Počátky hokeje v našem městě sahají až do roku 1909, kdy byl založen první bruslařský klub. Bruslařský klub Německý Brod si postavil kluziště na rybníku Hastrman, kde pravidelně provozoval oblíbený sport – bruslení. S bruslením pochopitelně do Německého Brodu přišla i hra zvaná lední bandy hokej. Tehdy se nejednalo o klasický hokej, jak ho známe dnes, ale o hru, která se hrála s gumovým míčkem. Přesto tento hockeyi (tehdy byl hokej znám pod tímto slovem) měl v Německém Brodě dobré ohlasy. Za zmínění stojí například hned první vystoupení brodského kroužku, který se 1. února 1914 utkal s Jihlavou. Německobrodští s přehledem vyhráli 10:0.
Poté však vývoj hokeje na Vysočině pochopitelně pozastavila válka, přesto se už v roce 1919 začalo opět hrát.
Důležitým milníkem v havlíčkobrodském hokeji je rok 1928, kdy se na Vysočinu dostává hokej, který známe dnes – tzv. Kanada. Studenti z Německého Brodu tento „nový“ sport přijali s nadšením. Sice neměli dostatek financí, ale i tak se brzy na Hastrmanu objevily první mantinely a nově vzniklý klub BK Německý Brod se mohl poprvé představit na ledě. A výsledky byly lichotivé. Již v roce 1932 BK Německý Brod vyhrál přebor Východočeské župy. Hokej v Německém Brodě vzkvétá.
Nyní ale nastaly roky, které ochromily celou republiku a s ní byla pochopitelně ochromena i sportovní činnost. Přesto se v našem městě hrál hokej dál a v roce 1941 má oddíl BK NB již 30 registrovaných hráčů a 21 dorostenců. Ale hned první sezona v okupaci nebyla úspěšná. BK neudržel 1. A třídu Horácké župy a sestoupil. Příliš se nevedlo ani v dalších sezonách.
Přelom však nastal hned v první poválečné sezoně. Tentokrát mladý tým již nastoupil s písmenem „H“ na hrudi (nahradilo dosavadní „N“) a s ním se havlíčkobrodským hokejistům hrálo dobře. BK Havlíčkův Brod vyhráli 1. A třídu a následně porazili AFK Přelouč, což znamenalo to, že Havlíčkův Brod od další sezony nastupoval v A skupině Divize českého venkova. Následně pan Láďa Zadina prosadil to, že se již nebude hrát na rybníku Hastrman, ale na dosud neupraveném plácku v Kotlině. A hned v první sezoně se v Kotlině konalo senzační vítězství. Havlíčkobrodští totiž vyhráli východní divizi skupiny „A“ a to bez jediné ztráty bodů. Dne 23. 1. 1947 přišel velký zápas, ve kterém se mělo rozhodnout o Mistru venkovské divize. Zápas mezi BK Havlíčkův Brod a SK Felbabka vyhráli domácí v poměru 7:2 a mohli tak slavit postup do 1. ligy ČSR! Havlíčkův Brod patřil mezi tucet nejlepších hokejových měst v ČSR.
Pro Havlíčkův Brod byla první sezona v I. lize zároveň tou poslední. Takovým týmům jako legendární LTC Praha či ŠK Bratislava nemohlo malé město z Vysočiny konkurovat, a tak se s nejvyšší soutěží po roce rozloučilo.
Havlíčkobrodští hokejisté opět hráli divizi, v dalších sezónách nás však již vítá krajský přebor, který nahradil právě divize. Nyní se ale hráči Havlíčkova Brodu museli obejít bez nejlepšího hráče Václava Chytráčka, který nastoupil na voj. službu. Klub dostal také nový název – Sokol PZ (pletařské závody) HB. V sezóně 1953-1954 byly v Kotlině vybudovány hráčské kabiny a zakrytá tribunka pro 200 lidí. Také byla nově vytvořena celostátní II. Liga, do které byli hráči Havlíčkova Brodu zcela oprávněně zařazeni. Hned v první sezoně se ve druhé lize nově přejmenovanému klubu Jiskra Havlíčkův Brod dařilo. Obsadili totiž překvapivé 2. místo.
To se opakovalo i v příštím roce, kdy „A“ týmu postup utekl jen o vlásek. Největšího úspěch však dosáhli dorostenci za které hráli například Suchý, Čáslavský či bratři Holíkové. Dorostenci Jiskry vyhráli krajský přebor bez jediné porážky a s neuvěřitelným skórem 44:0! V pozadí tohoto spěchu stál pan Jan Tománek, který byl trenérem, vedoucím, jednatelem a pokladníkem v jedné osobě.
Dne 14. září 1957 se v Kotlině vyrobil první umělý led a dokončovala se také jižní tribuna. Nový zimní stadion však mnoho štěstí nepřinesl. Jiskra v další sezoně skončila až na 7. místě.
