12. 3. 2024 | Ladislav Vácha

Bruslaři vstali proti Opavě z mrtvých! Smazali dvoubrankové manko a první bod jim vystřelil v prodloužení Havlát!

Havlíčkobrodští hokejisté zamířili k prvnímu zápasu osmifinále play off do Krnova, kde vyzvali na souboj Opavu. Slezan vyhrál první třetinu 1:0 a v prostřední části šel do trháku, ale Bruslaře dostal na dostřel Marek Kopic. Domácí si sice vzali těsně před druhou sirénou dvoubrankový náskok, jenže Havlíčkův Brod se dokázal neskutečně zvednout! Kontaktní gól vsítil Marek Kopic a kapitán Petr Kuchta poslal zápas do prodloužení. V něm dokonal neskutečný obrat Robert Havlát (na snímku), který Broďákům vystřelil důležitý první bod v sérii! (Foto: Karolína Vencovská)

Slezan naskočil do zápasu aktivně a Bruslaři museli čelit počátečnímu tlaku. Na první velkou šanci se čekalo do 4. minuty, kdy vypálil z pravého kruhu Stuchlík a jeho zápěstní rána se otřela o břevno. Zanedlouho o sobě dali vědět i hosté. Vala přiťukl kotouč mezi kruhy volnému Teclovi, který vyprášil Slížovu výstroj. Parta z Kotliny následně mohla těžit z výhody přesilové hry a byla blízko vstřelenému gólu. Endál zkusil štěstí z okraje levého kruhu a jeho povedený projektil orazítkoval horní tyčku opavské brány. Broďákům se sice hra v početní převaze moc nepovedla, ale dokázali i díky ní vyrovnat hru. V 10. minutě však fauloval v útočném pásmu Pártl a při ponechané výhodě Opavy se dopustil dalšího prohřešku, čímž poslal svůj tým do čtyřminutového oslabení.

A domácí dlouhou přesilovkou nepohrdli, když ve 13. minutě otevřeli gólový účet zápasu. Andrej Adamec přihrál od modré čáry na levé křídlo Kryštofu Stuchlíkovi, který chytrou nahrávkou oslovil Tomáše Rouska. Kanonýr Slezanu práskl v pravém kruhu z voleje do puku a hezkou střelou ke vzdálenější tyčce propálil gólmana Nováka. Kraučukovi svěřenci se snažili na nepříznivý vývoj zareagovat a drželi kotouč na svých holích, ale proti kompaktní soupeřově defenzivě se horko těžko prosazovali. Naopak Zdráhalova družina čekala na příležitosti k protiútokům. Při jednom z nich se kotouč odrazil od bránících Bruslařů před brankáře Nováka, ale Stuchlík už byl moc blízko brány a bekhendem vystřelil jen do betonů. Domácí tak po první siréně zaslouženě vedli 1:0.

Slezané pokračovali v aktivitě i po přestávce a už ve 24. minutě za ni sklidili kýžené ovoce. Po vhazování v útočném pásmu odclonil Kryštof Stuchlík protihráče, čímž uvolnil prostor Tomášovi Káňovi, jenž vypustil z vrchního okraje pravého kruhu zápěstím přesnou dělovku, jež vymetla levý horní roh Novákovy svatyně. Ve 27. minutě se dočkali i hosté. Prudké vyhození brankáře Nováka domácí ve středním pásmu nezachytili a kotouč propadl k Filipu Pártlovi, který to udělal mazaně. Táhl puk po pravém křídle, čímž na sebe navázal pozornost hned dvou protihráčů, dojel na úroveň brankové čáry a zprava vykouzlil nádherný pas mezi kruhy na osamoceného Marka Kopice, jenž trefil z voleje zcela odkrytou bránu.

