27. 11. 2010 | Ladislav Vácha

Havlíčkobrodská Kotlina podruhé padla, tentokrát si odvezla všechny body Třebíč

Havlíčkobrodští Rebelové po neúspěšném zájezdu na led severočeské Kadaně, jíž podlehli i přes velkolepou stíhací jízdu těsně 3:4 a na prochladlou Kotlinu si nepřivezli z dlouhé cesty ani bod, přivítali v domácím prostředí Třebíč. Krajský rival Rebelů se v poslední době vezl na vítězné vlně, jíž utlumili až Kohouti z Tábora, kteří vyloupili domov Horáků po fotbalové výhře 2:1. Havlíčkobrodská družina kosí své prvoligové soupeře, které jim hokejový osud přivane do cesty, především v domácím prostřední, kde padli po základní hrací době jen s Olomoucí. Pověst těžko dobyvatelné tvrze určitě chtěli svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák potvrdit také v derby Vysočiny proti Slávistům, s nimiž mají za dobu dosavadního působení mezi prvoligovou konkurencí skvělou bilanci. Utkání se neslo ve vyrovnaném duchu, jenže hosté velice důsledně bránili a to činilo domácím bojovníkům nesmírné problémy. Třebíč si nakonec odvezla z Kotliny zaslouženou výhru 2:0.

Od začátku utkání se hrál vyrovnaný a útočný hokej, přičemž se oba soupeři pravidelně probíjeli do zakončení a střídali se v iniciativě. Chvilku tahali za delší konec pomyslného provazu domácí Rebelové, jindy pro změnu hosté ze Třebíče. V průběhu 7. minuty se stal prvním vyloučeným hráčem třebíčský E. Kadela a nabídl havlíčkobrodské družině dvouminutovou přesilovku. V té se bojovníkům z Kotliny příliš nedařilo, když se k ohrožení gólmana Francouze probili přes houževnatého soupeře jen sporadicky. K jedinému výraznějšímu ohrožení se dostal po Němcově nahrávce zpoza branky bez přípravy zakončující Meidl, jehož projektil z mezikruží vyrazil brankář Francouz betony do bezpečí.

Jinak oslabení Slávisté celkem bez problémů vzdorovali svému soupeři. V úvodu 9. minuty však zkomplikoval hostům život Ostřížek, který při vyhazování puku ze třebíčského pásma poslal kotouč přes mantinel až na tribunu a vyfasoval dvě minuty za zdržování hry. Havlíčkobrodští hokejisté tuto situaci s radostí přivítali a proti třem bruslařům se vytrvale probíjeli k nebezpečným střelám ze všech možných pozic, jejich útočná snaha ovšem s železnou pravidelností narážela na pozorného gólmana Francouze, který ve svém brankovišti předváděl výtečné zákroky. Pořádně se určitě zapotil také po Knotkovu individuálním průniku s nepříjemnou bekhendovou střelou na konci, jež jen těsně minula jeho pravou tyčku.

Největší nebezpečí hasil zřejmě ve 13. minutě, kdy po obrovské šanci domácích hodně podržel svůj tým. Nejdříve střílel po nahrávce zpoza branky Meidl, který trefil u bližší tyčky Francouzovu hruď, kotouč se následně odrazil do předbrankového prostoru, kde natřikrát dorážel Voj. Němec, ale vylámal si pokaždé zuby na levém betonu strážce třebíčské svatyně. Zahanbit se nenechali na dlouho ani hosté, kteří o sobě dali vzápětí důrazně vědět. Po Čechovu přiťuknutí z levého kruhu střílel mezi kruhy volný Zahradník, jehož razantní střelu zneškodnil pozorný gólman Suchan koncem svého pravého betonu. Po odpískání odjel na trestnou lavici vyloučený Rytnauer a první přesilovka se stala pro Třebíč hozenou rukavicí, jíž brzy zvedla z ledu.

V průběhu 15. minuty po střele Lukáše Slámy, jíž gólman Suchan vyrazil před sebe, dorážel z bezprostřední blízkosti volný PETR OBDRŽÁLEK a propasíroval kotouč přesně k levé tyčce – 0:1. Hosté byli rázem na koni a neustávali ve své útočné snaze, při níž hodně zatlačili Rebely do jejich obranných pozic. Nejdříve střílel od modré čáry Dóczy, jehož rána byla mezi kruhy zblokována, ale poté napřáhl z vrcholu kruhů Okál, jehož střelu brankář Suchan špatně viděl a vyrazil ji až na poslední chvíli.