V sezoně 1959/1960 se „A“ týmu Havlíčkova Brodu opět podařilo umístit na 7. místě a „B“ tým si dokonce dokázal vybojovat postup do hokejové divize a navíc dorost hrál již druhým rokem nejvyšší soutěž. Byla to jistě úspěšná sezona. Nikdo však netušil to, co se stane za rok.
Sezona 1960/1961 se na vždy zapíše jako jedna z nejúspěšnější v historii klubu. Havlíčkobrodští dorostenci se totiž stali přeborníkem ČSR a navíc „áčku“ unikl postup do nejvyšší soutěže o pouhé dva body. Přesto bylo druhé místo v II. lize obrovským úspěchem.
V dalších letech se stal Brod stálým účastníkem II. ligy. Přelom však nastal v sezoně 1966/1967, která nedopadla vůbec dobře. Havlíčkův Brod totiž skončil až na posledním 8. místě a s II. ligou se musel rozloučit. Naštěstí již v sezoně 1968/1969 se mohli havlíčkobrodští radovat z návratu do druhé nejvyšší soutěže.
V první polovině 70. let se Jiskře Havlíčkův Brod poměrně dařilo. Čtyři roky se havlíčkobrodským hráčům dařilo držet svůj tým mezi 9. až 12. příčkou (tehdy druholigovou skupinu A hrálo 16 účastníků). Avšak právě to, že se Havlíčkův Brod pohyboval až v druhé polovině tabulky, mělo špatné dopady. V sezoně 1973/1974 byla totiž vytvořena ještě jedna liga a Havlíčkův Brod se rázem ocitl až ve třetí nejvyšší soutěži (nově vzniklý systém měl tyto ligy: I. liga, I. NHL, II. NHL).
Hned v premiérové sezoně sice Jiskra obsadila 2. příčku skupiny B ve II. NHL, ale to byl na delší dobu poslední pozitivní výsledek. Následující tři sezóny Havlíčkův Brod vždy skončil na 4. místě. V sezoně 1977/1978 přišel propad v podobě 8. místa a v následujícím roce se dokonce havlíčkobrodští museli smířit s nelichotivým sestupem do krajského přeboru.
Na začátku sezony 1979/1980 se udála jedna z důležitých situacích v havlíčkobrodské historii. Zimní stadion Kotlina dostal konečně střechu, možná i díky ní se i v období krajského přeboru sešlo v Kotlině i na 2000 lidí. Jistě i díky takovéto návštěvě se havlíčkobrodští stali vítězi krajského přeboru. V kvalifikaci o I. NHL (I. NHL vznikla opětovným sloučením I. a II. NHL) však neuspěli.
Tato situace se v 80. letech mnohokrát opakovalo. Jiskra Havlíčkův Brod patřila mezi nejlepší kluby v krajském přeboru, přesto se obyvatelé Havlíčkova Brodu v tomto desetiletí vysněného postupu nedočkali. Pozitivem byla aspoň rekonstrukce chlazení v roce 1984 a také poměrně dobré výsledky staršího dorostu.
První dvě sezony v 90. letech se stále odehrávaly v krajském přeboru, ale zlomový moment přišel právě ve druhé sezoně - v sezoně 1990/1991. Tato sezona totiž znamenala návrat do ligy po dlouhých jedenácti letech. Postupu bylo dosaženo poměrně kuriózním způsobem, protože všichni čtyři účastní kvalifikace o II. NHL (v pořadí se jednalo o ligu číslo 3) dosáhli na konci kvalifikace shodně 6 bodů, přesto BK VTJ Havlíčkův Brod díky skóre obsadili 1. příčku a zaslouženě tak postoupili do II. ligy.
Hned první sezona ve druhé lize přinesla skutečnou senzaci. Havlíčkobrodští dokázali vyhrát základní skupinu C a postoupili do semifinálové skupiny! V té už sice nestačili na pozdější vítěze z Havířova, přesto se jednalo o velmi úspěšnou sezonu.
To, co se nepovedlo v sezoně 1991/1992, bylo napraveno v sezoně nadcházející. BK VTJ Havlíčkův Brod opět vyhráli skupinu C a postoupili do finálové skupiny, kterou s přehledem vyhráli a dokázali postoupit do I. ligy!
Havlíčkův Brod odehrál první sezonu v I. lize sezonu důstojně. Po základní části nám patřilo 9. místo, což znamenalo postup do play off. V tom se havlíčkobrodští dostali až do čtvrtfinále.
Nově přejmenovaný klub - HC Rebel Havlíčkův Brod - dosahoval podobných výsledků i v následujících letech. Úpadek však přišel v sezoně 1998/1999, kdy se Rebelům naprosto nepovedl vstup do sezony a ztráta se již těžko doháněla. Havlíčkův Brod se kvůli 14. místu musel rozloučit s druhou nejvyšší soutěží ČR.
