1. 10. 2011 | Pavel Buňat

Rebelové konečně zabrali, doma v regionálním derby zdolali Duklu

Vysočanské derby mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou nabídlo již tradičně pohledný hokej, po jehož skončení se z výhry radovali domácí Rebelové. Ti prakticky o svém vítězství rozhodli v první části, kdy nasázeli svému soupeři 3 branky a vyhnali brankáře Halmošiho na střídačku. Dukla se nevzdala a na začátku druhé části snížila na rozdíl jediné branky. Klid na hokejky vrátil domácím obránce Jan Pavlík, jehož gól rozhodl o konečné podobě utkání. Soubor Petra Nováka zvítězil 4:2. Foto: Libor Blažek (blazek@hbnet.cz)

Havlíčkův Brod v brance opět vsadil na Stanislava Nerudu, za Duklu podle očekávání nastoupil Dominik Halmoši. Trenéři Petr Novák s Jaroslavem Benákem zpět v sestavě uvítali Vojtěcha Němce, který se vrátil po zranění, naopak nově postrádali nejproduktivnějšího hráče týmu Jana Knotka.

První třetina – Rebelové třikrát udeřili

Rebelové do utkání vlétli jako uragán a už po 81 vteřinách ruce nad hlavu zvedal VOJTĚCH NĚMEC, jenž se chopil puku, objel branku a zápěstní střelou se trefil přesně mezi betony Dominka Halmošiho – 1:0. Dukla měla následně možnost udeřit v přesilové hře, jenže Vojtěch Němec dojel vyhozený puk, přihrál přijíždějícímu JAROSLAVU KOMOVI na modrou a domácí rázem slavili druhý gól. Komova dělovka vymetla růžek jihlavské branky.
Dvě minuty nato měl Stanislav Neruda velké štěstí, když mu puk nahozený od modré čáry propadl mezi betony a jen těsně minul prostor mezi třemi tyčemi. Jedinečnou příležitost na snížení měli hosté v osmé minutě, a to ve vlastním oslabení. Čachotský se řítil sám na branku, jenže byl podražený, a tak na řadu přišlo trestné střílení. Produktivní útočník Dukly volil střelu mezi Nerudovy betony, ten je však stačil zaklapnout včas.

Na začátku šestnácté minuty si kotouč v útočném pásmu vyměnili Polodna s Kostourkem a druhý jmenovaný prostrčil touš k levému mantinelu, kde se jej chopil DAVID JONÁŠ a svým čtvrtým gólem v sezoně poslal Rebely do vedení 3:0 a vyhnal Halmošiho z branky. Toho nahradil Filip Novotný. Pro Jihlavu to bylo vůbec první střídání gólmanů v sezoně.
V poslední minutě za katr součastně putovali Jan Pavlík za držení protihráče a Michael Polcar, který odpykával nesportovní chování hostující lavičky. Krátce na to si držením dopomohl i Marian Morava, a Dukla si tak přece jenom zahrála přesilovou hru. Ve zbývající půlminutě už si ale žádnou gólovou šanci nevypracovala.

Druhá třetina – Dukla snížila

Z druhé části se odehrálo jen 14 vteřin a ukázkovou střelou z vrcholu levého kruhu do růžku branky se prezentoval TOMÁŠ KOLAFA - 3:1. Dukla byla při chuti, navíc fauloval havlíčkobrodský Jan Pavlík. V další početní výhodě toho ale moc nepředvedla. Hra se uklidnila a další gólovou příležitost měl Polcar až v 27. minutě, kdy do přihrávky z pravého kruhy přesně nastavil hůl a puk skončil na rameni strážce havlíčkobrodské svatyně.
Navrch měli stále hosté, což vyústilo v situaci 2 na 1, při níž se Daniel Hodek dostal do ideální palebné pozice, ale Neruda na poslední chvíli skončil po puku. Polodna posléze zahrál vysokou holí, v oslabení se ale Rebelové prezentovali pozornou obranou a častým vyhazování přes všechny čáry. Nebezpečná byla pouze Ficencova střela, proti níž zasáhl Neruda betonem. Následně ujeli domácí ve dvou hráčích na jednoho obránce. Němec se nakonec k zakončení vůbec nedostal, a navíc Fiedler fauloval. Rázem tak měla Dukla zkrácenou přesilovku 5 na 3. V době, kdy už byli Rebelové ve čtyřech, na modré napřáhl DANIEL HODEK a puk zapadl přesně k tyči – 3:2.

