10. 2. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové znovu uhájili svou tvrz v Kotlině, tentokrát bez nervy drásajícího prodloužení

Havlíčkobrodští Rebelové nastoupili také do druhé utkání předkola play-off 1. hokejové lig lépe a znovu se ujali vedení, když tentokrát dokonce po 2 třetinách vedli jednoznačně 4:0. Kadaň ale nesložila zbraně a opět bojovala do posledního dechu, z čehož se jí podařilo zdramatizovat průběh utkání dvěma vstřelenými brankami. V oboustranně vyhroceném střetnutí to ale na víc nestačilo a bojovníci z Kotliny mohli se svými fanoušky slavil další triumf, díky kterému se ujali vedení 2:0 na zápasy. Série se teď stěhuje na sever Čech, kde je v sobotu na programu třetí klání.

Úvod druhého utkání série vyzněl lépe pro havlíčkobrodské barvy, které se dostávaly častěji do koncovky a z počáteční útočné snahy vytěžily brzy přesilovou hru, když na lavici hanby zamířil potrestaný Přindiš. Rebelové si nevěděli s aktivní a zkonsolidovanou obranou hostů rady, ale díky střelecké aktivitě obránce Pavlíka ze všech možných pozic si zahráli krátkou dvojnásobnou přesilovku, jíž přetavili v gólový efekt a ujali se těsného vedení. V závěru 6. minuty na modré čáře vypálil po nahrávce Miroslava Holce domácí kapitán MARIAN MORAVA a tvrdou ranou po ledě trefil přesně prostor u pravé tyčky brankáře Závorky, který betonem na letící puk nedosáhl – 1:0.

Havlíčkobrodská družina měla zanedlouho k dispozici další přesilovou hru, po níž to mohlo vypadat s hosty ze severu Čech ještě hůře, jenže potrestaného zadáka Szakala brzy následoval na lavici hanby z šiků domácích urostlý forvard Meidl a pokračovalo se ve vyrovnaném počtu na ledové ploše. To hrálo více do karet Severočechům, kteří na přelomu 8. a 9. minuty nebezpečně zahrozili. Obrovský závar ustál před svým brankovištěm za rozhozenou obranou Rebelů brankář Slipčenko, když se roztáhl na brankové čáře a nepropustil puk za svá záda proti dorážkám zblízka, které na něj poslali hostující forvardi. Pokračovalo se v bojovné a vyrovnané partii, jíž přerušilo až v půlce 11. minuty vyloučení brodského šikuly Vondráčka. Rebelové se ale bránili znamenitě a svého houževnatého soupeře k ničemu vážnějšímu dlouho nepouštěli.

A když už se Kadaň přes kompaktní obranný blok protlačila, stál jí v cestě připravený gólman Slipčenko. Hosté se však naladili na příznivou )útočnou vlnu, z níž neustále prověřovali pevnost havlíčkobrodské defenzívy. Postupem času ale začínali svěřenci trenérské tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák přidávat v ofenzivní fázi na obrátkách a převzali otěže zápasu do svých rukou. V závěru třetiny se hrálo ve vyrovnaném počtu 4 na 4, čehož využil brodský soubor k velké šanci. Patnáct sekund před první sirénou Meidl naservíroval ideální přihrávku po ledě napříč prostorem mezi kruhy na Kempného, který z mírného úhlu na pravé straně pálil vysoko nad horní tyčku.

Začátek závěrečného dějství se odehrával jednoznačně v havlíčkobrodské režii, když se rebelové pravidelně probíjeli k nepříjemným projektilům ze všech možných palebných pozic, čímž výrazně zaměstnali gólmana závorku. Hosté z Kadaně se dostávali do Slipčenkovy blízkosti hodně sporadicky a tento obrázek hry se brzy promítl také do podoby průběžného stavu duelu. V průběhu 25. minuty se po nahrávce Jonáše Fiedlera v rohu kadaňského pásma chopil puku HYNEK ZOHORNA, nabruslil si úplně sám do volného prostoru před branku, počkal si na Závorkův pohyb a pohotovou ranou nad beton maskovaného muže skóroval – 2:0.

Havlíčkův Brod najednou získal ještě pevnější půdu pod nohama a druhá vstřelená branka vlila do jeho řad potřebný klid. Další velká šance proto na sebe nenechala dlouho čekat a fanoušci smutně vydechli už na začátku 27. minuty. V situaci 2 na 1 se ocitla dvojice Zohorna – M. Ondráček, přičemž prvně jmenovaný si najel s pukem před branku a druhý jmenovaný zblízka po jeho přiťuknutí pálil jen do Závorkových betonů. Brodský tábor ovšem této promarněné možnosti odskočit svého severočeskému soupeři na tříbrankový rozdíl nemusel dlouho litovat, protože už za pár okamžiku vybuchl v Kotlině mohutný gejzír radosti. V útočném pásmu získal puk VÁCLAV MEIDL, který využil v prostoru za brankou svých dlouhých rukou a bleskově obkroužil Závorkovu svatyni, po čemž našel bekhendem mezírku mezi postavenými betony a bližší tyčkou – 3:0.

Hosté se pokusili o rychlou odpověď, jenže nepřelstili znovu gólmana Slipčenka, do kterého po přerušení hry hodně důrazně najeli a za brodskou bránou se strhla pořádná bitka. Na straně Rebelů po ní putovali za katr Holec s Kempným, který navíc 2 plus 2 minuty, a z tábora Kadaně vyfasoval rovněž trest na 2 plus 2 minuty obránce Hlubuček. Severočechům se tak nabídla přesilová hra, při níž ovšem účinný recept na brodskou defenzívu vedenou pozorným a bezchybným gólmanem Slipčenkem nenašli účinný recept.

