29. 2. 2024 | Ladislav Vácha

Juniorka vystřihla ve třetí třetině skvělý obrat a v Kotlině zdolala Písek!

Havlíčkobrodští junioři změřili ve čtvrtek večer na ledě Kotliny síly s posledním Pískem. Zápas se pro ně nevyvíjel dobře, když se soupeř dostal v 10. minutě do vedení zásluhou přesné trefy Jakuba Hanzáka. Mladí Bruslaři byli lepší a vytvořili si spoustu šancí, ale dlouho je trápila neefektivní koncovka. Ve třetí periodě však svou střeleckou mizérii zlomili. Ve 45. minutě vyrovnal při přesilové hře Yannick Windegger a v 52. minutě dokonal obrat Lukáš Nový, který vystřelil domácím všechny tři body za těsnou výhru 2:1. (Foto: Karolína Vencovská)

Začátek zápasu se nesl ve vyrovnaném duchu, přičemž se oba soupeři snažili tlačit dopředu. Jako první musel zasahovat brodský gólman Černý, který zareagoval na jemnou teč rány z blízkosti modré čáry a pohotově vyrazil hrací předmět svými betony do bezpečí. Zanedlouho o sobě dal hodně nahlas vědět i útočník Bruslařů Windegger, jenž po hezkém pasu mezi kruhy z voleje vyprášil Schacherlovy betony. V 9. minutě se řítil do velké šance Pittr, který si najížděl před bránu pro pas svého spoluhráče, jenže kotouč mu uskočil v klíčový okamžik od hole a brankář Černý kus černé gumy odpálil pryč. V čase 9:24 už se však hosté dočkali. Martin Smetana sebral odražený puk na útočné modré čáře a přihrál Jakubu Hanzákovi, jehož svižná rána z okraje kruhů zřejmě ještě odrazem od hole jednoho z bránících hráčů domácích zaplula do pravého horního rohu Černého brány.

Broďáci byli blizoučko vyrovnání na konci 12. minuty. Fiala se opřel do puku v prostoru mezi kruhy a gólman Schacherl měl obrovské štěstí, protože už byl překonaný a chytala za něj spojnice břevna a tyče jeho brány. Parta z Kotliny mohla smazat nejtěsnější manko při přesilové hře, když se dopustil faulu útočník Hohenberger. A protože zanedlouho hráli Králové v příliš mnoho hráčích na ledě, domácí měli k dispozici minutu a 9 sekund dlouhou přesilovku 5 na 3. Adamovi svěřenci sice sypali na píseckou bránu jednu střelu za druhou, ale v koncovce se jim nedařilo tak, aby se dočkali vstřeleného gólu a vyrovnání. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Oba týmy vstoupily do prostřední části šancemi. Nejdříve musel dvě nepříjemné střely od modré čáry řešit betony gólman Černý, po čemž na druhé straně hřiště poslal Windegger hezkým pasem do situace jeden na jednoho Dvořáka, který si sice hezky obhodil protihráče, ale už byl hodně blízko bráně a napálil jen Schacherlovy betony. Ve 23. minutě nebezpečně zahrozil brodský kapitán Kuchta, jehož pumelici z okraje kruhů parádní rozklekem vytěsnil brankář Schacherl. Havlíčkův Brod se potom musel bránit ve čtyřech, poradil si však na jedničku a i nadále držel nejtěsnější ztrátu. Ve 31. minutě se ocitl v nadějné šanci Janko, který využil příhodného odrazu puku od zadního mantinelu a na chvilku byl úplně sám před píseckou bránou, jenže při pokusu o blafák mu hrací předmět uskočil z hole.

Vzápětí zahodil stoprocentní šanci Fiala, který byl po Windeggerově přiťuknutí úplně sám před bránou Jihočechů, jenže vylámal si zuby na Schacherlových betonech. Nápor havlíčkobrodské družiny pokračoval a vzešla z toho loženka Nového. Brodský forvard pálil z mezikruží po zmatcích před píseckým brankovištěm, trefil však svou střelou jen náruč gólmana Schacherla. Králové mohli udeřit při přesilovce, když pálil z levého kruhu osamocený Tolar. Gólman Černý se však bleskově přesunul ve svém území a doslova sebral zklamanému střelci gólovou radost. Střelecké štěstí nebylo nakloněno ani Machačovi, do jehož střely z předbrankového prostoru vložil hůl protihráč. Kotouč pak zamířil vysoko nad Schacherlovu svatyni. Po dvou třetinách tak Jihočeši v Kotlině stále drželi vedení 1:0.

Mladí Bruslaři vjeli do třetí periody s jasným cílem – smazat nejtěsnější manko a pokusit se o obrat. Ve 44. minutě mohli těžit z výhody hry v početní převaze, při níž konečně zlomili své střelecké trápení. Střelu Jana Vaněčka od modré čáry tečoval v předbrankovém prostoru Yannick Windegger, a i když gólman Schacherl stihl kotouč vyrazit, brodský forvard z následné dorážky dopravil kotouč za jeho záda a vyrovnal na 1:1. Vzápětí mohl dokonat obrat Machač, jenže v pádu nedokázal zblízka došťouchnout kotouč za brankovou čáru. V 52. minutě už se však Havlíčkův Brod radoval. Po přiťuknutí Davida Krejčího se opřel na modré čáře do puku Jan Kuchta a clonící Lukáš Nový šikovnou tečí dopravil hrací předmět na místo určení.

Broďáci si potom zahráli další přesilovku, při níž mohli jít do trháku a vytvořit si rozhodující náskok, ale nedokázali ji využít. V 59. minutě málem přiklepl razítko na havlíčkobrodské vítězství Krejčí, jenž zakončil z ideální palebné pozice v prostoru mezi kruhy, o kousek však minul pravou tyčku gólmana Schacherla. V čase 58:39 dostalo utkání ještě větší zápletku, když se nedovoleným trestem provinil havlíčkobrodský Windegger. Jihočeši si vyžádali oddechový čas a hned zkusili hru v šesti bez brankáře. Soubor od řeky Otavy si vytvořil velký tlak, ale parta kolem kapitána Jana Kuchty předvedla vzornou bojovnost při defenzivní činnosti a nakonec slavila cenné vítězství 2:1.

Liga juniorů

Branky a nahrávky: 45. Windegger (Vaněček, Dvořák), 52. Nový (Kuchta, Krejčí) – 10. Hanzák (Smetana, Kretschmer). Rozhodčí: Martin Vepřovský – Pavel Kolář, Jan Kopecký. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 69. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Černý (Novák) – Pražák, Kuchta (C), Novotný, Vaněček, Chymo – Janko (A), Nový, Krejčí (A) – Dvořák, Fiala, Windegger – F. Kozlík, Machač, Kraučuk.