20. 12. 2010 | Ladislav Vácha, Libor Kucza

Rebelové v derby podlehli Jihlavě, která jim oplatila úvodní porážku

Havlíčkobrodští Rebelové jeli na led odvěkého rivala z Jihlavy již s jistým úmístěním v první osmičce prvoligové tabulky a tím pádem i postupem do vyřazovacích bojů. Přesto stále bylo o co bojovat, protože nelítostné a velice atraktivní souboje s největším sokem mají vždy grády, přičemž se pro oba tábory jedná o výjimečnou a ostře sledovanou záležitost. Do zápasu vstoupila lépe Dukla Jihlava, která se už ve 4. minutě chopila vedení, a to až do závěrečné sirény nepustila. Domácí družina se tak radovala po spíše fotbalovém triumfu 1:0.

Úvod utkání se nesl ve vyrovnaném duchu, když se do zakončení tlačili oba odvěcí rivalové z Vysočiny. Přesto začátek nakonec vyzněl příznivěji pro jihlavské hokejisty, kteří na konci 4. minuty rozjásali své fanoušky. Oldřich Bakus se s pukem na holi prezentoval hezkou individuální akcí, když na levé straně hřiště obelstil havlíčkobrodské beky a adresoval přesnou nahrávku na hůl TOMÁŠE ČACHOTSKÉHO, jehož střela po ledě z prostoru mezi kruhy skončila za Suchanovými zády – 1:0. Rebelům se zanedlouho nabídla dobrá příležitost k rychlé odpovědi, když na sklonku 6. minuty pykal dvěma minutami za podražení útočník Škumát, jenže poměr sil na ledové ploše se vzápětí po Meidlovu faulu vyrovnal.

Na začátku 7. minuty promarnila Dukla obrovskou šanci, když Čachotský s pukem na holi na sebe nalákal hned několik protihráčů a poslal přesný pas na Malenu, jenž sám před brodskou bránou vyšachoval bekhendovým blafákem gólmana Suchana, ale záhy trefil jen tyčku. Pokračovalo se ve vyrovnaném hokeji, který s sebou v nebližších minutách příliš vzruchu před oběma brankami nepřinesl. Vše rozhýbala až 16. minuta, kdy Kaláb musel zatáhnout proti uvolňujícímu se Meidlovi za záchrannou brzdu v podobě dvouminutového trestu, Rebelům se však následná přesilovka nepovedla a gólmana Řehoře důkladněji neprověřili.

Do prostřední části měli o něco lepší vstup hosté, když si vynutili na konci 22. minuty Malenovo vyloučení. Havlíčkobrodská družina sehrála druhou početní výhodu o poznání lepším způsobem než tu premiérovou, když brankáře Řehoře zaměstnala několika nepříjemnými projektily, z nichž vyčnívaly střelecké pokusy obránců Kempného a Moravy. Porušení hokejových pravidel se nevyvaroval ani Havlíčkův Brod a po prohřešku Fiedlera to byla domácí Dukla, kdo si vyzkoušel další přesilovou hru. Proti oslabenému soupeři si vytvořil jihlavský soubor enormní tlak, při němž stála na straně Rebelů paní Štěstěna. Třikrát totiž dorážel před odkrytou brankou Čachotský, ale netrefil ani v jednom případě netrefil puk ideálně.

Se svou troškou do mlýna přispěchal také Bakus, jenže nastřelil jen boční síťku. Hosté se nenechali zahanbit a odpověděli stejnou mincí, když rovněž nebezpečně zahrozili. V situaci 2 na 1 zakončoval útočník Rytnauer, jehož pěkně vychytal gólman Řehoř. V půlce 28. minuty putoval za katr havlíčkobrodský forvard Fiedler a daroval domácím přesilovou hru, z nichž hrozilo pro brodskou branku největší nebezpečí, protože právě početní výhody patří mezi silné zbraně hráčů z krajského města. To se potvrdilo, když se bojovníci z Kotliny ocitli pod gigantickým náporem, ze kterého vzešly další slibné možnosti k navýšení hubeného náskoku domácích.

