17. 11. 2010 | Ladislav Vácha

Rebelové svedli s Chrudimí další vítěznou přestřelku, domů si vezou všechny body

Po první porážce v základní hrací době na ledě Kotliny, z níž si plný bodový zisk odvezla domů na Hanou Olomouc, čekala havlíčkobrodské Rebely východočeská mise. Bojovníci z Kotliny se tentokrát vydali do předposlední Chrudimi, jež se v probíhající prvoligové sezoně výrazně trápí. První vzájemný souboj obou soupeřů přinesl v Havlíčkově Brodě dramatickou přestřelku, když zdánlivě vyhraný zápas málem nedotáhli do vítězného konce. Východočeši stáhli tříbrankové manko, ale nakonec jim ani spanilá stíhací jízda na body nestačila. Také nyní sledovali fanoušci nevídanou kanonádu, když padlo dohromady 10 gólů. Obrovské drama nakonec dopadlo opět šťastně pro havlíčkobrodské barvy, které si vezou domů cenné 3 body.

Po počátečním oťukávání v úvodu zápasu jako první zahrozili Rebelové, když po střele mladého obránce Sovy zkoušel dorážet M. Ondráček, ale neúspěšně. Domácí se nenechali svým soupeřem z Vysočiny zahanbit a bleskově kontrovali zakončením Šedy, s nímž si havlíčkobrodský gólman Suchan poradil. Pokračovalo se vy vyrovnaném hokeji, přičemž si první hru v početní převaze vyzkoušela havlíčkobrodská družina, když na začátku 3. minuty usedl na trestnou lavici útočník Goiš. Havlíčkobrodští hokejisté se nestihli ani pořádně rozkoukat a poměr sil na ledové ploše se vyrovnal, když byl vykázán za katr J. Ondráček.

Fanouškům se nabízel stále podobný obrázek, protože sledovali oboustranně vyrovnaný hokej, přičemž se oba tábory vehementně tlačili do zakončení. Postupně začínala přebírat otěže zápasu do svých rukou přece jenom domácí Chrudim, jež si vytvářela souvislý tlak, a vytěžila přesilovou hru, když proti rozjetému Goišovi musel zatáhnout za záchrannou brzdu reprezentant Sova. Chrudimští hráči okamžitě zatlačili svého soka hluboko do úporného obranného bloku a často se probíjeli k Suchanovu ohrožení. V úvodu 9. minuty měl obrovskou šanci na holi obránce Mocek, jehož projektil vytěsnil brodský muž s maskou jen se značným přispěním paní Štěstěny, jež mu byla v tuto chvíli nakloněna.

Už za 37 sekund po důrazném varování havlíčkobrodská defenzíva kapitulovala. Patrik Fořt na sebe navázal v útočném pásmu pozornost a zavezl puk do rohu brodského pásma, odkud adresoval přesný pas do předbrankového prostoru JANU SEMORÁDOVI, jenž se rychle zorientoval a z dorážky rozjásal chrudimskou část publika – 1:0. Rebelové se z tohoto hitu vzpamatovali s rychlostí blesku a usilovně se pokoušeli o vyrovnání. Na přelomu první a druhé poloviny úvodní dvacetiminutovky svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák málem dosáhli svého, když pořádně provětrali chrudimskou obranu.

Nejdříve těžil z nahrávky Voj. Němce dobře najetý Třetina, jehož teč zblízka do protipohybu gólman Landsman vystihl a zachránil Východočechy od pohromy. K té nebylo vůbec daleko v čase 10:03, kdy M. Ondráček obkroužil branku a zasouval puk za strážce chrudimského svatyně, ale rozhodčí po chvíli rozpažil a údajný gól neuznal. Hosté se však dlouho nezlobili, protože v půlce 12. minuty sklidili ovoce v podobě vyrovnání. V přečíslení 3 na 2 se s pukem vůbec nemazal PŘEMYSL SEDLÁK, který je svým zakončením ze všech možných pozic proslulý, a brankářovi Landsmanovi vypadl jeho střelecký pokus z lapačky až za brankovou čáru – 1:1. Hra se potom rychle přesouvali z jedné strany hřiště na druhou, což s sebou přineslo slibnou šanci Toužimského, jehož střela těsně minula Suchanovu tyčku.

