BK Havl. Brod - Trénovat áčko? Vůbec jsem neváhal, přiznává trenér Václav Adam
Trénovat áčko? Vůbec jsem neváhal, přiznává trenér Václav Adam

Trénovat áčko? Vůbec jsem neváhal, přiznává trenér Václav Adam

30.07.2017 | Ladislav Vácha, Milan Sochor

Rozhovor s hlavním trenérem A-mužstva Václavem Adamem

Se starším dorostem postoupil do extraligy a chtěl ho tam udržet. Nejenže se mu to v obou sezonách povedlo, ale v té první z toho byla dokonce senzační účast v prestižním play-off. V nadcházejícím soutěžním ročníku bude působit u druholigového A-týmu a čeká ho další těžký úkol – postoupit s Bruslaři do WSM ligy! Řeč je o zkušeném trenéru Václavu Adamovi, který už se svými svěřenci absolvoval suchou část letní přípravy a první týden na ledě. „Kluky chci pochválit, jsou hrozně pracovití a do všeho jdou naplno. To se mi líbí,“ chválí hráče čtyřicetiletý kouč.

 
Dosud jste trénoval havlíčkobrodskou mládež. Jak dlouho jste se rozhodoval, jestli nabídku trénovat A-tým přijmete?
Letní přípravu jsem začal u staršího dorostu, kde jsem odtrénoval dva týdny. Potom přišla nabídka trénovat A-tým. V podstatě ani chvíli jsem se nerozhodoval a vzal jsem to hned.

Jasným cílem pro nadcházející sezonu je postup do WSM ligy. Neměl jste trochu strach z toho, že na vás hned v první sezoně u áčka bude větší tlak?
Dá se říct, že u mládeže byla každá sezona v extralize na krev, na tlak jsme tam byli zvyklí. Áčko je samozřejmě víc vidět před veřejností. Nějaký pátek už ale trénuji, takže bych to měl unést. Jsem rád, že jsem v týmu, který má takový cíl.

Jak moc pro vás bude obtížné skloubit vaši práci s trénováním áčka?
Myslím si, že to moc obtížné nebude. Škola mi vyšla vstříc s rozvrhem, takže středu mám krátkou. Většinou trénujeme hlavně po večerech, mělo by to tak být úplně v klidu.Jaké byly vaše pocity, když jste úplně poprvé předstoupil před tým?
Naprostou většinu kluků znám. Trénuji od roku 2001, spoustu z nich jsem tak vedl v dorostu nebo juniorce. Kluky chci pochválit, jsou hrozně pracovití a do všeho jdou naplno. To se mi líbí.

Máte za sebou suchou část letní přípravy. Jak ji hodnotíte a museli jste během ní řešit nějaké problémy?
Suchá část letní přípravy byla na můj vkus krátká, trénovali jsme šest týdnů. Dá se to ale pochopit, protože kluci v minulé sezoně hráli až do půlky dubna. Navíc chodí na tréninky po práci, nejsme profesionálové. Určité úlevy proto občas měli. Jsem ale stoprocentně spokojený, hráči odmakali každý trénink. Museli jít do práce a potom ještě trénovat. Není to vůbec jednoduché, klobouk dolů. V tomto směru jsem určitě spokojený.

Začali jste už trénovat na ledě. V týmu máte na zkoušku několik hráčů, kteří tady ještě na suchou část letní přípravy nebyli. Máte už je po týdnu na ledě alespoň trochu zmapované, nebo ještě nechcete dělat závěry a počkáte až na první přátelský zápas?
V hlavě určitě něco mám, ale teď bych ještě nerad mluvil o tom, kdo je lepší a kdo je horší. Do prvních přípravných zápasů bychom určitě chtěli jít s hráči, kteří jsou na hraně kádru a o své místo bojují. V prvních dvou lajnách jsou kluci, kteří by tam už asi měli zůstat. V těch prvních utkáních tak zřejmě nenaskočí. Všichni hráči, co tady jsou, jsou pracovití. Uvidíme, jak jim to půjde v zápasech. Je to jen na nich. V současné době nás trénuje kolem sedmadvaceti, což je hrozně moc. Kádr budeme muset postupně zužovat.

Trenér Václav Adam se při tréninku chystá vysvětlit hráčům cvičení.

