27. 3. 2017 | Ladislav Vácha

Divočina v Kotlině! Brod porazil ostrá Žihadla 8:2 a má mečbol!

Ten, kdo přišel do Kotliny na třetí díl semifinálové bitvy mezi Havlíčkovým Brodem a Moravskými Budějovicemi, se rozhodně nenudil! Bruslaři začali skvěle a první třetinu vyhráli 3:0, jenže úvod prostřední části se jim nepovedl a Žihadla snížila na nejtěsnější rozdíl. Broďáci však odpověděli třemi přesnými zásahy a utkání v naprostém klidu dotáhli do vítězného konce, když si jejich soupeř počínal hodně za hranicí pravidel. Z tábora černožlutých nedohrálo neuvěřitelných 5 hráčů! Kaňkovského svěřenci oslavili společně se svými fanoušky triumf 8:2, po němž se ujali v sérii vedení 2:1 a ve středu budou mít k dispozici na kluzišti Žákovy družiny první mečbol! Po dvou brnakách nastříleli David Michálek a Miroslav Třetina, jeden přesný zásah zaznamenali Jakub Lacina, David Kozlík, Patrik Přidal a Vladimír Szilva.

Hosté naskočili do zápasu s velkou chutí a už v úvodní minutě si vytvořili obrovskou šanci. Při rychlém protiútoku pálil zblízka bekhendem Marek Lupač, ale zacinkal jen na Novákovu levou tyčku. Oba soupeři měli k dispozici hru v početní převaze, ale nedokázali ji využít. Ve vlastním oslabení ujeli soupeři do přečíslení 2 na 1 Patrik Přidal a Tomáš Chlubna, ale druhý jmenovaný nedokázal zblízka prostřelit gólmana Dudáčka. Hned z brejku pálil mezi kruhy do odkryté brány Lukáš Havel, když už byl gólman Novák po předchozím zákroku ven z brány, jenže bravurně ho zastoupil perfektním obranným zákrokem obránce Miroslav Duben, který zabránil na brankové čáře jistému gólu. Havlíčkobrodští fanoušci se mohli radovat na začátku 11. minuty, když Tomáš Semrád našel z rohu pásma geniálním pasem hůl Davida Michálka, šikovný mladík si kotouč pohotově zpracoval a z mezikruží k tyčce nekompromisně propálil gólmana Dudáčka.

Bleskově mohl odpovědět Filip Matějka, jenž zůstal před bránou soupeře trestuhodně sám, přehodil si puk na bekhend a po blafáku zkusil zasunout puk do sítě, brankář Novák byl však proti a úžasným zákrokem betony útočníka Žihadel vychytal. Moravské Budějovice si potom počínaly nedisciplinovaně, dostaly se do oslabení 3 na 5 a Bruslaři to nekompromisně potrestali. Na modrou čáru dostal nabito Jakub Lacina a jeho parádní dělovka se zastavila až v síti za Dudáčkovými zády. Broďáci byli při chuti a dál pokračovali ve střelecké hitparádě. Lukáš Endál sice se svou ranou z mezikruží neuspěl, ale kus černé gumy zachytil David Michálek a brankáře Dudáčka pokořil zblízka v utkání podruhé. Chvílemi se na hrací ploše i přiostřovalo, nervózním dojmem působil také útočník hostů Lukáš Havel, jenž v úvodní dvacetiminutovce usedl na lavici hanby hned třikrát.

Černožlutí naskočili do prostřední části po zbytečném Kulhánkovu faulu v přesilovce 4 na 3 a bleskově skórovali. Jiří Peroutka zachytil odražený puk u hrazení, vybruslil si do kruhu a z poměrně těžké pozice svou zápěstní střelou zaskočil gólmana Nováka. Žihadla měla více ze hry a slušně zaplněnou Kotlinu zmrazila i podruhé, čímž snížila na nejtěsnější rozdíl. Lukáš Nováček zavezl volným prostorem puk mezi kruhy útočného pásma a své sólo zakončil z osy hřiště svižnou ranou, po níž se brankář Novák natahoval marně. Domácím nepomohl ani oddechový čas a hosté mohli vyrovnat při trestném střílení, ale Petr Krutiš při něm napálil jen dobře postaveného gólmana Nováka.

