1. 12. 2013 | Luboš Vácha, Ladislav Vácha

Havířov rozhodl svou kanonádou v poslední části

Rebelové nastoupili na domácím ledě k 28. kolu, které se v Kotlině mimořádně odehrávalo již v neděli. Cestu do Havlíčkova Brodu si našel tým HC AZ Havířov. Čtyřicet minut utkání probíhalo za celkem vyrovnaného stavu. Pak se ale hokejisté Havířova utrhli ze řetězu a domácím nastříleli během poslední dvacetiminutovky rovných šest gólů. Tím si zajistili vysoké vedení, které udrželi až do závěrečné sirény. Tři body tak putují do Slezska.

První minuty zápasu patřily spíše hostujícímu týmu, kterému se dařilo rozjíždět útočné akce a chvílemi držet brodskou defenzívu pod tlakem. Dobrou palebnou pozici měl ve druhé minutě Petr Punčochář, jehož dělovka byla ještě tečována, ale Filip Šindelář si s ní poradil. Následně se před domácí klecí doslova zjevil Jan Maruna. Obrana Rebelů svou chybu napravila, když ho nenechala včas vystřelit. Posléze šli Havířovští kvůli faulu Davida Roupce do čtyř a Rebelové jejich hru za hranicí pravidel rychle potrestali.
Nejprve střílel z levé strany Roman Maliník, jehož projektil Lukáš Daneček vyrazil před sebe. Zde už číhal připravený David Dvořáček, který pohotovou dorážkou otevřel skóre. Úvodní gól Rebely nabudil a začali se prosazovat oni. Velikou příležitost si vytvořili výborně sehraní mladíci Jan Milfait a Ondřej Stehlík. Druhému jmenovanému letěl puk k levé tyči, kde ho mladý Rebel i přes snahu nedokázal trefit.
Od druhé poloviny první části začal růžky vystrkovat Havířov. Z kruhu pálil ve 13. minutě Jiří Klimíček, po jehož střele ještě dorážel Petr Kanko. Šindelář byl pozorný. Hned na to zaúřadovali Michal Sztefek a Erik Hrňa, ovšem ani tato dvojice se nedokázala dorážkami propracovat ke gólu.
To se zlomilo v čase 18:52, kdy se Havířovští mohli radovat z vyrovnání. Rostislav Marosz založil útok a z prostoru pravého kruhu vyslal touš před branku. Úplně volný Michal Sztefek se do puku opřel natolik, že kus černé gumy prolétl přesně do Šindelářovy klece.

Hokejisté ze Slezska dobře začali i nadcházející dvacetiminutovku. Během 24. minuty hráli Havířovští přesilovku. Rostislav Marosz se opět předvedl jako skvělý nahrávač, když přesným pasem vybídl Erika Hrňu, jenž se ránou z prostoru před brankou nemýlil. Vedení hostů trvalo do poloviny prostřední části, jelikož se Rebelům podařilo srovnat krok. Petr Beneš vysunul kupředu Lukáše Havla. Jemu střela z úhlu příliš nesedla, ale brankář Lukáš Daneček ztratil přehled o dění kolem něho a pustil kotouč za svá záda.
Srovnaný stav vydržel zhruba pět minut, když se pak do podruhé v zápase dostal do vedení Havířov. Při obranné činnosti vypíchl Rebelům na modré čáře puk Martin Jakúbek, který rozkmital své rychlé nohy a vydal se za nahozeným pukem. Svižnými kroky přebruslil brodského obránce Petra Zítku, který upadl, čímž dal šťastnému střelci příležitost k zakončení.
Uběhly asi tři minuty a domácím se znovu podařilo srovnat skóre. Lukáš Havel si dojel pro nahrávku od Petra Beneše, proháčkoval se mezi havířovskými beky a přesnou bekhendovou ránou z jízdy zamířil přesně podél brankářova pravého boku do sítě. Ještě v závěru druhé třetiny to vypadalo, že se bude duel dohrávat vyrovnanou hrou s přetahovanou o vítězný gól.

Opak byl ale pravdou. S brankami se v posledním dějství doslova roztrhl pytel. Havířov rozjel hned po jejím začátku palebný kolotoč, který takřka zastavila až závěrečná siréna. Vše odstartoval v čase 40:42 Jan Maruna, jenž si díky svým hbitým nohám vybruslil až před Šindeláře, kterého procedil přesnou ranou mezi betony.
Uběhly asi dvě minuty a havířovští hokejisté se mohli radovat znovu. Tentokrát hostující fandy rozjásal kličkař Petr Kanko, když mezi kruhy zpracoval kotouč a hezkým bekhendovým blafákem zakončil k levé tyčce.
Střelecká euforie celku ze Slezska neznala konce. Během 47. minuty vybojoval kotouč v útočném pásmu Robert Říčka. S kotoučem si povyjel na vrchol levého kruhu a odtud propálil nic nevidícího Filipa Šindeláře. Ovšem ani tato branka nebyla ze strany Slezanů posledním tažením.
Peter Bezuška nastřelil svižný kotouč na Šindeláře. V ten moment se před brankovištěm nachomýtl Erik Hrňa, který šikovnou tečí usměrnil černou pryž za brankovou čáru. Filip Šindelář byl po dalším inkasovaném gólu odvolán a do domácí svatyně nastoupil Petr Opršal.
Gólovou parádu hostujícího týmu domácí překazili v 51. minutě. Lukáš Havel vyslal kotouč do jízdy Petru Polodnovi. Havlíčkobrodský kapitán propálil z bezprostřední blízkosti snažícího se Lukáše Danečka.
Během poslední desetiminutovky hosté stihli přidat ještě další dva góly. Nejprve se na vrcholu kruhu opřel do kotouče Petr Punčochář, který svou nechytatelnou bombou zajistil Havířovu již čtyřgólový náskok.
Hotovou popravou pro Rebely byla devátá branka v jejich síti. Ta padla 37 sekund před koncem hrací doby. Autorem gólu se stal po zápěstní střele z mezikruží Jan Maruna, čímž stanovil konečné skóre na 4:9. Po pětigólovém vítězství se z tříbodového zisku těší HC AZ Havířov.

1. liga

Branky a nahrávky: 6. Dvořáček (Maliník, Stach), 30. Havel (Beneš, Polodna), 38. Havel (Beneš, Semrád), 51. Polodna (Číp, Havel) – 19. Sztefek (Hrňa, Marosz), 24. Hrňa (Marosz, Bezuška), 35. Jakúbek, 41. Maruna (Šlahař), 42. Kanko (Jakúbek, Krisl), 47. Říčka (Krisl, Roupec), 51. Hrňa (Bezuška, Marosz), 52. Punčochář (Jakúbek, Škumát), 60. Maruna (Říčka). Rozhodčí: Petr Úlehla – Václav Guth, David Rittich. Vyloučení: 6:3, navíc L. Daneček 10 min. OT. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: -. Střely na branku: 29:51. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:7, 4:7, 4:9.

Šindelář (od 51. Opršal) – Kolafa "A", Beneš, Jank, Zítka, Semrád, Korím – Havel, Polodna "C", Číp – Petruška, Říha, Berger – Dvořáček, Stach, Maliník "A" – Chlubna, Stehlík, Milfait