18. 2. 2012 | Pavel Buňat

Rebelové roznesli Třebíč na kopytech a přiblížili se účasti v play-off

H A V L Í Č K Ů V B R O D - Zápas o šest bodů. I tak by se dalo nazvat derby mezi Havlíčkovým Brodem a Třebíčí. Horáci totiž přijeli do Kotliny bojovat o play-off, a to právě i na úkor domácího mužstva. Rebelové udělali důležitý krok v cestě za účastí ve vyřazovacích bojích, protože regionálního soupeře přehráli vysoko 6:1. Zprvu to na debakl nevypadalo, po úvodní bezgólové dvacetiminutovce padaly góly až ve druhé části, kdy domácí po trefách Rytnauera a Štěpánka vedli 2:0. Pravou gólovou smršť pak nabídla až třetí třetina. Svěřenci Karla Dvořáka nasázeli do třebíčské sítě čtyři góly, čímž vyhnali brankáře Hrubce na střídačku a sklidili od domácích příznivců zasloužené ovace.

Po úvodní nepříliš výrazné pasáži se o první rozruch postaral v páté minutě domácí Polodna. Od mantinelu hledal před brankou najíždějícího Němce, pas však prošel až na druhý pokus, a tak se puk dostal pouze do Hrubcovy lapačky. Hostující gólman tak poprvé výrazně zasahoval až během oslabení. Na modré napřáhl Protivný, tvrdá pumelice skončila v náručí soupeřova brankáře. Jenže to bylo z početní převahy vše, a do útoku se tak vrhli Třebíčští. Kaut byl sice v mezikruží tísněn dvěma obránci, dokázal přesto vystřelit a pořádně protáhl Suchanův pravý beton.
Závar před Hrubcem
Domácí opět zahrozili v další přesilovce. Vypracovali si několik slibných příležitostí, přičemž nejblíže ke gólu byl Rytnauer. Ocitl se úplně sám před brankou a snažil se kotouč propasírovat za čáru, jenže Hrubec se roztáhl v brankovišti a havlíčkobrodský forvard ani napodruhé nedokázal zvednout svůj střelecký pokus nad beton ležícího brankáře. V první části tak byli o něco aktivnější hokejisté Havlíčkova Brodu, což dokazovali i v posledních minutách, uzavřeli soupeře v jeho obranném pásmu a především Vondráček zahrozil, z otočky trefil Hrubcovy betony.

Do druhé dvacetiminutovky nastoupili Třebíčští o poznání aktivněji. Kaut nabral ve středním pásmu rychlost, prosmýkl se kolem obránců a z úhlu bekhendem poslal kotouč na branku. Vysokou střelou ale minul. O chvíli později zachytili Horáci rozehrávku a do nebezpečné palebné pozice se dostal Tomáš Vondráček. Z vrcholu kruhu orazítkoval břevno. Nápor hostí pokračoval, na obranné modré vybojovali kotouč a vyslali do samostatného úniku Látala, který neproměnil do té doby největší příležitost. Mířil nad lapačku, což si Suchan pohlídal a zažehnal velké nebezpečí. Krátce poté zasahoval po Kadelově střele, vykopl kotouč před sebe k volnému Kautovi, který však přestřelil.
Štěpánek zvyšuje na 2:0
Na nevyužité šance dokázali Rebelové odpovědět tím nejlepším možným způsobem. Petr Polodna našel přesnou přihrávkou najíždějícího Ladislava Rytnauera, jenž měl dostatek času, srovnal si puk na holi a zápěstní střelou zacílil přesně pod lapačku. Vstřelená branka Havlíčkův Brod nakopla a opět s Třebíčí srovnal krok. Semorád dokonce mohl vedení ještě navýšit. Po přihrávce zpoza branky ukázal Hrubec reflexivní zákrok betonem, a zlikvidoval tak slibný pokus z bezprostřední blízkosti.
Šest minut před druhou přestávkou se Horácké Slavii naskytla jedinečná příležitost v podobě přesilové hry 5 na 3. Zasloužené ovace tehdy sklidil Jaroslav Suchan, když po Ranglově střele od modré vytáhl u vzdálenější tyče krásný zákrok lapačkou. Hosté se nakonec o další účast v početní převaze připravili faulem a Rebelové znovu trestali! Polodna přesným pasem z vlastní obranné třetiny našel na útočné modré volného Petra Štěpánka, který tváří v tvář Hrubcovi volil střelu mezi betony. Puk třebíčskému brankáři vypadl a doklouzal se až za brankovou čáru.

V poslední části se s góly doslova roztrhl pytel. Nejprve po 36 vteřinách dopravil puk do sítě Jan Semorád díky přesné teči Moravovy střely, který pálil od modré. O minutu později vrátil hostům naději Tomáš Kaut. Po souhře se Stejskalem se dostal ke střele v oblasti pravého kruhu a zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Neuběhly ani dvě minuty a po vyhraném vhazování v útočném pásmu poslal Roman Vondráček touš pod horní tyčku. Takřka totožná situace se odehrála hned v dalším vhazování, kdy Hrubcovi pomohla po Rytnauerově střele tyčka.
I Wolf nakonec kapituloval
Skóre se znovu měnilo ve 47. minutě. A opět to byli Rebelové, kdo se radoval ze vstřelené branky. Milan Kostourek zpětnou přihrávkou zpoza branky namazal Ondřeji Švaňhalovi, který se opřel do puku a gólem do pravého horního rohu vyhnal Šimona Hrubce z branky. Třebíč si navíc situaci ještě zkomplikovala čtyřminutovým vyloučením Radima Heřmana. Nově příchozí gólman Adam Wolf prožíval těžké chvilky a úspěšně krotil celou řadu pokusů. V následné hře pět na pět ale také zanedlouho tahal kotouč z branky. Z těžkého úhlu ho od mantinelu ranou k bližší tyči překonal Ondřej Švaňhal. To bylo ze vzrušujícího závěru vše, Třebíč v derby neuspěla, po sedmi vítězných kolech vřadě si odváží vysokou porážku 1:6.

Havl. Brod - Třebíč

Branky a nahrávky: 28. Rytnauer (Polodna), 38. Štěpánek (Polodna), 41. Semorád (Morava, Knesl), 44. Vondráček (Semorád), 47. Švaňhal (Kostourek), 55. Švaňhal (Štěpánek, Morava) - 42. Kaut (Stejskal, Valenta). Rozhodčí: Jaromír Vampola - Jiří Flegl, Michal Zíka. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1465. Střely na branku: 54:32. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1.

Suchan (Opršal) - Knesl, Morava (C), Pavlík, A. Jelínek, Protivný, Ostrčil, M. Blažek - R. Vondráček, Semorád, Zohorna - Polodna, Voj. Němec, Rytnauer - P. Musil, Štěpánek, Meidl - Švaňhal, Zábranský, Wasserbauer - Kostourek.