Vzápětí si dojel pro Kautův faul brodský forvard Zohorna a hozenou rukavici Rebelové s radostí zvedli rychle z ledu. V čase 18:15 dorazil po několika neúspěšných pokusech kotouč za Landsmanova záda JIŘÍ ONDRÁČEK a poslal svůj tým poprvé do vedení – 1:2. Jenže havlíčkobrodská radost trvala pár okamžiků, protože už po deseti sekundách ji nekompromisně Chrudim utnula. Kotouč objel trasu Lukáš Král – Patrik Fořt – TOMÁŠ KAUT, přičemž posledně jmenovaný hříšník po návratu z trestné lavice napravil své předchozí zaváhání, když svou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:2. Rozvášněná přestřelka mohla nesměle pokračovat při Mockovu vyloučení z poslední minuty, jenže hosté tuto příležitost nevyužili před první sirénou ve svůj prospěch.

Prostřední část začala pěkně zostra, když domácí Charousek vyhodil puk mimo ledovou plochu na tribunu a vyfasoval za to od sudích dvouminutový trest za zdržování hry. Ten přivál příznivý vítr do plachet havlíčkobrodského korábu, jenž mohl záhy potřetí bujaře slavit. Za pouhých 18 sekund hry nahodil puk od modré čáry Petr Šenkeřík a teč VOJTĚCHA NĚMCE zapadla přesně do horního rohu branky mimo Landsmanův dosah – 2:3. Lehko nabyl, lehko pozbyl. Toto rčení přesně vystihuje následující okamžiky, kdy Zábranského faul Chrudim potrestala ještě rychleji, stačilo jí na to jen 12 sekund. Ve 23. minutě využil překvapivý odraz od mantinelu PATRIK FOŘT, který se štěstím propasíroval puk za Suchanova záda – 3:3.

Dlouhý řetězec vyloučení nebral konců, chvíli po chrudimském vyrovnání putoval na lavici hanby J. Šeda. Havlíčkobrodská družina Orlicím pořádně zatopila, když při obléhání obranných pozic usměrnil puk do odkryté brány Voj. Němec, ovšem gólovou radost mu překazil útočník Goiš, který pohotově suploval práci gólmana Landsmana a odpálil puk mimo nebezpečí. Domácí bojovníci ustáli oslabení bez úhony, po čemž hra ztratila svou plynulost z předešlých minut a na holích obou soupeřů se začínaly lepit nepřesnosti. Na sklonku 30. minuty se nechal vyloučit J. Ondráček a nedisciplinovanosr Rebelů opět neušla trestu Výchdočechů.

Drtinovu ránu ještě gólman Suchan zlikvidoval, ale krátce na to už inkasoval. Po přiťuknutí Zdeňka Toužimského se nadýchl k mohutnému sólu PATRIK FOŘT, který od vlastní modré čáry prokličkoval celý zbytek hřiště a celou individuální akci uzavřel nekompromisním zakončením – 4:3. Po čtvrté brance Chrudimi nahradil Jaroslava Suchana v havlíčkobrodském brankovišti jeho parťák Stanislav Neruda, který se dostal do akce poprvé v sezoně. Na rozkoukání měl nový muž na hřišti minimum času, protože ho domácí střelci okamžitě zasypali sprškou střel a brodský gólman se musel hodně ohánět. Nejvíce se zřejmě zapotil při přečíslení 3 na 1, na jehož konci stál agilní Fořt, kterého gólman Neruda vychytal. Domácí měli navrch, ale chrudimští beci jistotou zrovna nehýřili a po další chybě, tentokrát zadáka Toužimského, mohl srovnat stav Meidl, jenže zblízka pálil nepřesně. Sedm sekund před koncem 2. třetiny ještě dostal dvouminutový trest brodský útočník Sedlák.