Prochladlé ochozy Kotliny potom sledovaly zejména bojovnou bitvu, jež příliš vzruchu před oběma brankami nenabízela. Na sklonku 35. minuty rozýbalo hru až Mazancovo vyloučení, po němž se rebelům nabídla hra v početní převaze. Tu sice domácí hráči využít ve svůj prospěch nedokázali, jenže vynutili si územní převahu, jíž korunovali vstřelenou brankou. Během 38. minuty Michal Kempný napřáhl na modré čáře a jeho projektil ještě tečoval v předbrankovém prostoru LUKÁŠ ENDÁL, na což nedokázal gólman Závorka včas zareagovat – 4:0.

Do závěrečného dějství vyrukovali rebelové se stejným herním projevem, jako v předchozí dvacetiminutovce. Opět od začátku pomýšleli především na útok a brzy si vypracovali slibnou šanci. Ve 42. minutě nejdříve našel Vondráček po naznačení střely od modré čáry volného Holce, jenže ten v mírném úhlu na pravé straně zblízka nastřelil jen u bližší tyčky Závorkovu lapačku, od níž se puk odrazil za branku.

Odtud vyvezl puk Zábranský a z levého kruhu ho naservíroval okamžitě Holcovi, který ze stejné pozice jako v prvním případě trefil Závorkův beton. Kadaň se nenechala ale bojovníky z Kotliny dlouho zahanbit a odpověděla stejnou mincí, z čehož vyústilo její snížení. V půlce 43. minuty obdržel nahrávku od Petra Stoklasy mezi kruhy LIBOR HLUBUČEK a povedenou ranou zápěstím propálil k pravé tyčce gólmana Slipčenka, který měl zakrytý výhled, a rozjásal skupinku kadaňských fanoušků – 4:1.

Severočeši měli stále na své straně značnou územní převahu a neustále ohrožovali gólmana Slipčenka, jenže jejich útočnou snahu zabrzdil tvrdý zákrok obránce Mazance, jenž dostal dvouminutový trest. Hostující tábor postavil v olsabení kolem své branky vysokou a velkou zeď, přes níž se Rebelové jen s velkými obtížemi prosazovali. Nakonec si ale přes ní proklestili cestičku a zahrozili. Na sklonku 49. minuty Zohorna získal puk na vrcholu kruhů a rázem jel sám na gólmana Závorku, kterého si zkoušel položit bekhendovým blafákem, jenže maskovaný muž Kadaně zasáhl betony a vyšel z minisouboje s brodským forvardem vítězně. Kadaň ustála početní nevýhodu bez úhony a okamžitě při hře s plným počtem hráčů nekompromisně udeřila.

Na přelomu první a druhé půlky poslední třetiny Stanislav Mikšovic vyhrál vhazování na Václava Eiselta, jenž ještě přiťukl puk na LIBORA HLUBUČKA, jehož tvrdá rána od modré čáry se zastavila až v havlíčkobrodské síti za Slipčenkovými zády – 4:2. Fanoušci na tribunách v následujících minutách sledovali pořád bojovnou hru, jíž dominovaly obě obrany s pozornými gólmany. Zbývající desetiminutovka se také nesla ve znamení velké nervozity a vypjatá situace na ledě přidělávala spoustu práce třem pruhovaným mužům, kteří pravidelně museli vylučovat a rozhánět hodně časté šarvátky.

Rebelové se již nikam nehrnuli, přičemž spíše vyčkávali na možnosti k rychlým protiútokům a dychtivě očekávali závěrečnou sirénu, jež potvrdí jejich druhý triumf a důležité vedení 2:0 v sérii. Nakonec se dočkali a mohli slavit další krůček k postupu do čtvrtfinále play-off.

Poznámka: Realizační tým se fanouškům omlouvá, ale děkovačku si zatím se svými svěřenci schovává. Nechce zatím oslavovat, dokud není dobojováno a definitivně rozhodnuto o postupujícím. Se svými příznivci si ale důstojnou oslavu postupu do další fáze vyřazovacích bojů určitě naplno užije, zatím jim děkuje za pochopení.

1. liga

Branky a nahrávky: 6. Morava (Holec), 25. Zohorna (Fiedler), 27. Meidl, 38. Endál (Kempný) - 44. Hlubuček (Stoklasa, Mikšovic), 50. Hlubuček (Eiselt, Mikšovic). Rozhodčí: Jaroslav Kubeš - Tomáš Matějček, Milan Dančišin. Vyloučení: 10:15, navíc Přindiš (KAD) dvakrát OT na 10 minut za nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1120. Průběh utkání: 4:0, 4:2.

Slipčenko (Suchan) - Šenkeřík, Morava (C), Sova, Krejčí, Vošmik, Soldán, Pavlík, Kempný - Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švaňhal, Vondráček (A), Zohorna, Endál, Fiedler, Voj. Němec (A), Meidl, M. Ondráček.

Kadaň

Závorka (Štěrba) - Schmidt, Trefný, Szakal, Brňák, Hlubuček, Mazanec, Přindiš, Zmeškal - Fiala, Charousek, Stehlík, Kalinovič, Mikšovic (C), Mužík, Ton, Stoklasa, Bursík, Rohan, Eiselt, V. Novák.