Okřídlené pořekadlo nedáš – dostaneš tak brzy navštívilo Kotlinu a potrestalo Žákovu družinu. Z pravého kruhu nejdříve luxusním projektilem nad lapačku udeřil David Kozlík a vzápětí z nulového úhlu nachytal gólmana Dudáčka, jenž následně přepustil své místo mezi tyčemi Lukáši Dusíkovi, na švestkách Patrik Přidal. A to nebylo vše! Ve 35. minutě byl v gólové pozici faulován Miroslav Třetina a nařízené trestné střílení s přehledem proměnil prudkou střelou nad Dusíkovu vyrážečku. V čase 38:06 si vyšlápl Tomáš Hačecký na Lukáše Endála a předčasně putoval do sprch.

Domácí však z přesilovky dlouho těžit nemohli, protože v úvodu třetí periody mimo hru za Novákovou bránou předvedl další zbytečný faul Kryštof Kulhánek a poměr sil na hrací ploše se vyrovnal. Další velkou příležitost měl na holi Patrik Přidal, jenže při nařízeném trestném střílení vyprášil jen Dusíkův beton. Pak se toho na ledě moc zajímavého nedělo, v hlavní roli se ocitli rozhodčí, kteří posílali za katr jednoho hráče za druhým. Někteří hráči Žihadel pak zápas vůbec neunesli a kupili jeden brutální faul za druhým. První zbytečný zákrok předvedl Lukáš Nováček, jenž zezadu poslal Tomáše Semráda na led a ještě si s ním vyřizoval hodně nesportovně účty ve chvíli, když ležel brodský bek na hrací ploše a nemohl se bránit. Zaslouženě vyfasoval trest na 5 minut a do konce zápasu.

Provokace si neodpustil z tábora Žihadel ani Marek Lupač a v dlouhé bitce dostal naloženo od Davida Kozlíka. Další nechutný zákrok mimo hru vytasil i Erik Polívka, také on zcela právem předčasně opustil scénu a zamířil do šatny. V neuvěřitelně dlouhé třetině se domácí přeci jen dočkali gólové euforie, když Miroslav Třetina bleskově obkroužil soupeřovu bránu a uklidil hrací předmět k přední tyčce. Trest na sebe nenechal při dlouhé přesilovce 5 na 3 čekat. David Vala vypálil z okrajem kruhů a kus černé gumy tečoval mimo Dusíkův dosah Vladimír Szilva, pro nějž to byla premiérová trefa v sezoně. Svěřenci trenérů Romana Kaňkovského a Ladislava Fixy tak zvítězili 8:2, v sérii vedou 2:1 a ve středu na půdě soupeře mohou využít první mečbol k postupu do kvalifikace o 1. ligu!

Havl. Brod - M. Budějovice

Branky a nahrávky: 11. Michálek (T. Semrád, Endál), 15. Lacina (Teplý, Kozlík), 17. Michálek (Endál, T. Semrád), 29. Kozlík (Třetina), 30. Přidal (Michálek), 35. Třetina (TS), 53. Třetina (Michálek), 57. Szilva (Vala, Kříž) – 21. Peroutka (Rytnauer), 26. Nováček (Mejzlík, Kliment). Rozhodčí: Petr Přikryl, Adam Kika – Josef Novotný, Michal Axman. Vyloučení: 8:10, navíc Kozlík (HBR) 5 + OK [HRUB], Hačecký 5 + OK [KOL], Nováček 5 + OK [SEK], Polívka 5 + OK [NAP] + TH [BŠH], Lupač TH [BIT] a Šťáva (všichni MBU) 5 + OK [SEK]. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1419. Střely na branku: 46:25 (15:9, 13:13, 18:3). Průběh utkání: 3:0, 3:2, 8:2.

Novák (Panec) – T. Semrád, M. Semrád, Duben "A", Lacina, Vala, Kulhánek, Kříž, Bušek – Přidal, Třetina "C", Endál – Teplý, Kozlík, Michálek – Chlubna, Ludvík, Kuchta – Navrátil, Szilva, Křížek