10. 1. 2018 | Ladislav Vácha, Ondřej Krásný

Bitvu o Vysočinu ovládly Plameny. V závěru rozhodl mladík Pytlík

Havlíčkův Brod se vydal k prestižnímu derby Vysočiny na led Žďáru nad Sázavou, kde chtěl proti silnému regionálnímu rivalovi prodloužit svou vítěznou sérii. Bruslaři sice šli ve 2. třetině do vedení díky přesilovkové trefě Tomáše Semráda, ale domácí ještě před druhou sirénou vyrovnali a ve třetí periodě si vypracovali dvoubrankový náskok. Adamova družina se nevzdala a slepenými trefami Miroslava Třetiny a Petra Kuchty vyrovnala, ale v 59. minutě rozhodl o žďárském vítězství šestnáctiletý talent Jaromír Pytlík.

První velkou šanci měl domácí Bureš, který si sjel z druhé vlny na odražený puk a z první napálil z mezikruží výstroj Nováka. Plameny si poté vyzkoušely první přesilovou hru, ale moc Nováka neohrozily. V desáté minutě se začalo přiostřovat. Nejprve měl v oslabení slušnou šanci Štěpánek, jehož střelu Novák na poslední chvíli vyrazil, a hned z brejku se až před Řehoře dostal Přidal, ale toho domácí brankář vychytal. Plameny měly v první třetině herně navrch, ale i havlíčkobrodští hokejisté hrozili, dělovku od modré z první vypálil Semrád, ale Řehoř vyrazil. Asi největší šanci měl Lojek, protože k němu se příhodně odrazil puk mezi kruhy, kde si zrovna najížděl, jenže Novák schoval jeho ránu do lapačky. Krátce před koncem prvního dějství fauloval brodský obránce Kříž a přesilovka Plamenů málem přinesla první branku, ovšem veškeré šance zůstaly nevyužité nebo skončily na skvělém Novákovi.

Domácí vstupovali do druhé třetiny s přesilovou hrou, ale Novák moc práce neměl. A tak přišel trest na druhé straně, protože v přesilovce propálil vše, co mu stálo v cestě, Tomáš Semrád, který využil dobrého postavení svého spoluhráče před brankovištěm. Odpovědět mohl Lukáš Jícha, který dostal přihrávku mezi kruhy, jenže Novák si znovu skvěle vyjel a vyrazil puk do bezpečí. Další obrovskou gólovku měl Peslar, který se ocitl po přihrávce Kunstmüllera naprosto osamocený před Novákem, jenže ten znovu podržel hostující hokejisty. Plameny nadále pokračovaly v drtivém tlaku, ovšem brankář Havlíčkova Brodu nadále odolával. A to i proti střele z bezprostřední blízkosti z hole Stehlíka, který dostal přihrávku od Gregara. Velkou příležitost měl na druhé straně na holi Endál, jenž si položil gólmana Řehoře na led, ale nedokázal jej prostřelit.

Dobrý pas před brankoviště potom dostal Vašíček, ale zakončení z voleje mu nesedlo úplně podle představ. V další přesilové hře hosté nic nevymysleli a naopak po jejím skončení se do přečíslení tři na jednoho dostali domácí, ovšem Bureš místo střely volil přihrávku, což byla rozhodující chyba. A vše se zase vrátilo do starých kolejí, dělovku z mezikruží vypálil Štěpánek, ale Novák znovu obstál. Parádní akci ale před koncem druhé třetiny sehrál Petr Štěpánek, jenž střílenou přihrávkou našel před brankovištěm Davida Vítka, jenž tečoval puk mezi betony Nováka.

Fantastický vstup do třetí třetiny předvedli domácí hokejisté, protože po dvou minutách hry dostal skvělou přihrávku před brankoviště Ondřej Stehlík a trefil se přesně k tyčce. V následující přesilové hře mohly Plameny přidat třetí branku, jenže moc šancí si ke svému neštěstí nepřipravily a naopak po skončení této výhody odešel na trestnou lavici Kunstmüller. Toto oslabení žďárští hokejisté ubránili s naprostým přehledem a Bruslaře k ničemu nepustili. I na druhé straně to dlouho vypadalo, že z přesilové hry v polovině třetí třetiny nezaprší. Pak ale vymyslel krásnou přihrávku před brankoviště Petr Štěpánek na šestnáctiletého Jaromíra Pytlíka, jenž z první prostřelil Nováka. Ačkoliv si pak znovu hosté zahráli přesilovou hru, svědomitá hra domácích nepustila hosty k šanci, naopak Kuřítko se ocitl na pravém kruhu sám před Novákem, jenž vyrazil.

Poté ale přišly krušné chvíle pro domácí, protože ti několikrát po sobě odešli na trestnou lavici a hosté to nekompromisně potrestali. Šťastný kontaktní gól vstřelil Miroslav Třetina, jenž využil závaru před brankovištěm a zblízka dorazil kotouč za Řehořova záda. Hned vzápětí bylo štěstí nakloněno i Petru Kuchtovi, jenž se z úhlu trefil do odkryté branky. Žďárští fanoušci nakonec jásali, když se v 59. minutě dostal mladíček Jaromír Pytlík před brodskou bránu a skóroval nad Novákův beton. Hosté ještě zkusili závěrečnou hru bez gólmana, ale domácí si už nejtěsnější vedení vzít nenechali.

Žďár n. Sázavou - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 39. Vítek (Štěpánek), 42. Stehlík (Gregar, Kunstmüller), 50. Pytlík (Štěpánek, Beneš), 59. Pytlík (Gregar, Krupka) – 24. T. Semrád (Endál), 55. Třetina (Vašíček), 56. Kuchta (Vašíček, Michálek). Rozhodčí: Libor Veinfurter – Jan Pechánek, Aleš Roischel. Vyloučení: 7:7, navíc Jícha (ZDS) 10 min. OT [ZHK]. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1512. Střely na branku: 34:33 (13:11, 10:12, 11:11). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3.

Žďár n. Sázavou

Řehoř (Sláma) – Pleva, Lojek, Beneš, Poizl, Peslar, Sedláček, Kolda – Štěpánek, Vítek, Pytlík, Kuřítko, Bureš, Jícha, Gregar, Stehlík, Kunstmüller, Dospěl, Krupka, Kovářů

Novák (Marek) – T. Semrád, Vašíček (A), Vala, Kulhánek, Balgalvis, Kříž, Hrabaň – Přidal, Třetina (C), Endál – Voříšek, Milfait (A), Kozlík – Šuhaj, Michálek, Chlubna – Beneš, Ludvík, Kuchta