V 90. letech probíhaly i rekonstrukce na ZS Kotlina. Tou první rekonstrukcí bylo nové osvětlení z roku 1992. A v letech 1995-96 došlo k realizaci západní tribuny, opláštění celého areálu a 925 sedaček na západní tribuně.
Tato sezona byla jistě pro Rebely výzvou. Rebelové se jistě chtěli vrátit do první ligy a vše nasvědčovalo tomu, že by to mohlo vyjít. Havlíčkův Brod skončil ve skupině A na přijatelném 5. místě (z dvaceti účastníků), a vybojoval si tak postup do play off. Jenže ve čtvrtfinále play off na Rebely čekaly Kralupy nad Vltavou, které díky dvěma vyhraným zápasům postoupily do dalšího kola.
V další sezoně byla situace ještě o něco lepší. 2. místo po základní části pochopitelně přineslo play off a Rebelům se podařilo postoupit přes Klášterec nad Ohří do semifinále. Tam však čekal Baník Most, který dokázal vyhrát oba zápasy, a postoupit tak do finále.
Ještě před sezonou byli Rebelové zařazeni do skupiny Střed, v té se však překvapivě nedařilo a havlíčkobrodští postupovali do play off až z posledního místa. A nedařilo se ani v osmifinále play off, kde Rebelové narazili opět na Klášterec nad Ohří. Klášterec nám totiž vrátil porážku z minulé sezony a zaslouženě postoupil.
Ani další sezona ovoce nepřinesla. Rebelové si sice polepšili, když skončili po základní části na 4. místě, ale ve čtvrtfinále čekal Most, který opět přes Havlíčkův Brod postoupil do další části vyřazovacích bojů.
Sezona 2003/2004 konečně přinesla znatelné zlepšení. Havlíčkobrodští hokejisté do vyřazovacích bojů postupovali z 2. místa. V osmifinále si Rebelové poradili s Hvězdou Praha a ve čtvrtfinále se dokázali probojovat přes Benátky nad Jizerou. Přišlo semifinále. V semifinále se havlíčkobrodským do cesty postavil opět Most. Série se nevyvíjela špatně. Už v prvním zápase totiž naši hokejisté vyhráli 3:0 a od postupu je dělilo jediné vítězství. To však nepřišlo a Most opět překazil snahy o postup do I.ligy.
V této sezoně Rebelové poráželi jednoho soupeře za druhým a společně s Jindřichovým Hradcem si vybojovali účast v baráži o první ligu. Ale právě Jindřichův Hradec byl tým, který Rebelům postup „vyfoukl“ a tak nás v příští sezoně opět čekala II.liga.
7. sezona v II. lize konečně přinesla kýžené ovoce a Havlíčkův Brod postoupil do druhé nejvyšší soutěže ČR. Rebelové válcovali jednoho soupeře za druhým a stejně jako vloni postoupili do baráže o I. ligu. Tentokrát už ale vyprodaná Kotlina byla svědkem bouřlivého postupu do I. ligy.
V Havlíčkově Brodě se opět hrála I.liga. Sezona se zpočátku nevyvíjela špatně, v průběhu však Rebelové klesli na předposlední 13. místo a vážně hrozil i pokles na příčku poslední. Nikdo se však o sestup strachovat nemusel, protože z důvodu rozšiřování II .ligy nesestupoval v této sezoně žádný tým. A možná i proto Rebelové ke konci sezony zabrali a nakonec vybojovali přijatelné 11. místo.
Rebelové byli zařazeni do skupiny západ, ve které měli výborný vstup do sezony. Později se však havlíčkobrodští tabulkou propadali, ale nakonec se podařilo uhájit 6. místo, což znamenalo to, že si Rebelové zahrají předkolo play off. V předkole play off se Havlíčkovu Brodu do cesty postavil favorizovaný Havířov. Rebelové však velmi překvapivě Havířov porazili 3:1 na zápasy a zajistili si tak účast ve čtvrtfinále. Tam na ně čekal prozatím nejlepší tým I. ligy v této sezóně – Mladá Boleslav. Rebelové však překvapivě drželi krok, ale Mladá Boleslav přesto vyhrála 4:0 na zápasy. Celá série byla velmi zajímavá, protože ji provázely velmi podivné okolnosti, které vyvolaly mnoho spekulací.
Hráčům Havlíčkova Brodu se docela dařilo. Dokázali vyhrát zápasy i nad leadery ligy a v předkole play off, do kterého postupovali z 9. místa, je čekal tým z Olomouce. Ten však i přes dobrý začátek havlíčkobrodské hokejisty do čtvrtfinále nepustil.
Podobný ročník jako poslední dva, svěřenci Petra Nováka během sezony dokonce atakovali 4. místo, nakonec se ale opět nepovedl závěr a Rebelové postupovali do vyřazovacích bojů až z 11. místa. V play-off čekal rival z Jihlavy. Fanoušci viděli pravděpodobně nejnapínavější a nejvyrovnanější sérii play-off za poslední léta. V prvních čtyřech zápasech se po 60 minutách nerozhodlo, za stavu 2:2 se série přesunula zpět do Jihlavy, kde bohužel pro Havlíčkův Brod domácí zvítězili a postoupili.
