4. 12. 2023 | Ladislav Vácha

Dorostenecký hokej mě baví! Doufám, že postoupíme do extraligy, přeje si Matěj Makovec

Dorostenci si zatím v sezoně vedou na jedničku! V tabulce drží skvělou druhou příčku a na třetí Techniku Brno mají k dobru komfortní osmibodový náskok. Mladí Bruslaři si v neděli připsali další důležité vítězství, když doma po napínavém boji přetlačili Chrudim 6:5 po prodloužení. Velmi dobrým výkonem přispěl k zisku dvou bodů Matěj Makovec, který si připsal dvě asistence. „Byl to vyhrocený zápas, Chrudim hrála docela tvrdě. Musím ale říct, že mě to bavilo. Jsem moc rád, že jsme ten bonusový bod urvali my,“ pochvaluje si patnáctiletý útočník, který zatím nasbíral 12 kanadských bodů za tři přesné trefy a devět asistencí. (Foto: Luboš Vácha)

Matěj, urvali jsme hodně vybojovanou výhru 6:5 po prodloužení s Chrudimí. Jak zápas ze svého pohledu hodnotíš?
Byl to vyhrocený zápas, Chrudim hrála docela tvrdě. Musím ale říct, že mě to bavilo. Jsem moc rád, že jsme ten bonusový bod urvali my.

Utkání jsme dobře rozehráli a v první třetině jsme hned dvakrát vedli o dva góly. Bohužel, moc se nám nepovedla druhá třetina. Dostali jsme v ní dva góly a Chrudim díky tomu dokázala zápas otočit. Co se podle tebe stalo, že nám to v prostřední části nešlo?
Nevím, asi už jsme byli v hlavách moc nahoře. Moc se nám nedařila hra v našem obranném pásmu. Soupeřovi hráči byli hodně pohybliví a rychlejší. Naštěstí to pro nás nakonec dobře dopadlo.

Když se nám ve druhé třetině nedařilo, dal Matěj Kopecký takový trochu šťastný gól střelou od modré čáry, když puk gólmanovi propadl za záda. To nás nakoplo a hodně nám to pomohlo, protože jsme se díky tomu vrátili zpátky do hry, souhlasíš?
Určitě, ten gól nás hodně namotivoval. Myslím si, že to bylo vidět i na naší střídačce. Už jsme se víc podporovali, zatímco předtím to bylo takové tiché. Byl to pěkný a důležitý gól.

(Foto: Luboš Vácha)

Jaké pokyny jste dostali od trenérů během druhé přestávky?
Říkali nám, že se musíme hlavně zaměřit na hru v našem obranném pásmu a nemáme tolik zbytečně propadat. Že se máme snažit dobře bránit, ale bychom se nebáli hrát a zkusili jsme dát nějakou branku.

V utkání sis připsal dvě asistence, když jsi asistoval na již zmiňovaný gól Matěje Kopeckého a v prodloužení jsi přihrál na vítěznou trefu Pavla Konvaliny. Jak bys popsal oba momenty?
Při prvním gólu jsem přihrál Vaňousovi, který nastřelil puk do pásma. Nějak se to ke mně odrazilo a já jsem zkusil kotouč vyvézt z rohu pásma, ale sjelo mi to. Vaňous pak sebral puk a přihrál Kopimu. Broža dobře stínil a díky tomu to gólmanovi propadlo až do brány. Při druhé brance nás v prodloužení soupeř držel pod tlakem u naší brány, ale my jsme se dokázali ubránit. Olík (Oliver Čech – pozn. red.) to dal na mě a já jsem chtěl zavézt puk do útočného pásma. Byli u mě ale rychle tři protihráči, tak jsem zabrzdil a přiťukl jsem puk Konvalovi, který je tam vymíchal a rozhodl.

Hned tři branky jsme vstřelili při přesilovkách, což nám určitě hodně pomohlo. Věnujete se při trénincích hodně nácviku přesilovek?
Ani moc ne. Občas si to vyzkoušíme na konci tréninku, ale jinak se tomu moc nevěnujeme. Hodně trénujeme třeba hru v obranném pásmu a napadání.

(Foto: Tomáš Sochor)

Po povedeném období, když jsme vyhráli v Třebíči, urvali jsme vítězství na ledě silného Vsetína a porazili jsme doma Techniku Brno, se nám další zápasy moc nepovedly. V Kotlině jsme podlehli Polsku 0:2, a i když jsme zdolali Břeclav, náš výkon nebyl moc dobrý. Vnímáš to stejně?
S Polskem to byl zápas jen o tom, že jsme byli dřeváci, protože jsme nedokázali dát vůbec nic. Bylo to fakt hrozné. S Břeclaví jsme sice vyhráli, ale nebylo to z naší strany úplně ono.

Ty hraješ v dorostenecké kategorii prvním rokem. Zatím se nám celkově daří skvěle, když držíme druhé místo v tabulce, pravidelně vyhráváme a docela se daří i tobě osobně. Jak to cítíš ty?
Baví mě to. Jsem rád, že vyhráváme. Doufám, že postoupíme do extraligy, abychom si taky zahráli nejvyšší soutěž.

Jako trenéři vás vedou Lukáš Bureš s panem Nečasem. Jak ti zatím vyhovuje jejich koučing?
Určitě to jsou dobří trenéři. Jsem rád, že je máme. Snaží se nám co nejvíc pomoct a říkají nám, že opravdu musíme i do budoucna dodržovat to, co nám radí, abychom se dál posouvali a mohli jsme si třeba zahrát i extraligu.

(Foto: Karolína Vencovská)

Pavel Konvalina zaznamenal hattrick. Asi nám hodně pomáhá to, že chodí při přesilovkách před bránu, navíc dal i rozhodující gól. Co říkáš na jeho výkon?
Určitě nám hodně pomohl k vítězství. Je s ním i sranda v kabině. On jak je velký, tak ho soupeři před bránou nedokážou odstrčit. Musím říct, že mě až překvapilo, jak to tam proti Chrudimi nasázel.

Příští pátek pojedeme k dalšímu zápasu do Šumperka a v neděli nás čeká Třebíč. S čím bychom podle tebe měli do obou utkání jít, abychom znovu uspěli?
Myslím si, že bychom měli hrát stejný hokej, který jsme předváděli ve Vsetíně, protože tam jsme hráli opravdu neuvěřitelně. Musíme hlavně hodně makat a dát góly. Třeba zrovna mně se zatím střelecky vůbec nedaří. (směje se)