17. 12. 2023 | Ladislav Vácha

Bravo! Juniorka si po třech porážkách spravila chuť a v Kotlině porazila poslední Chrudim!

Havlíčkobrodští junioři hostili v neděli na ledě Kotliny poslední Chrudim. Po bezbrankové úvodní dvacetiminutovce šli hosté na začátku prostřední části do vedení, ale mladí Bruslaři dokonali ještě před druhou sirénou obrat. Východočeši dokázali ve třetí periodě vyrovnat, ale svěřenci trenérů Václava Adama a Tomáše Harta odpověděli třemi přesnými zásahy a radovali se z vítězství 5:2. Z havlíčkobrodského tábora se trefili Matěj Fiala, Lukáš Nový, Filip Kozlík, Jan Vaněček a Michal Janko. (Foto: Luboš Vácha)

Chrudim byla v úvodu zápasu aktivnější a havlíčkobrodský brankář Novák musel likvidovat jednu ránu za druhou. Na první větší šanci se čekalo do 8. minuty. Hemský se rychle obtočil kolem brány a narýsoval hezký pas před brankoviště přesně na hůl Chvojky, jehož prudkou ránu z první skvěle zneškodnil gólman Novák. Mladí Bruslaři zahrozili v 11. minutě. Důrazně se tlačili v hojném počtu před soupeřovo brankoviště a několika střelami zahrozili. Brankář Pithart se vyznamenal a měl i velké štěstí, když Machač z ideální palebné pozice trestuhodně minul odkrytou bránu.

Domácí potom mohli těžit z výhody přesilové hry, ale naložili s ní prachbídně, když se k ohrožení chrudimské brány v podstatě vůbec neprobili. Ve 14. minutě mohli jít do vedení Východočeši. Dobrou nahrávku do mezikruží dostal Matýs, ale vychytal ho spolehlivý brankář Novák. Zanedlouho neuspěl ani Kantor, na kterého zívala poloprázdná brána, ale chrudimský útočník zakončil nepřesně. V 18. minutě o sobě dali vědět i domácí. Nenápadnou, ale výtečnou nahrávku Krejčího přebral Fiala a hezkou střelou provětral pozorného gólmana Pitharta. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Hosté vstoupili do prostřední části naprosto pohádkově a už po 59 sekundách hry otevřeli gólový účet zápasu. Jakub Zdeněk sebral v obranném pásmu nahozený puk a založil bleskový protiútok rychlou nahrávkou na levé křídlo, kde Jakub Novák krásně sklepl kotouč do jízdy rozjetému Ondřeji Jiroutovi, který si při samostatném úniku hezkou kličkou položil gólmana Nováka na led a bekhendem pohodlně skóroval do odkryté brány.

Broďákům se nedala upřít snaha s nepříznivým stavem něco udělat, ale vůbec jim to nelepilo. Východočeši mohli jít do trháku, když si zahráli dvě přesilovky, ale gólového efektu nedocílili, což platilo i o Bruslařích, kteří nedokázali potrestat faul Straky ze 30. minuty. Ve 33. minutě se nádherně proháčkoval přes chrudimskou obranu až před bránu Matěj Fiala a byl faulován, po čemž rozhodčí nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se rozjel sám havlíčkobrodský útočník a po hezké kličce do forhendu propálil prudkou střelou gólmana Pitharta.

Chrudim mohla bleskově odpovědět. Při obrovském tlaku hostů střílel z dobré pozice Macas, ale nedokázal prostřelit dobře chytajícího gólmana Nováka. Činit se vzápětí musel i brankář Pithart, jenž skvěle vyrazil nebezpečnou střelu Novotného z prostoru mezi kruhy. Havlíčkův Brod se v čase 37:02 radoval z obratu. Při přesilové hře nabil Matěj Pražák na modrou čáru Janu Kuchtovi, jehož dělovku v pádu lehce tečoval za Pithartova záda clonící Lukáš Nový. Havlíčkobrodská družina tak po dvou třetinách vedla těsně 2:1.

Třetí perioda začala lépe pro Chrudim, která ve 47. minutě slavila vyrovnání. Erik Pazdera vykouzlil hezkou nahrávku do jízdy Josefu Kubíčkovi, který pelášil sám na soupeřovu bránu a prudkou ranou k tyčce nedal gólmanu Novákovi žádnou šanci. V čase 47:05 sudí hodně přísně vyloučil chrudimského Dvořáka a Havlíčkův Brod si vzal zpět ztracené vedení. David Krejčí v pádu přihrál mezi kruhy Matěji Fialovi, jehož ránu brankář Pithart vyrazil betony před sebe, ale proti okamžité bekhendové dorážce Filipa Kozlíka už neměl žádnou šanci.

V čase 55:58 udělali mladí Bruslaři velký krok ke tříbodovému vítězství. David Krejčí nabil na levý kruh Janu Vaněčkovi, který si ještě trochu popojel blíže k bráně a skvostnou zápěstní ranou skóroval nad pravé Pithartovo rameno k bližší tyčce. Východočeši se ještě snažili s nepříznivým stavem něco udělat, ale už to měli hodně těžké. V úplném závěru ještě zkusila Chrudim hru v šesti bez brankáře, ale Havlíčkův Brod při ní přiklepl definitivní razítko na svůj tříbodový triumf, když po nahrávce Jana Kuchty uzavřel na konečných 5:2 trefou do prázdné brány Michal Janko.

Liga juniorů

Branky a nahrávky: 33. Fiala (TS), 38. Nový (Kuchta, Pražák), 49. Kozlík (Fiala, Krejčí), 56. Vaněček (Krejčí, Kraučuk), 60. Janko (Kuchta) – 21. Jirout (Jakub Novák, Zdeněk), 47. Kubíček (Pazdera). Rozhodčí: Jakub Jančí – Petr Lainka, Jan Trávník. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 56. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.

Josef Novák (Černý) – Kuchta (C), Pražák, Vaněček, Bjakov, Chymo – Janko (A), Nový, Machač – Krejčí, Fiala, Kozlík – Novotný, Machovský, Kraučuk