Důležitý rok v havlíčkobrodském hokeji. Před sezonou velkou část akcií odkoupila brněnská firma ŽSD a.s. a v Kotlině se začal na poslední chvíli tvořit nový tým. HC Rebel zažil pod novým majitelem nejlepší ročník za téměř 50 let - základní část zakončil na výborném 5. místě a velmi se dařilo i v play-off. V předkole Rebelové v poměru 3:1 na zápasy porazili Kadaň, ve čtvrtfinále pak 4:2 Olomouc, a Kotlina tak byla svědkem největšího překvapení ligy. Semifinálové boje už žádné překvapení nepřinesly, Ústečtí Lvi postoupili přes klub z Vysočiny až do finále. HC Rebel Havlíčkův Brod zakončil prvoligový ročník 2010/11 na výborném 4. místě.
Na největší úspěch v novodobé historii klubu chtěli Rebelové navázat i v dalším soutěžním ročníku, do kterého vstoupili dvěma vítězstvími. Následovalo však kruté vystřízlivění, když museli skousnout hned pět porážek v řadě. Ani ve zbytku základní části se Havlíčkovu Brodu nevedlo úplně podle představ, povedené výkony se takřka pravidelně střídaly s těmi horšími. V 19. kole došlo k výměně trenérů, když tandem Petr Novák - Jaroslav Benák nahradila dvojice Karel Dvořák - Milan Chalupa. V posledním kole si bojovníci z Kotliny nakonec zajistili 7. příčku, a tudíž i účast v play-off, kde podlehli 1:4 na zápasy pozdějšímu mistru z Chomutova.
Rebelové měli do nového soutěžního ročníku doslova pohádkový nástup, když z úvodních osmi zápasů hned sedmkrát vyhráli. Nestačili jen na Hradec Králové, jemuž v Kotlině po divoké přestřelce podlehli 4:5 až po samostatných nájezdech. Spanilá jízda katapultovala bojovníky z Kotliny až na úplné čelo prvoligové tabulky. Karta se ale otočila na nepříznivou stranu po domácí porážce 0:3 od Třebíče, jež vyústila ve výsledkovou krizi a odvolání hlavního trenéra Karla Dvořáka, kterého nahradil tandem Milan Chalupa - Richard Cachnín. Vzápětí přišel na střídačku Jiří Rech, který dokázal tým dovést do play-off, kam havlíčkobrodská družina postoupila z 8. pozice. Ve vyřazovacích bojích jí však brzy vystavila stopku Mladá Boleslav (4:0 na zápasy).
Na trenérské lavičce A-mužstva před sezonou stanul trenérský tandem Jiří Mička - Richard Cachnín, který naordinoval týmu účinnou taktiku. I přesto, že v kádru se během soutěžního ročníku protočilo obrovské množství hráčů, Rebelové skončili po základní části na skvělém 4. místě, což byl od návratu na prvoligovou scénu v sezoně 2006/07 jednoznačně nejlepší počin. Havlíčkův Brod tak mohl v prestižním play-off poprvé využít výhody domácího prostředí, která mu však proti krajskému rivalovi ze Třebíče nakonec nebyla nic platná. Bílé hvězdy dokázaly Kotlinu dvakrát vyloupit, a i když Mičkova družina na ledě soupeře jednou vyhrála a vrátila sérii za stavu 1:3 zpět do domácího prostředí, po ostudné porážce 1:6 se s vyřazovacími boji rozloučila.
Trenérského kormidla u prvoligového A-mužstva se ujal sportovní manažer Miroslav Barus, asistentem trenéra zůstal i po odchodu Jiřího Mičky do konkurenční Třebíče Richard Cachnín. Rebelové se po trápení v přípravě nedokázali vzpamatovat a prožili katastrofální úvod sezony. Za 21 kol dokázali jen třikrát vyhrát a s velkou ztrátou se krčili na úplném dně tabulky. Novým koučem se tak stal zkušený Vladimír Jeřábek, který dokázal zlepšit herní projev Havlíčkova Brodu. Soubor z Kotliny začal pravidelně bodovat, stáhl propastnou ztrátu a dokonce se posunul na předposlední místo. Broďáci však nezvládli závěrečné play-out, v němž dvakrát podlehli Prostějovu, největšímu konkurentovi o prvoligovou záchranu, a po devíti sezonách sestoupili do 2. ligy.