Mají hráči, kteří s vámi absolvovali suchou část letní přípravy, o něco lepší výchozí pozici, nebo jsou všichni na stejné startovní čáře?
Určitá výhoda to samozřejmě je. Dá se ale pochopit, že když hráčům nevyjde angažmá ve vlastním klubu, tak to zkoušejí jinde. Nedá se říct, že by byli znevýhodnění, suchou přípravu museli v předchozím klubu taky absolvovat. Aby se dostali do týmu, musí být ale šikovnější než místní brodští kluci.

Měl jste vytipovaného nějakého hráče, kterého jste chtěl do týmu přivést?
Určitě jsem věděl o Milfim, kterého jsem předtím v Brodě trénoval pět sezon. Jsem rád, že sem přišel. Bavili jsme se o tom, že bychom chtěli určitě někoho přivést do obrany. To se povedlo, Jirka Vašíček je skvělý bek. Chceme postoupit, proto se budeme určitě rozhlížet i dál. Nepotřebujeme ale průměrného hráče, ale opravdu top hráče, který dokáže tým strhnout. Ať už je to gólový útočník, nebo na tuto soutěž výborný bek, který umí podržet puk a dobře rozehrát. Pokud má tedy ještě někdo přijít, tak určitě jen špičkový hráč.

Vaším asistentem je Ladislav Fixa. Jak se vám s ním zatím spolupracuje?
S Láďou jsme stejně staří, hráli jsme spolu i hokej. Spolupracuje se mi s ním dobře.

Funkci asistenta trenéra bude znovu zastávat Ladislav Fixa.

Jakým herním stylem se chcete v sezoně prezentovat? Mohou se fanoušci těšit na rychlý a útočný hokej nebo něco podobného?
Samozřejmě bych byl rád, kdybychom tak hráli. Musíme se ale podívat na to, co bude týmu nejvíce sedět. Nedá se říct, že budeme v zápasech od první do poslední minuty útočit. Musíme brát v úvahu i soupeře, protože na každého bude platit něco jiného. Na to bych byl hrozně opatrný, abych teď sliboval rychlý a útočný hokej. Musíme hrát hlavně tak, aby to bylo efektivní. Jak jsem říkal už u mládeže, v každém zápasu půjdeme za vítězstvím. Všichni musíme udělat maximum pro to, aby se v každém zápasu bojovalo a získali jsme body.

Jak se těšíte na atmosféru, která panuje třeba při derby?
(směje se) Nic takového jsem ještě jako trenér nezažil. Když jsme se starším dorostem postupovali do extraligy a potom jsme v ní hráli play-off, tak se na nás přišlo podívat zhruba 400 fanoušků. Tohle jsou ale samozřejmě návštěvy, které jsou úplně někde jinde. Když sem přijdou dva nebo tři tisíce lidí, to jsem ještě nezažil. Hrozně moc se na to těším.

Co očekáváte od nové sezony?
Máme jasně daný cíl. Kdyby se to povedlo, bylo by to úplně super.
 
Aktuálně na webu
Vzhůru na led! Bruslaři vyjedou v Kotlině k prvním tréninkům

Vzhůru na led! Bruslaři vyjedou v Kotlině k prvním tréninkům

(sobota 21.7.) Už je to skoro tady! Úmorná letní dřina v podobě suché části letní přípravy skončila a...

 
Dominik Vacík míří na reprezentační kemp české sedmnáctky!

Dominik Vacík míří na reprezentační kemp české sedmnáctky!

(pátek 13.7.) Mládežnické reprezentace mají v letních měsících hodně napilno, kromě tradičních kempů je...

 
OBRAZEM: Pot a dřina tělocvična

OBRAZEM: Pot a dřina tělocvična

(středa 11.7.) Havlíčkobrodští hokejisté už třetí týden naplno trénují v rámci letní přípravy. Trenéři Jiří...

 
Třemošná přivítá gólmanský kemp, v nominaci nechybí Daniel Král!

Třemošná přivítá gólmanský kemp, v nominaci nechybí Daniel Král!

(neděle 8.7.) Gólmani jsou v ledním hokeji základním kamenem každého úspěchu a je potřeba s nimi co nejlépe...

 
 
Klub       A-tým       Zápasy       Mládež       Multimédia       Historie       Partneři       Archiv