6. 12. 2023 | Ladislav Vácha, Milan Sochor

Horácké prokletí trvá. Bruslaři ve Velkém Meziříčí na body znovu nedosáhli

Broďáci byli střelecky aktivní. Po dvou třetinách měli oproti soupeři téměř dvojnásobný počet střel. Jenže se trápili v koncovce. Naopak po chybách pouštěli domácí tým do přečíslení, která Meziříčtí trestali. Na začátku třetí periody se sice prosadil Lukáš Endál, nikdo z dalších havlíčkobrodských hráčů už gól ale nevstřelil. Z Velkého Meziříčí se tak Bruslaři vrací znovu bez bodů.

Velké Meziříčí nastoupilo do zápasu přímo pohádkově, když už ve 2. minutě otevřelo gólový účet zápasu. Bruslaři ztratili puk a nestihli se vrátit včas do defenzivních pozic, čehož domácí dokonale využili, když při přečíslení nabil Milan Strnad mezi kruhy Miroslavu Judovi, který rychlou střelou pohotově skóroval. Hosté mohli vyrovnat po Novákovu projektilu od modré čáry. Teč clonícího Tecla dokázal brankář J. Juda vyrazit a poradil si i s okamžitou Valáškovou dorážkou. Havlíčkův Brod diktoval tempo hry, víc se držel na puku a hnal se za vyrovnávací brankou. Naopak Horáci se snažili vycházet za zabezpečené obrany a číhali na příležitosti k nebezpečným protiútokům.

V 10. minutě si vytvořila Kraučukova družina další slibnou šanci. Benákovu ránu od modré čáry vyrazil brankář Juda před sebe a zneškodnil i rychlou Pártlovu dorážku z bezprostřední blízkosti. Ve 14. minutě se dostal do samostatného úniku Křehlík, ale gólman Juda ho vychytal pohotovým rozklekem. Neuspěl ani dorážející Valášek, jenž nastřelil připravené betony. Ukázat své kvality musel i brodský brankář Dvořák, který si poradil se dvěma střeleckými pokusy Strnada z prostoru obou kruhů. A když po Endálově nahrávce zpoza brány střílel z voleje Pártl do Judových betonů, šlo se do kabin za stavu 1:0.

Horáci měli do prostřední části raketový nástup a ve 22. minutě odskočili svému soupeři do dvoubrankového vedení. Broďáci udělali u své brány obrovskou chybu při rozehrávce, kotouč získal Jiří Doležal, jenž přihrál do pravého kruhu Miroslavu Judovi. Šikula domácích ještě vylepšil palebnou pozici pasem na osu hřiště, kde číhal Milan Strnad, jenž z voleje napálil hrací předmět k pravé Dvořákově tyčce. Odpovědět mohl po vhazování v útočném pásmu Pártl, ale po otočce z mezikruží pálil jen do Judovy výstroje. Na druhé straně hřiště čekal mezi kruhy na přihrávku Doležal, ale naštěstí pro hosty netrefil z voleje puk.

Zanedlouho vystřelil od modré čáry J. Kuchta a odražený puk od Judových betonů našel Kopic, který zblízka mířil těsně vedle brány. Velké Meziříčí udělilo svému regionálnímu sokovi další lekci z produktivity ve 33. minutě a vedlo už 3:0. Milan Strnad poslal dlouhou přihrávkou své spoluhráče do přečíslení dvou na jednoho, Miroslav Juda přihrál zleva přesně na hůl Jiřího Doležala, který z první napálil kotouč za Dvořákova záda.

Hosty dál sužovala impotentní koncovka. Po Pártlovu pasu zblízka zakončoval Kopic, jenže na skvěle chytajícího gólmana Judu si nepřišel. Broďáci mohli prolomit své střelecké trápení při přesilovce, ale Valášek trefil z prostoru mezi kruhy jen Judovy betony. A přišel další trest. Soubor z Kotliny při hře v početní převaze ztratil puk na své modré čáře a do přečíslení ujeli Miroslav Juda s Jiřím Doležalem. Prvně jmenovaný vzal zodpovědnost na sebe a sám zakončil. Brankář Dvořák sice jeho střelu dokázal vyrazit, ale proti dobře umístěné dorážce k tyčce už neměl šanci. Domácí tak drželi po dvou třetinách komfortní čtyřbrankový náskok.

Havlíčkobrodská družina vlétla do třetí periody s odhodláním něco udělat s hodně nepříznivým stavem, což se jí povedlo po pouhých deseti sekundách hry. Po Janu Novákovi se chopil puku na vrcholu pravého kruhu Lukáš Endál a jeho nádherná bomba zápěstím zaplula nad Judovou lapačkou pod horní tyčku. Bruslaři vycítili šanci a dál byli aktivnější, zatímco Velké Meziříčí se muselo soustředit především na defenzivní činnost. V 50. minutě nabídli domácí soupeři přesilovku a Havlíčkův Brod byl blizoučko druhé vstřelené brance. Z osy hřiště pálili těsně vedle brány Tecl a Pártl, za pár okamžiků neuspěl ani Endál, jehož prudký pokus brankář Juda skvěle vyrazil.

Horáci se v oslabení ubránili a pak sami zahrozili. Z levého kruhu se odhodlal ke střele všudybyl Juda, jenže vylámal si zuby na pozorném brankáři Dvořákovi. V 56. minutě faulovali krátce po sobě brodští útočníci Tecl a Kuchta, díky čemuž mělo Velké Meziříčí k dispozici minutu a 12 sekund dlouhou přesilovku 5 na 3. Tu dokázalo využít a definitivně rozhodlo o svém vítězství. Po krásné kombinaci střílel z mírného úhlu na pravé straně Jiří Doležal, jehož střelu dokázal brankář Dvořák fantasticky vyrazit svou holí. Snajpr domácích však okamžitě dorážel a uzavřel na konečných 5:1.

Velké Meziříčí - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 2. M. Juda (Strnad, Slabý), 22. Strnad (M. Juda, Doležal), 33. Doležal (M. Juda, Strnad), 36. M. Juda, 57. Doležal (M. Juda, Strnad) – 41. Endál (J. Novák). Rozhodčí: M. Maťašovský – J. Kučera, J. Štěrba. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 327. Střely na branku: 27:42 (9:16, 11:16, 7:10). Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.