Havlíčkův Brod prošel po sestupu z 1. ligy doslova zemětřesením. Klub vyrukoval do nové sezony s novým názvem BK Havlíčkův Brod, hráčský kádr se změnil k nepoznání a hlavním trenérem, který vedl Bruslaře do boje, se stal Aleš Totter, jemuž pomáhal z pozice asistenta Ladislav Fixa. Mužstvo se postupně sehrávalo, prošlo si lepšími i horšími obdobími. Nejvíce se mu povedl závěr základní části, soubor z Kotliny vyhrál osmkrát v řadě za plný bodový zisk a po obsazení 7. příčky tabulky postoupil do předkola play-off. V něm narazil na silný Písek, který doma zdolal 6:3 a po nervy drásající bitvě u řeky Otavy, kterou vyhrál 5:4 po prodloužení, se postavil do cesty ve čtvrtfinále vyřazovacích bojů favorizovanému Táboru. Smolné pro ně bylo hned první utkání u Jordánu, kde prohráli až po samostatných nájezdech. V Kotlině si ale vzápětí spravili chuť a své fanoušky potěšili suverénním vítězstvím 8:1. Další dvě klání však ovládli Kohouti a pro partu z Vysočiny povedená sezona skončila.
Bruslaři museli v průběhu sezony řešit jednu nepříjemnou změnu. Hlavní trenér Aleš Totter se v prosinci rozhodl z rodinných důvodů Havlíčkův Brod opustit a přesunul se na lavičku prvoligového Mostu, který se mu ale ani přes veškerou snahu nepovedlo ve druhé nejvyšší tuzemské soutěži zachránit. Totterovo místo v Brodě zaujal Roman Kaňkovský, jenž tým dokázal udržet až do konce základní části na 1. místě skupiny Střed. V osmifinále play-off narazili havlíčkobrodští hokejisté na Řisuty, jimž sice doma v prvním utkání nečekaně podlehli 2:4, ale dalšího zaváhání už se nedopustili a po výhrách 5:2, 7:2, 4:3 po samostatných nájezdech a 3:1 slavili postup do čtvrtfinále.
V něm se střetli v rámci derby Vysočiny v napínavé a hodně vyrovnané sérii se Žďárem nad Sázavou. První zápas sice Kaňkovského svěřenci vyhráli 4:2, ale v odvetě venku utrpěli vysokou porážku 3:8. Bez kapitána Miroslava Třetiny, jenž nemohl nastoupit kvůli disciplinárnímu trestu, však v Kotlině uhasili Plameny 4:1 a na Bouchálkách se radovali z postupu po výhře 3:2 po prodloužení. V semifinále se bojovalo o účast v kvalifikaci o WSM ligu a soupeřem Bruslařů byly nebezpečné Moravské Budějovice. Broďáci na svém ledě zvítězili 8:5 a 8:2, a i když na kluzišti Žihadel padli 3:6, kvůli neoprávněnému startu Marka Lupače byl tento duel kontumován poměrem 5:0 v jejich prospěch.
Kvalifikace o WSM ligu měla pro bojovníky z Kotliny hodně hořký konec. S vysoce favorizovaným Vsetínem měli nakonec naprosto vyrovnanou bilanci (doma výhra 2:1 po prodloužení a venku porážka 3:4 po prodloužení) a stejně jako Valaši si dvakrát poradili i s Jabloncem nad Nisou (venku 3:2 a doma 6:2), ale kvůli celkovému horšímu skóre obsadili druhé nepostupové místo právě za slavícím VHK.
Havlíčkův Brod vstoupil do nové sezony s řadou posil a s jasným cílem – postoupit do WSM Ligy. V základní části se jim dařilo skvěle a ze 36 zápasů prohráli jen devětkrát. A play off? To byla z pohledu Bruslařů doslova spanilá jízda! V osmifinále narazila parta z Kotliny na neoblíbený David Servis České Budějovice, který vyřadila po vítězstvích 5:3, 5:2 a 7:4 hladce 3:0 na zápasy. Ve čtvrtfinále Adamova družina vyzvala Děčín, který skolila v sérii rovněž 3:0 po výhrách 5:1, 5:3 a 3:2p. Rozjeté bojovníky z Kotliny nezastavily v semifinále ani Moravské Budějovice. Tato série byla pro Bruslaře ve vyřazovacích bojích jednoznačně nejtěžší, protože všechny tři duely vyhráli o jediný gól (3:2, 5:4 a 4:3p). V prodloužení posledního utkání rozhodl kanonýr Lukáš Endál a zajistil svému týmu postup do kvalifikace.
Boj do vyšší soutěže zahájili havlíčkobrodští hokejisté velmi dobře, když doma rozstříleli Jablonec nad Nisou 6:2. Celou kvalifikaci nakonec rozhodl zápas na ledě ostravské Poruby. Bruslaři sice prohrávali 0:2, ale vystřihli famózní obrat a ve třetí periodě vedli 4:3. Soupeř však v 57. minutě vyrovnal a těsně před závěrečnou sirénou srazil celek z Vysočiny do kolen rozhodující brankou na 5:4. Tento moment se nakonec ukázal jako zlomový. Broďáci zvládli povinnost a na kluzišti jabloneckých Vlků vyhráli 3:1.
