26. 1. 2015 | Ladislav Vácha, Martin Schwarz

Rebelové na zasněžené Moravě mocně dotahovali, ale Šumperk doma nakonec uhájil všechny body

Rebelové odjížděli do Šumperka s jasným cílem – prolomit nepříjemnou sérii porážek a odvézt si domů do Kotliny důležité vítězství. Začali velmi dobře a při přesilovce dostali kotouč za záda brankáře Miroslava Svobody, ale kvůli posunuté brance rozhodčí nemohl branku uznat. Draci tak udeřili při disciplíně, v níž jsou na prvoligovém poli nejlepší – při početní nevýhodě. Salith byl rázem na koni a nekompromisně potrestal dva soupeřovy fauly. V prostřední části šli domácí už do čtyřgólového trháku, ale potom se děly věci. Havlíčkův Brod snížil na nejtěsnější rozdíl a až do posledních sekund sahal po vyrovnání, ale to už mu souzeno nebylo. Všechny tři body tak zůstaly na severu Moravy.

Část sezóny, která rozhoduje úplně ovšem. Alespoň tedy pro celky, jež proti sobě v rámci dalšího prvoligového kola vyrukovaly. Zatímco poslední Havlíčkův Brod zápolí s vypětím všech sil o záchranu druhé nejvyšší soutěže, Salith Šumperk by zase rád poprvé v historii klubu nakoukl do play-off stejné ligy. Přestože tribuny na severomoravském zimáčku těsně před startem duelu zrovna nepraskaly ve švech, postupný přísun zásahů na jedné či druhé straně barikády měnil náladu v hledišti.

A týmy začaly oba útočně vyladěně, vždyť hned na počátku 3. minuty byl domácí brankář Miroslav Svoboda nucen ukrýt do lapačky střelu od modré čáry, tu na něj vyslal hostující Sklenička. Ani draci se nebáli ukázat choutky na soupeřově straně kluziště, stejně tak ovšem Jan Berger našel jen rukavici gólmana Nováka. První početní výhodu následně Rebelové sice proměnili, ale kotouč padl do posunuté svatyně, takže rozhodčí nemohl trefu uznat jako platnou. Naopak slavili Šumperští, paradoxně opět v soupeřově přesile. Ve vlastním oslabení totiž mužům v červených trikotech unikl Lukáš ŽÁLČÍK, aby pohlednou kličkou otevřel gólový účet večera.

Když branka v oslabení, tak i v přesilovce. Větší počet Salithu na ploše proměnil v úspěch Kučerovy party Karel PLÁŠEK, jenž ve 13. minutě propálil z pravé strany Nováka – 2:0. Aby toho nebylo málo, žlutomodří stačili kus černé gumy do klece v rámci stejné dvacetiminutovky dopravit ještě jednou. Běžel závěr 15. minuty a Michal VELECKÝ stál ve správnou chvíli na správném místě. Zakončením k levé tyčce nedal gólmanovi mančaftu z Vysočiny nejmenší šanci. Za stejného stavu také první perioda končila.

Draci cítili na svých hokejkách psychickou výhodu, předchozí gólové ovoce je naladilo na útočné tažení. Potvrzovali časté střílení na klec i při počátku prostřední části, hned poté, co Salith ubránil nepříjemné dvojnásobné oslabení. Z trestné lavice se brzy vracel velice hbitě obránce Tomáš DRTIL, díky němu, po přesné nahrávce od Patrika Moskala, ve 24. minutě již domácí vedli rozdílem čtyř gólů. Ale hokejisté v červeném bojovali odhodlaně. Několik pokusů sice Miroslav Svoboda zblokoval pohotovými zákroky, avšak na jeden přeci nestihl dosáhnout. Tentokráte Havlíčkobrodští další trest pro Tomáše Drtila zužitkovali a Jan MILFAIT propasíroval kotouč za strážce šumperské svatyně. Rozdíl po druhé třetině tedy zůstal stejný jako po první.

Všem přítomným ale stále bylo jasné, že Havlíčkův Brod zápolí o holé přežití, každý bodík může Rebelům dodat naději na záchranu soutěže. Zahajovací pokus Aleše Padělka ve třetí dvacetiminutovce ještě nevyšel, ale puk proskotačil za brankovou čáru až o několik okamžiků později. Na rozjezdu 45. minuty těžili hosté z aktivity na brankovišti Svobody, Aleš PADĚLEK vsítil druhou radost Brodských. Neuběhlo moc času a výsledek se proměnil v nejtěsnější, střelu od modré čáry před klecí Salithu tečoval Martin PARÝZEK, jenž zařídil drama v hale. Nervující konec netoužila posádka kolem kapitána Aleše Holíka připustit, i proto propukla radost, když druhou trefou v utkání proměnil přesilovku domácích pět na tři Tomáš DRTIL. Zdálo se být skoro hotovo, ovšem Jakub BABKA v 58. minutě znovu dopravil za čáru kontaktní gól – 5:4. Odvolání hostujícího brankáře ani závěrečná potyčka už změny ve skóre nepřivanuly, Šumperk tak porazil Havlíčkův Brod těsně 5:4.

Šumperk - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 12. Žálčík (Velecký), 13. Plášek (M. Haas, Bail), 15. Velecký (Plášek, Moskal), 24. Drtil (Moskal), 56. Drtil (Plášek, Sedlák) – 34. Milfait (Melka, Platil), 45. Padělek (Maliník), 47. Parýzek (Rousek, Melka), 58. Babka. Rozhodčí: Kubičík – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 914. Střely na branku: 34:32. Průběh utkání: 4:0, 4:3, 5:3, 5:4.