Broďáci byli na koni a při následné přesilovce mohli vyrovnat. Sehráli ji však hrůzostrašně a málem inkasovali. Unikajícímu Vašenkovi sice vypíchl obránce Krejčí puk, jenže opavský útočník následně našel mezi kruhy volného Káňu. Ten zkusil proti brankáři Novákovi kličku, ale maskovaná opora Bruslařů skvěle zasáhla svou holí, po čemž betony zmařila i ránu Vašenky. Ve 32. minutě měl na holi další tutovku Slezanu Beránek, který si sjel až před bránu a položil si blafákem do bekhendu Čeňka Nováka na led, ale vzápětí trestuhodně minul zcela odkrytou bránu. Parta kolem kapitána Šindeláře pak ubránila oslabení a v poslední minutě prostřední části šla do trháku. Kryštof Kadula nejdříve dorážel zblízka vedle brány, ale Bruslaři za brankářem Novákem pokazili rozehrávku, hrací předmět se odrazil před brankoviště a útočník Opavy dělovkou skóroval. Pět sekund před koncem druhé třetiny ještě putoval na lavici hanby brodský kapitán Kuchta.

Slezan se mohl na začátku třetí periody výrazně přiblížit vítězství, ale tečované Šindelářovo nahození od modré čáry přistálo jen na horní síti Novákovy svatyně. Broďáci si pak zahráli hned dvě přesilovky, ale kýžené kontaktní branky nedocílili. Od 49. minuty se bránili ve čtyřech po Kerberovu sekání, oslabení však přečkali bez úhony. Opava se soustředila spíše na hlídání dvoubrankového náskoku a iniciativu přenechala svému soupeři, což se jí stalo osudným. V 54. minutě při ponechané výhodě nahodil z pravé strany kotouč před bránu Dominik Vacík a gólman Slíž chtěl hrací předmět odpálit vystrčenou holí pryč, jenže trefil jen před bránou stojícího Marka Kopice, od nějž skončil kus černé gumy za brankovou čarou.

Celek z Vysočiny vycítil šanci a nakonec se dočkal v 57. minutě vyrovnání! Odražený kotouč od zadního mantinelu chtěl odpálit pryč brankář Slíž, jenže nastřelil jen napadající Roberta Havláta před sebou. Puk, který ztratil na chvíli strážce opavské svatyně z dohledu, se odrazil mezi kruhy k Petru Kuchtovi, který svižnou střelou k tyčce rozjásal svůj tým. Domácí byli jako opaření a Havlíčkův Brod se hnal za obratem. Čtvrtého vstřeleného gólu nedočkal, i když z otočky zakončující Kopic od něj nebyl daleko. Utkání tak šlo do prodloužení hraného do rozhodnutí s pěti hráči v poli na obou stranách pomyslné barikády.

V prodloužení se ocitl v první velké šanci Endál, který vystihl opavskou rozehrávku, ale ranou z pravého kruhu našel u bližší tyčky jen dobře postaveného brankáře Slíže. Tentýž hráč byl rozhodující trefě ještě blíž v 68. minutě, když v levém kruhu naznačil střelu, popojel si blíž k bráně a zápěstní jedovkou orazítkoval vzdálenější tyčku. V 70. minutě zahrozil i Slezan. Vašenka se šikovně protáhl až před bránu, ale na gólmana Nováka si nepřišel. Faulu se však dopustil Vala a Broďáky čekalo oslabení, které však ubránili. V 74. minutě vyjel proti nahozenému puku brankář Novák daleko z brány, aby pomohl uhasit počínající požár, ale domácí zachytili kotouč a chyběl jim ke gólovému úspěchu jen malý kousíček.

Rozhodující moment přišel v čase 73:42. Střelu Jana Nováka gólman Slíž vyrazil, ale při zákroku přišel o hůl. Odražený kotouč dojel v rohu pásma Lukáš Bureš, jenž narýsoval parádní pas před brankoviště Robertu Havlátovi, jehož svižná rána zblízka skončila za Slížovými zády. Bruslaři tak po vítězství 4:3 v prodloužení získali první důležitý bod v sérii!

Opava - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 13. Rousek (K. Stuchlík, Adamec), 24. Káňa (K. Stuchlík, Rousek), 40. Kadula (Štindl, Brada) – 27. Kopic (Pártl, Č. Novák), 54. Kopic (D. Vacík), 57. P. Kuchta (Havlát, Ja. Novák), 74. Havlát (Bureš, Ja. Novák). Rozhodčí: Martin Rapák, Jakub Gebauer – Pavel Rychlý, Michal Frais. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 391. Střely na branku: 48:45 (16:12, 14:13, 8:12 - 10:8). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:4p. Stav série: 0:1.