S Porubou si to tak na férovku rozdali v posledním utkání kvalifikace, přičemž mohli těžit z výhody domácího prostředí. Potřebovali přitom vyhrát o dva góly. Vysněnému postupu byli velmi blízko, protože na začátku třetí periody se zásluhou Endála dostali do potřebného vedení 3:1. Za Ostravany však snížil Jiří Zdeněk, a i když Bruslaři hnáni svými fanoušky dělali vše pro to, aby vstřelili další branku a z postupu se radovali oni, nepodařilo se jim to. Při shodném skóre obou soupeřů rozhodoval vyšší počet vstřelených branek, který vnesl euforii do porubských řad. Havlíčkovu Brodu tak podruhé za sebou postup utekl jen o vlásek. Kotlina se tak zahalila do smutku a moře slz.
Bruslaři vstoupili do sezony velmi dobře. Z úvodních dvanácti utkání padli jen dvakrát, když prohráli derby Vysočiny ve Žďáře nad Sázavou těsně 4:5 a venku nestačili na Moravské Budějovice (2:4). Pak sedla na tým menší krize, z pěti dalších zápasů vyšel hned čtyřikrát naprázdno, poradil si jen s Kopřivnicí (5:3), zatímco nestačil na Šumperk, Písek, Moravské Budějovice a žďárské Plameny. Na lavičce došlo ke změně. Hlavní trenér Jiří Čelanský se společně se svým asistentem Miroslavem Dubnem přesunul k juniorce, jež bojovala o extraligovou záchranu. Trenérské taktovky u A-mužstva se tak ujali Richard Cachnín a Martin Meloun.
Havlíčkův Brod se zvedl, z dalších sedmi klání hned šestkrát zvítězil a padl jen v Opavě, a to 3:4 po samostatných nájezdech. Pak ale přišla domácí porážka se Šumperkem (2:3), což s sebou přineslo menší výsledkovou letargii. Nejvíc bolel domácí výprask 0:5, který hokejistům od řeky Sázavy uštědřilo Valašské Meziříčí. Finiš základní části však zastihl Broďáky ve skvělé formě. Důležitou výhru 2:0 vyválčili na půdě Žihadel a nastartovali úžasnou sérii. Za plný bodový zisk zvládli i zbývajících sedm klání a vyhráli svou skupinu Střed. Navíc získali i více bodů než Šumperk, vítěz skupiny Východ, proto měli v play off jistotu výhody domácího prostředí v každé sérii.
Ve čtvrtfinále play off narazili svěřenci trenéra Richarda Cachnína na Kopřivnici. Tatra předváděla nesmírně bojovný a houževnatý hokej, navíc ji v bráně držel výtečně chytající gólman Hromada. Oba týmy si držely výhodu domácího prostředí a o postupujícím musel rozhodnout až poslední pátý duel. Bruslaři v něm předvedli na ledě Kotliny famózní výkon a svého moravského soupeře za vydatné podpory svých fanoušků rozstříleli jednoznačně 7:1. Vítěznou formu si přenesli i do prvního utkání semifinálové série proti Valašskému Meziříčí, které zdolali 5:2.
Následně však klopýtli, když se z bobří hráze vrátili s porážkou 0:2. Na svém ledě si však spravili chuť a po výhře 4:2 měli k dispozici mečbol. Bobři ve čtvrtém utkání bojovali jako lvi a nervy drásající bitva dospěla za nerozhodného stavu 2:2 až do samostatných nájezdů. Dovednostní disciplínu nakonec zvládli lépe hosté a díky vítězné trefě Tomáše Ludvíka slavili postup do finále, v němž potřetí za sebou narazili na Moravské Budějovice. Žihadla se nakonec stala bojovníkům z Kotliny osudným, když ovládla všechny tři bitvy a svému regionálnímu rivalovi ukončila sezonu.
Havlíčkobrodské A-mužstvo vlétlo do sezony jako utržené ze řetězu a od úvodního zápasu, v němž doma smetlo Nový Jičín 8:1, jasně ukazovalo, že z něj musejí mít soupeři patřičný respekt. Svěřenci trenérů Richarda Cachnína a Pavla Zmrhala z prvních čtrnácti utkání vyhráli hned jedenáct a zařadili se na čelní příčky druholigové skupiny Východ. Jednoznačným hegemonem byl však ambiciózní Šumperk, který nakonec s obrovským náskokem základní část ovládl.
Parta z Kotliny se dlouho držela na skvělém druhém místě tabulky, jenže závěr dlouhodobé fáze se jí vůbec nepovedl. Z posledních sedmi duelů slavila vítězství jen v jediném případně a o stříbrnou pozici přišla v posledním kole, když doma podlehla Opavě 1:4 a nakonec právě na úkor Slezanů spadla na konečnou 3. příčku. V play off narazila na Kopřivnici, kterou sice na ledě Kotliny v úvodním zápasu série díky hattricku Petra Kuchty skolila 5:3, jenže následné dva duely těsně prohrála. Play off se nakonec nedohrálo, protože soutěž přerušila pandemie onemocnění COVID-19.