V závěrečném dějství tahali od začátku za delší konec provazu domácí Východočeši, kteří se o poznání častěji dostávali do zakončení a pořádně prověřovali pozornost a kvalitu gólmana Nerudy, za což mohli vděčit také hře v početní převaze. Ve 47. minutě se právě Neruda zaskvěl proti střílejícímu útočníkovi Blažkovi, kterého vychytal hbitým přesunem ve svém brankovišti a neumožnil aktivním orlicím odskočit do dvougólového trháku. Důležitost Nerudových zákroků a jeho těžké práce se prokázala v průběhu 52. minutě, kdy se o slovo nečekaně přihlásil čtvrtý úder Rebelů.

Václav Meidl přihrál MIROSLAVU TŘETINOVI, který obkroužil branku a k bližší tyčce zajistil havlíčkobrodskému souboru významné vyrovnání – 4:4. Zanedlouho oslabil Chrudim útočník Žák, jemuž udělil hlavní sudí trest na 2 plus 10 minut za úder do oblasti hlavy a krku. Svým spoluhráčům tak připravil pořádně perné chvilky. Nejdříve zazvonil na břevno zakončující J. Ondráček, poté Kautovu minelu na modré čáře neztrestal Meidl, jehož senzačně vychytal brankář Landsman. Aby toho nebylo málo, na druhé straně ledového kolbiště zahrozil neuvěřitelně aktivní Fořt, jenže brankář Neruda, který se rozchytal do skvělé pohody, se mezi tyčemi opět vytáhnul.

Záhy na sebe znovu upozornil Meidl, jenž si proklestil cestu přes chrudimskou obranu a zblízka nepropálil gólmana Landsmama, jenž nepustil puk za brankovou čáru. Brodský nápor vyústil vzápětí ve faul Mocka, rozjetí Rebelové vycítili šanci na dokonalý obrat a 4 sekundy před hříšníkovým návratem vybuchl v jejich řadách mohutný gejzír radosti. V 58. minutě Petr Šenkeřík napřáhl a jeho střelu tečoval MIROSLAV TŘETINA, který usměrnil letící puk do chrudimské sítě – 4:5. Domácí chvilku před koncem ještě zkusili závěrečnou power-play, jenže při té havlíčkobrodská družina definitivně zpečetila svůj triumf, když se po Miroslavu Třetinovi ujal puku VÁCLAV MEIDL a dojel s ním až do opuštěné svatyně – 4:6. Po závěrečném hvizdu se tak mohli po dramatické přestřelce stejně jako v prvním vzájemném střetnutí radovat Rebelové, kteří si vezli do Kotliny cenný tříbodový import.

1. liga

Branky a nahrávky: 9. Semorád (Fořt), 19. Kaut (Fořt, Král), 23. Fořt (Toužimský, Semorád), 32. Fořt (Toužimský) - 12. Sedlák (Stromko, Švaňhal), 19. J. Ondráček (M. Ondráček), 22. Němec (Šenkeřík, Třetina), 52. Třetina (Meidl), 58. Třetina (Šenkeřík), 59. Meidl (Třetina) . Rozhodčí: Úlehla - Čížek, Padevět. Vyloučení: 6:5, navíc Žák (CHR) 2 plus OT na 10 minut. Využití: 3:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1060. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3, 4:4.

Chrudim

Landsman (Ament) – Toužimský, Jaroměřský, Mocek, Charousek, Kobela, Drtina – Fořt, Král, Kaut – Sýkora, Blažek, Šeda – Klejna, Kubišta, Semorád – Goiš, Kousal, Žák – Martinec.

Suchan (Neruda) – Kempný, Šenkeřík, Sova, Morava, Vošmik, Soldán, Pavlík, Jelínek - Meidl, Třetina, Němec - Zohorna, Zábranský, Ondráček J. - Ondráček M., Stromko, Rytnauer - Sedlák, Švaňhal, Knotek.