Po druhé obdržené brance aktivitu konečně zvýšil i Havlíčkův Brod a nedlouho na to dvě minuty za sekání obdržel lotyšský obránce Grundmanis. Rebelové přesilovku bleskově využili, když zpoza branky od Rytnauera dostal přihrávku JAN PAVLÍK a před Novotným zachoval chladnou hlavu a svojí střelou vymetl další pavučinu v pravém růžku hostující branky.
Daniel Hodek se snažil o rychlou odpověď, proti jeho střele od mantinelu si vyjel Neruda a převedl ukázkový zákrok lapačkou. V sedmatřicáté minutě zůstal na ledě ležet Protivný, nedovolený zákrok proti němu totiž vytasil Maliník. Novotného branku za celé dvě minuty domácí hokejisté neohrozili.

Třetí třetina – Brod udržel dvoubrankový náskok

Poslední část začala opatrně. Jedinou šanci měl v úvodu pronikající Němec, ještě před zakončením ho však razantně zastavil bek Dobrovolný. Až 46. minuta přinesla další možnost pro hosty v podobě přesilovky. Dukla pořádně zatápěla – Neruda musel krotit pokusy Čachotského a Kolafy.
Útočný nápor pokračoval a Rebelové se dlouho nemohli vymanit z vlastního obraného pásma. Kolafa střílel od modré a byl blízko snížení. Nerudovi propadl puk a na chvíli měla Dukla možnost střílet do prázdné branky, o tu ale přišla kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti.

Do konce normální hrací doby zbývalo sedm a půl minuty a za katr putoval další Rebel – Jelínek za držení protihráče. Dobrou práci v oslabení předvedl znovu Vojtěch Němec, když dvakrát vyvezl puk ze třetiny, a hosté si tak nevypracovali žádnou výraznější příležitost. Krátce po skončení přesilovky přišla další, tentokráte ale na straně Havlíčkova Brodu. Ve vlastním oslabení to dobře v přečíslení zkusil Ficenc, jeho střela ale minula branku. Ihned z protiakce mohl skórovat Meidl, Novotný si proti němu ale vyjel a urostlý forvard svůj bekhendový pokus v pádu poslal taktéž mimo zařízení. S oznámením posledních dvou minut třetí třetiny začal Novotný pokukovat po střídače, na kterou za půl minuty odjel, a Dukla to tak zkoušela se šesti hráči v poli. Z pásma ji vyhnalo minutu před koncem postavení útočícího hráče v brankovišti. A tehdy si Jihlavští vzali oddechový čas. Po vhazování se dopředu probíjel Němec a Čachotský musel sáhnout k faulu. Dukla tak přišla o poslední šanci na vyrovnání. Havlíčkobrodští si v poslední minutě už náskok pohlídali a vyhráli utkání v poměru 4:2.

Havl. Brod - Jihlava

Branky a nahrávky: 2. Němec (Semorád), 4. Koma (Němec), 16. Jonáš (Kostourek, Polodna), 35. Pavlík (Rytnauer, Meidl) - 21. Kolafa (Dobrovolný, Hodek), 34. Hodek (Ficenc, Pometlo). Rozhodčí: Jaroslav Kubeš - Tomáš Klein, Přemysl Skopal. Vyloučení: 12:8, navíc Morava (HBR) 10 min. OT. - Dobrovolný (JIH) 10 min. OT Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2478. Střely na branku: 26:28. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

Neruda (Suchan) - Morava "C", Sova, Protivný, Jelínek, Poskočil, Koma, Pavlík "A" - Zábranský, Polodna, Švaňhal, Jonáš, Fiedler, Němec "A", Meidl, Rytnauer, Štěpánek, Stehlík, Musil, Kostourek