Co se týče mládeže, juniorka, kterou táhli útočníci Richard Cachnín ml., Radim Pejchal a Jaroslav Musil, byla hodně smutná, protože jí jen o kousek unikla vytoužená účast v prestižním play off. Výbornou práci odvedli i dorostenci, kteří nejenže s přehledem zachránili extraligu a nechali za sebou kvalitní soupeře jako českobudějovický Motor nebo Jihlavu, ale zaznamenali v této věkové kategorii největší novodobý úspěch, když doslova na poslední chvíli proklouzli do lepší skupiny, jejíž účastníci měli udržení v tuzemské nejvyšší soutěži jisté.
Hodně zvláštní sezona, která skončila dříve, než se stihla pořádně rozjet. Bruslaři měli doslova pohádkový začátek, když po fantastickém obratu z 1:4 na 5:4 vyloupili v prodloužení hvězdami nabitý a ambiciózní Tábor, následně doma v Kotlině přemohli 4:2 Klatovy a svůj raketový start podtrhli na ledě velmi silné Příbrami, kde vyhráli 3:1. Vzápětí však v domácím prostředí překvapivě selhali s Chebem a museli skousnout hořkou porážku 3:6. Náladu si nespravili ani na Braníku, kde padli s Kobrou Praha po matném výkonu vysoko 2:6. Sluší se dodat, že na hráčích už se tou dobou zřetelně projevoval vliv onemocnění COVID-19, kvůli jehož velkému rozšíření byly hokejové soutěže předčasně a hodně brzy nuceně ukončeny.
Druhou sezonu pod vedením trenéra Michala Konečného nezačali Bruslaři vůbec špatně, když z úvodních šesti kol čtyřikrát vyhráli. Vyšlápli si při tom i na silnou Příbram a drželi v tabulce slibné 3. místo. Následně však schytali hodně tvrdý políček, když padli hned čtyřikrát za sebou a nezískali ani jeden bod. S prázdnou se vrátili z ledů Kobry Praha, Řisut i Klatov a doma vysoko podlehli nadupanému Táboru. Na krizi však odpověděli tím nejlepším možným způsobem. Vyhráli třikrát za sebou a shrábli všech devět bodů.
V podobném duchu se nesla i další fáze základní části. Soubor z Kotliny takřka pravidelně střídal povedené zápasy s těmi špatnými a jeho výkony byly jako na houpačce. Před 38. kolem, k němuž se Broďáci vydali do Klatov, došlo na trenérském postu ke změně. Michala Konečného nahradil pro zbývající část soutěžního ročníku Richard Cachnín. Havlíčkův Brod na západě Čech padl po divoké přestřelce 4:5 a věděl, že až do konce základní části ho bude čekat tuhý boj o účast v play off. Nakonec ale ustál tlak a vrchol sezony ho neminul. V semifinále narazil na suverénní Tábor a jednomu z velkých aspirantů na postup, v jehož barvách řádil i Lukáš Endál, nestačil, když v sérii prohrál jednoznačně 0:4.
Co se týče mládežnických kategorií, juniorka proklouzla do semifinále play off, když v základní části obsadila skvělé 2. místo. V semifinále play off narazila na silný Přerov, s nímž svedla dvě vyrovnané a napínavé bitvy, ale nakonec se v sérii vítězství nedočkala a vypadla. Dorostenci museli hájit extraligovou příslušnost v baráži, ve které ze šesti zápasů pětkrát zvítězili, a mohli tak slavit záchranu.
Do dalšího soutěžního období šli Bruslaři s novým trenérským štábem. Hlavním koučem byl Aleš Kraučuk, jemuž na začátku sezony asistoval jeho otec Milan Kraučuk, jejž v listopadu nahradil Radek Haman. Broďáci prožívali v tomto soutěžním ročníku hodně turbulentní období. Z úvodních šesti duelů sice hned čtyřikrát vyšli vítězně, ale potom zabředli do hluboké krize, když utrpěli šest porážek v řadě a nedokázali ani jednou bodovat. Ze svízelné situace se však vymanili fantasticky, když zvítězili šestkrát za sebou. Havlíčkobrodská družina dlouho bojovala s Havířovem o kýženou 4. příčku, jež by jí v play off zajištovala výhodu domácího prostředí.
Tento vzájemný souboj nakonec vyhráli Slezané a Havlíčkův Brod šel z 5. místa ve čtvrtfinále play off právě na AZ. Oba soupeři spolu sváděli už v průběhu dlouhodobé fáze napínavé bitvy, což slibovalo hodně vyrovnanou sérii. To se potvrdilo. Úvodní utkání sice parta kolem kapitána Petra Kuchty prohrála, když si z Havířova odvezla porážku 2:5, ale v Kotlině si spravila chuť a svého soka přestřílela 6:3. Z dalekého Slezska se pak Kraučukův soubor vrátil s porážkou 1:3 a doma potřeboval za každou cenu vyhrát. To se bohužel nepovedlo a po porážce 0:3 Havlíčkovu Brodu sezona skončila.