Na přelomu první a druhé poloviny duelu tvrdě vypálil od modré čáry obránce Ficenc a ve skrumáži v předbrankovém prostoru se tlačil k dorážce Čachotský, ovšem trefil jen Moravovy chrániče. Brzy zaplály na ledě vášně a po vzájemné potyčce zamířili na trestnou lavici brodský Voj. Němec a jihlavský Suchý, což přeměnilo přesilovou hru Dukly z 5 proti 4 na čtyři na tři. Šestatřicátá minuta s sebou přinesla velkou šanci Rebelů, ale gólman Řehoř nepustil Stromka do samostatného úniku, když vyjel daleko ze svého brankovištiěa kotouč ukryl pod lapačkou. Před druhou sirénou ještě putoval na lavici hanby jihlavský hříšník Ficenc, jenže Havlíčkobrodští ho z těchto míst vstřelených gólem předčasně nevyhnali.

V závěrečném dějství se na ledovém kolbišti pořádně přiostřilo, což přiválo spoustu faulů. Na začátku 45. minuty předčasně skončil zápas pro domácího hráče Malenu, jenž vyfasoval trest na pět minut plus do konce utkání. V čase 47:10 se však všechno obrátilo z pohledu Havlíčkova brodu vzhůru nohama, protože na trestnou lavici byli vykázáni hne dva hokejisté z jeho řad, po čemž se rázem objevila Jihlava v přesilovce 4 na 3. Žádné vyložené šance jsme však nepozorovali ani jedné straně, přitom také v dalších minutách se pracovníci v boxu časoměřičů nudit nemohli, protože i nadále otevírali dvířka od prostoru trestné lavice často. Více vzruchu a atraktivity sledovali fanoušci v závěrečné desetiminutovce, kdy na sebe nenechali gólové příležitosti dlouho čekat.

V 52. minutě zazvonil při přesilovce a přečíslení 3 na 2 brodský mladík Zohorna na tyč, poté v rámci následných přečíslení úřadovali obránci, když z minisouboje s útokem soupeřů vyšli jako vítězové a zmařili potenciální možnosti k ohrožení gólmanů. Během 57. minuty oslabil Rebely vyloučený Fiedler, jehož následoval protihráč Dobrovolný, který vyfasoval 2 plus 2 minuty. Pozadu nezůstal ani havlíčkobrodský trenér Petr Novák, jenž se nechal strhnout atmosférou a vhození ručníku do „ledového ringu“ byl vykázán na tribunu. Havlíčkův Brod ještě zkusil srovnat v závěrečné power-play, ale i přes obrovský tlak překonat brankáře Řehoře nedokázal. Radovat se tak naplno mohla vítězná Jihlava, zatímco brodský soubor se vracel domů do Kotliny s prázdnou.

Jihlava - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 4. Čachotský (Bakus, Zeman). Rozhodčí: Jebavý - Kreuzer, Rittich. Vyloučení: 7:7, navíc Malena (JIH) 5 min + DKU. Bez využití. Diváci: 3663. Průběh utkání: 1:0.

Jihlava

Řehoř (Benda) - Ficenc, Suchý, Malena, Šidlík, Dobrovlný, Staněk, Zelený, Kaláb - Zeman, Bakus, Čachotský - Pitule, Padělek, Krupka - Maliník, Kucsera, Jeslínek - Škumát, Hollý, Bezděk.

Suchan (Neruda) - Morava, Sova, Vošmik, Zítka, Kempný, Soldán, Pavlík - Voj. Němec, Třetina, Meidl - Rytnauer, Knotek, Zohorna - Zábranský, Stromko, Švaňhal - P. Blažek, Fiedler, J. Milfait.