3. 3. 2017 | Ladislav Vácha

Brod má s Řisuty mečbol! Výhru v nájezdech režíroval elitní útok

Uf, to byly neskutečné nervy! Havlíčkův Brod nakonec zvládl nesmírně důležitou bitvu ve Slaném a zdolal Řisuty 4:3 až po samostatných nájezdech. Bruslaři vedli dvakrát a Buldoci jednou, ale soupeř dokázal vždy srovnat krok. Broďáci se tak ujali v sérii vedení 3:1 a mají první mečbol! Pokud v neděli v Kotlině svého soupeře porazí, budou slavit postup do čtvrtfinále play-off! Neskutečně řádil první útok, který obstaral všechny góly. Dvakrát se trefil Miroslav Třetina (na snímku), jenž rozhodl i penaltovou loterii, po jedné brance vsítili Lukáš Endál a Patrik Přidal.

Od začátku se hrál vyrovnaný hokej, ale větší šance otevřít gólový účet zápasu se nabídla Bruslařům. Na trestnou lavici totiž putovali David Kulich a potom Ondřej Krpata, ale hosté své úvodní dvě přesilovky 5 na 4 nevyužili. Oba soupeři se aktivně tlačili dopředu, ale do slibnější příležitosti se neprobili. Hru v početní převaze si zahráli v závěru úvodní dvacetiminutovky i domácí, ale proti oslabenému soupeři se jim nedařilo.Tutovku si vytvořili až při hře 5 na 5, když dostal parádní pas do jízdy Michal Borovanský a pláchl soupeři do samostatného úniku, ale proti brankáři Novákovi neuspěl. Oba týmy tak odjely do kabin za bezbrankového stavu.

Havlíčkův Brod naskočil do prostřední části skvěle a už za 36 sekund se radoval z vedení. David Vala naznačil střelu a navedl si puk na levou stranu, po čemž přihrál Miroslavu Třetinovi. Brodský kapitán potvrdil skvělou formu a zblízka prostřelil brankáře Ilašenka. Středočeši ale dokázali bleskově odpovědět, vedení hostů tak trvalo pouhých 15 sekund. Václav Kolařík posunul puk na Petra Janečka, jehož povedená dělovka vyhnala všechny pavouky z horního rohu Novákovy brány. Kaňkovského družina byla zanedlouho blizoučko druhému gólovému zápisu, ale při přesilovce střelu Lukáše Endála tečoval Miroslav Třetina jen do tyčky. Buldoci měli potom více ze hry a vynutili si faul Patrika Přidala.

Při hře v početní převaze nebezpečně zahrozil z levého kruhu Ondřej Krpata, ale brankář Novák zasáhl vyrážečkou a Matěj Kos se k dorážce neprobil. Vzápětí ještě faulovali Petr Kuchta a Miroslav Třetina, čímž domácím nabídli komfortní přesilovku 5 na 3. Řisuty ji sice nevyužily, ale krátce po jejím skončení adresoval Václav Kolařík ideální pas Pavlu Hegenbartovi, jenž skóroval do odkryté brány. Stejně jako soupeř však rychle vyrovnali i hosté, když z pohotové dorážky udeřil Patrik Přidal. Brankovou konstrukci pak nastřelili i domácí, a to po teči Marka Čurilly.

Buldoci si počínali v úvodu třetí periody hodně nedisciplinovaně. Potrestat je za to brzy mohl Miroslav Třetina, jenž si položil brankáře Ilašenka na led, ale maskovaná opora Řisut zasáhla na poslední chvíli svou holí a zamezila tak jistému gólu. Ve 47. minutě hrál Havlíčkův Brod dvojnásobnou přesilovku, bleskově ji využil a znovu tak překlopil pomyslné misky vah zpět na svou stranu. Nahrávku Miroslava Třetiny si zpracoval v blízkosti modré čáry Lukáš Endál a špičkovou bombou nechytatelně zavěsil do šibenice. Jenže nesmírné drama pokračovalo, v 52. minutě svítil na tabuli už potřetí nerozhodný stav. Michal Semrád seděl na lavici hanby, když David Vyskočil našel hůl Petra Janečka a řisutský obránce usměrnil kus černé gumy mimo Novákův dosah. V čase 58:17 putoval za katr David Kulich, jenže hokejisté z Vysočiny toho nedokázali před třetí sirénou využít.

Na začátku prodloužení měl obrovskou šanci skvěle hrající brodský kapitán Miroslav Třetina, ale brankář Ilašenko odmítl porážku a parádním zákrokem ho vychytal. Broďáci byli lepší a mohli znovu rozhodnout. Ránu Kryštofa Kulhánka vyrazil brankář Ilašenko před sebe, ale dorážející Lukáš Endál a Miroslav Třetina nedotlačili kotouč za brankovou čáru. V poslední minutě nastavené desetiminutovky znovu zahrozil všudybyl Miroslav Třetina, ale ztroskotal na připraveném Ilašenkovu betonu.

Nervy drásající bitva dospěla až do samostatných nájezdů. V první sérii uspěl jen Miroslav Třetina a protože výtečně chytající brankář Novák řisutským exekutorům skórovat nedovolil, byla to i vítězná branka! Havlíčkobrodská družina tak nakonec zvládla nesmírně důležitý duel a před domácím zápasem se v sérii ujala vedení 3:1!

Řisuty - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 21. Janeček (Kolářík), 33. Hegenbart (Kolářík), 52. Janeček (Vyskočil, Kolářík) – 21. Třetina (Vala, Přidal), 33. Přidal (Endál, Třetina), 47. Endál (Voříšek, Třetina), rozh. náj. Třetina. Rozhodčí: Kamil Hlinka – Roman Hynčica, Jan Votrubec. Vyloučení: 10:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 272. Střely na branku: 29:45 (8:11, 10:14, 6:12 – 5:8). Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4sn. Stav série: 1:3.

Řisuty

Ilašenko (Chabr) – Babický "A", Sedláček, Matula, Kolařík, Keller, Bílek, Kulich – Krpata, Kos "C", Borovanský – Záleský, Čurilla, Hegenbart "A"- Slavíček, Janeček, Havlůj – Náprstek, Fortelka, Vyskočil

Novák (Panec) – Vala, Kulhánek, Lacina, Duben "A", Kříž, M. Semrád – Přidal, Třetina "C", Endál "A" – Michálek, Kozlík, Voříšek – Kuchta, Ludvík, Beneš – Křížek, Navrátil