A jak si vedly mládežnické kategorie? Juniorka se probojovala do čtvrtfinále play off, v němž byla blízko obrovskému úspěchu! Na ledě vysoce favorizovaného Přerova nečekaně dvakrát zvítězila (2:1p a 4:2) a měla k dispozici dva mečboly. Bohužel, svěřenci trenéra Václava Adama je nedokázali na svém ledě využít a po těsné prohře 2:3 v rozhodujícím duelu z vyřazovacích bojů vypadli. Hodně hořkou sezonu prožili dorostenci, kteří nezvládli záchranářské boje a po dlouhých osmi letech spadli z extraligy. Naopak spokojení mohli být deváťáci, kteří si díky povedené baráži zajistili právo účasti mezi extraligovou smetánkou.
Do nové sezony sice vyjeli Broďáci se stejnými trenéry, ale s novým vedením, když se kormidla u havlíčkobrodského hokeje ujali velcí patrioti Miroslav Třetina a Lukáš Endál, který navíc i nadále hrál. Úvod soutěže byl v podání Bruslařů naprosto hororový, když ze šesti utkání zvítězili jen jednou a měli na kontě jen 4 body. Neskutečnou vzpruhou byl domácí skalp do té doby suverénního Havířova a začalo se blýskat na lepší zítřky. Ze sedmi zápasů jich dovedla Kraučukova parta do vítězného konce hned šest! Střídala pak sice vítězství s porážkami, ale její výkonnost postupně gradovala.
Závěr základní části sedl Bruslařům parádně! Zajistili si účast v prestižním play off, do nějž šli z 5. místa. Ve čtvrtfinále narazili na Opavu, proti níž se jim v dlouhodobé fázi hodně dařilo. Slezan měl v prvním utkání série skvěle našlápnuto k vítězství, když v krnovském azylu držel až do 54. minuty dvoubrankové vedení. Skvadra z města proslaveného Karlem Havlíčkem Borovským však vystřihla úžasný finiš, když po přesných trefách Marka Kopice a Petra Kuchty dovedla duel do prodloužení, v němž jí vystřelil první bod Robert Havlát. Broďáci vyhráli i druhý zápas, když v Kotlině slavili triumf 6:3, a využili hned první mečbol, když se po výhře 2:1 radovali z postupu. V semifinále narazil Havlíčkův Brod na Vyškov, který sice potrápil, ale sérii prohrál jednoznačně 0:3. Sezonu však mohl i tak hodnotit hodně pozitivně.
Junioři uhráli v základní části parádní 2. místo a do čtvrtfinálové série se Šumperkem šli v roli papírového favorita. Oba domácí duely však těsně prohráli (1:2p a 1:2), čímž darovali soupeři dva mečboly. Ten první sice dokázali na ledě Draků po triumfu 3:1 odvrátit, ale vzápětí stejným poměrem Moravanům podlehli a sezona pro ně skončila. Úžasný soutěžní ročník prožili mezi ligovou konkurencí dorostenci. V dlouhodobé fázi obsadili výborné 2. místo a ve čtvrtfinále si vyšlápli na Karlovy Vary B, které porazili 4:3 a 6:2. V semifinále pak svedli úžasnou bitvu s velmi silným Chomutovem, kterému podlehli těsně 2:3 na zápasy. Konečné 4. místo v soutěži však bylo určitě úspěchem. 9. třídu zachránilo od sestupu z extraligy to, že ze soutěže se nepadalo a rozšířila si na více účastníků.
Autoři textu: Pavel Buňat, Ladislav Vácha, Richard Wagner
Neděle 3. listopadu | Nová Kotlina: Znamená to pro nás moc, těší Třetinu. Na co si musí hráči zvyknout?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.
Pátek 25. října | Hřiště jako v NHL. Brodskou Kotlinu pokřtí derby, píše se na serveru sport.cz. Přečtěte si celý článek.
Středa 16. října | Čekání na návrat do naší milované Kotliny se blíží ke konci. A-tým Bruslařů se naposledy představí v azylu, v sobotu 19. října přivítá Opavu od 17:00 ve Světlé nad Sázavou. Přečtěte si více informací.
Pondělí 7. října | Havlíčkobrodský A-tým kvůli zpožděné rekonstrukci ledové plochy v Kotlině odehraje další domácí zápas v azylu. Proti Novému Jičínu se utká v sobotu 12. října od 16:30 v Chotěboři. Přečtěte si více informací.
Sobota 28. září | Vybrali jste podobu nové permanentky. Ale pozor, pořídit si ji můžete už jen do pondělí 30. září. Přečtěte si celý článek.
Neděle 1. září | Prodej permanentek na novou sezonu 2024/25 byl prodloužen do 30. září. Přečtěte si celý článek.