15. 12. 2014 | Ladislav Vácha, Milan Sochor

Rebelové doma ztratili čtyřgólový náskok, Šumperk zdolali až po samostatných nájezdech

Havlíčkův Brod přivítal v Kotlině Šumperk, na který má dobré vzpomínky. Draci byli totiž prvním soupeřem, kterého dokázali Rebelové v probíhajícím soutěžním ročníku porazit. Do zápasu tak šli s jasným cílem – navázat na minulý domácí triumf 4:2. A ke splnění tohoto předsevzetí vykročili skvěle, v úvodní dvacetiminutovce nasázeli soupeři 3 góly, a když po dvou třetinách svítil na tabuli stav 5:1, o triumfu Jeřábkovy družiny už pochyboval málokdo. Ale! Ve třetím dějství se na ledě začaly dít věci. Salith za pouhých 47 sekund snížil na 4:5 a v čase 59:31 mohutně slavil zasloužené vyrovnání. Napínavá bitva dospěla až do samostatných nájezdů, v nichž vystřelil domácím druhý bod Hynek Zohorna.

Oba soupeři naskočili do zápasu s chutí a vzešlo z toho několik střeleckých příležitostí. Hosté se ale v Kotlině nestihli ani pořádně rozkoukat a brankář Zelenka musel smutně lovit puk ze své sítě. Jan Boček předal puk na hůl Davida Minárika, který si vybruslil z rohu útočného pásma a z levého křídla naservíroval na okraj kruhů chirurgicky přesný pas Janu Milfaitovi, jehož prudká rána bez přípravy skončila až v síti. Draci mohli srovnat krok při přesilové hře, ale Havlíčkův Brod se ubránil bez úhony.

A vzápětí toho hodně litovali, protože Jeřábkova družina udeřila podruhé. Střelecký pokus Jakuba Babky z levé strany brankář Zelenka vyrazil před sebe a pohotový Hynek Zohorna zblízka uklidil kus černé gumy do odkrytého koutu brány. Fanoušci Rebelů se museli štípat do tváře, protože to ještě nebylo zdaleka vše! Na počátku 18. minuty šumperská defenziva propadla a při přečíslení 2 na 1 narýsoval Tomáš Rousek lahůdkový pas mezi kruhy, odkud se Petr Štindl skvostnou ranou k tyči nemýlil.

Během první přestávky došlo ke změně v brankovišti hostů, kde nahradil Daniela Zelenku jeho zkušenější kolega Vladislav Koutský. Salithu nový impuls očividně pomohl, začal diktovat tempo hry a prolomil své střelecké trápení. Při obléhání brodské brány vypálil od modré čáry Tomáš Drtil a šikovnou tečí se snížil Tomáš Brunec. Hokejisté ze severu Moravy se ale radovali jen chviličku, protože parta z Kotliny znovu odskočila na tříbrankový rozdíl. Při ponechané výhodě zkusil z kruhu štěstí Roman Maliník a gólman Koutský vyrazil puk betony před své brankoviště, odkud přispěchal s bleskovou dorážkou Antonín Melka a slavil svůj premiérový gól v novém působišti.

Havlíčkův Brod byl ve srovnání s minulými utkáními k nepoznání a i nadále svíral svého soupeře v pevném objetí. Přetížená dračí obrana si potom znovu vybrala slabší chvilku, když při úniku 2 na 1 Jan Milfait nastřelil před bránou brusli Jana Bočka, který tak šťastně vstřelil svůj první gól u Rebelů. Broďáci stále neměli dost, Roman Maliník orazítkoval tyčku a Tomkovu ránu zachytil těsně před brankovou čarou za již překonaným brankářem Koutským Martin Novotný.

Kdo si myslel, že už mají domácí tři body v kapse, ten byl rychle vyveden z omylu. Ve 43. minutě se opřel do puku z mírného úhlu na pravé straně Mikuláš Rimmel a brankář Novák jeho projektil zneškodnil betony, jenže na bleskovou dorážku z hole Daniela Vachutky už nemohl dosáhnout. Hosté vycítili šanci a pokračovali v kanonádě.

Od Aleše Holíka doputoval kotouč mezi kruhy a Radim Haas ho chladnokrevně poslal za gólmana Nováka. Trenéři okamžitě zareagovali a Havlíčkův Brod si vyžádal oddechový čas, ale ani tato léčba nezabrala. Lukáš Žálčík si vybruslil zpoza brány do příznivější palebné pozice a z úhlu vyprášil Novákův beton, po čemž doklepl hrací předmět do brány Aleš Staněk. Sebevědomí domácí skvadry bylo rázem pryč a rozjetý Šumperk se hnal za vyrovnáním.

Navíc dostal trest na 2 plus 2 minuty za vysokou hůl kapitán Roman Maliník a nebýt fantasticky chytajícího Čeňka Nováka, bylo už vyrovnáno. Devatenáctiletý talent se teprve při svém třetím startu v 1. lize oháněl mezi tyčemi na jedničku podtrženou a zmařil spoustu soupeřových šancí. I když vychytal v nařízeném trestném střílení Aleše Staňka, nebylo to ale nakonec vůbec nic platné. Minutu a půl před třetí sirénou nahodil ze strany puk do ohně Aleš Staněk a obávaný střelec Lukáš Žálčík nad Novákův beton dokonal šumperské z mrtvých vstání.

V prodloužení už se nic zajímavějšího nestalo a o vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž vystřelil Rebelům bonusový bod Hynek Zohorna.

Havl. Brod - Šumperk

Branky a nahrávky: 5. Milfait (Minárik, Boček), 14. Zohorna (Babka, Tomek), 18. Štindl (Rousek, Maliník), 30. Melka (Rousek, Maliník), 33. Boček (Milfait, Minárik), rozh. náj. Zohorna – 28. Brunec (Drtil), 43. Vachutka (Rimmel), 44. R. Haas (Holík), 44. Staněk (Žálčík, Moskal), 59. Žálčík (Staněk). Rozhodčí: Petr Přikryl – Lukáš Barteček, Rudolf Vengřín. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 341. Střely na branku: 36:48. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:5, 6:5.

Novák (Barus) – Jelínek, Sklenička, Boháč, Štindl, Parýzek, J. Sedlák, Kolář, Semrád – Zohorna, Tomek, Babka – Maliník "C", Melka, Rousek – Boček, Milfait, Minárik – Kozlík, Kuchta, Chlubna