Do prostřední části vkročila o něco lépe Třebíč, jež se častěji tlačila do koncovky a za svou snahu ji odměnila přesilová hra po trestu Švaňhala. Krajský rival domácích Rebelů se probíjel přes aktivní defenzívu svého soka horko těžko a zmohl se jen na střelu Dolníčka z mírného úhlu, s níž si v pohodě poradil u tyčky hlídkující gólman Suchan. Hru v početní převaze totiž záhy utnulo špatné střídání, při němž se Horáci ocitli na ledové ploše v příliš noho hráčích. Pokračovalo se v oboustranně vyrovnaném hokeji, přičemž Třebíč se snažila vyházet hlavně z nechybující a zabezpečené obrany, s čímž se domácí těžce srovnávali a prosazovali se jen obtížně do zakončení.

Kdo očekával, že hosté trpělivě vyčkávali v obranné ulitě na svou šanci, šeredně se spletl, protože hosté nezapomínali ani na ofenzívu a s velkou chutí doráželi na brodského brankáře Suchana. Slávisté to dokonale prezentovali během 34. minuty, kdy se objevili v gólové šanci. Obrovský závar a zmatek před havlíčkobrodskou brankou neskončil třebíčským gólem. Gólman Suchan po vyražených dorážkách hostů dlouho nevěděl, kde je puk, a Sláma od pravé tyčky nikým neatakován vystřelil, havlíčkobrodský muž s maskou měl obrovské štěstí, protože střela pod ním proletěla napříč brankovištěm až do rohu pásma. Horáci byli hodně aktivní také chvilku před druhou sirénou, když se probíjeli do střeleckých pozic o poznání častěji než jejich soupeř.

Do závěrečného dějství naskočili Rebelové s velkým odhodláním smazat minimální náskok svého soupeře, když se trpělivě a vehementně snažili o dobytí branky, jíž strážil výtečně chytající brankář Francouz. První výborná příležitost Rebelů na sebe nenechala dlouho čekat. Už ve 44. minutě se Třetina dostal do úniku a zblízka přestřelil horní tyčku třebíčské brány, přičemž se probil i k odraženému puku a zblízka zkoušel zasunout puk k bližší tyčce, jenže zde ho zastavil Francouzův beton. Za pouhých 29 sekund ukázal záda třebíčské obraně M. Ondráček a byl zezadu faulován, za což hlavní sudí nařídil trestné střílení.

Sám faulovaný M. Ondráček se musel podle pravidel rozjet k jeho exekuci. Zavezl si puk na bekhend, ale brankář Francouz se předčasně nepohnul a brodský forvard nastřelil u tyčky jen jeho beton. Hra v následujících minutách připomínala přesýpací hodiny, když se přelévala ze strany na stranu. Havlíčkův Brod pořád vytrvával v neúnavném boji s důslednou a bezchybnou obranou hostů. Právě ve chvíli, kdy svého soupeře zatlačil do hloubi jeho obranného pásma, paradoxně sám inkasoval. V půlce 50. minuty Třebíč zavezla puk do útočného pásma, Vilém Burian poslal přesnou nahrávku na hůl LUKÁŠE NAHODILA, jenž si nabruslil nikým neatakován do předbrankového prostoru, počkal si na Suchanův pád na zem a bekhendem zavěsil puk pod horní tyčku – 0:2.

Havlíčkův Brod se najednou ocitl ještě před složitějším problémem, když dotahoval už dvoubrankové manko, ale rebelové dělali stále čest svému bojovnému jménu a nepolevovali v útočné aktivitě. Jejich snaha se ale s blížícím se koncem postupně měnila v křeč, z níž se havlíčkobrodská družina nemohla vymanit snížením. Gólman Francouz se také rozchytal do parádní formy a přiváděl svými skvělými zákroky domácí střelce doslova k šílenství. V závěru Havlíčkovu brodu nevyšla ani závěrečná power-play a hosté se radovali z vítězství 2:0.

Havl. Brod - Třebíč

Branky a nahrávky: 15. Obdržálek (Sláma), 50. Nahodil (Burian). Rozhodčí: Roman Svoboda - Tomáš Brejcha, Libor Suchánek. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1376. Průběh utkání: 0:2.

Suchan (Neruda) - Kempný, Šenkeřík, Sova, Morava "C", Vošmik, Pavlík, Soldán, A. Jelínek - Meidl, Třetina "A", Voj. Němec "A", M. Ondráček, Hlinka, Rytnauer, Sedlák, Zábranský, Zohorna, Knotek, Stromko, Švaňhal.