2. 8. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové v atraktivní premiéře proti brněnské Kometě obstáli, v desetigólové přestřelce prohráli o dvě branky

Havlíčkobrodští hokejisté zahájili novou sezonu v domácím prostředí, když po letní přestávce vyzvali k prvnímu přátelskému utkání Kometu Brno. S extraligovým soupeřem sehráli vyrovnanou partii, při níž se hokejový fanoušek rozhodně nenudil. Oba tábory servírovaly v Kotlině útočný a atraktivní hokej, kterému nechybělo to nejdůležitější - krásné góly. K vidění jich bylo rovných deset, přičemž v prestižním střetnutí dvou spolupracujících soupeřů o dva zásahy více zaznamenal favorizovaný celek z moravské metropole. Rebelové předvednou hrou rozhodně nezklamali a vydařenou premiéru korunovali v samostatných nájezdech, které při stoprocentní úspěšnosti ovládli v poměru 3:0.

Oba soupeři vstoupili do utkání s velkou chutí, když se prezentovali útočným a zajímavým hokejem. Nejdříve měla mírně navrch brněnská Kometa, jenže Rebelové odpověděli velkou šancí, jíž si vytvořili po krásné akci. Vondráček našel svým pasem před brankou číhajícího Knotka, jehož tvrdá rána v pádu a bez přípravy trefila betony gólmana Trvaje, jenž bleskově zareagoval a zabránil nejhoršímu. Moravané se nenechali zahanbit a přispěchali s rychlou odpovědí, jež hned nesla podobu první vstřelené branky. V počáteční fázi se nastěhovali do útočného pásma, kde si vytvořili územní převahu a malá chvilka jim stačila k tomu, aby se do zakončení dostal Jakub Koreis, jehož ránu zblízka vyrazil gólman Suchan jen k ROMANU JURÁKOVI, jenž už měl snadnou úlohu z několika kroků zasunout puk podél tyčky do odkryté svatyně - 0:1.

Po vhazování se pokračovalo ve vyrovnané partii, jež ale více nahrála do karet znovu hokejistům z moravské metropole. Po havlíčkobrodském faulu ponechal rozhodčí útočícím hostům výhodu, při níž Leoš Čermák z velkého úhlu poslal puk před branku, kde se ho ujal JAROSLAV SVOBODA a pohotovou střelou z mérného úhlu na pravé straně prostřelil rozhozeného gólmana Suchana - 0:2. Havlíčkův Brod se nehodlal s nepříznivým vývojem duelu smířit a zareagoval tím nejlepším možným způsobem, když vrhl své síly do útoku a dostal soupeře pod tlak. Ten vyústil ve faul obránce Valacha, po němž následovala první přesilová hra domácích. Rebelové se okamžitě pustili do dobývání Trvajovy klece, ovšem Brno náporu zdárně odolávalo. Když už to vypadalo, že Moravané přečkají oslabení bez úhony, udeřil po nahrávce Milana Kostourka mladý obránce ALEŠ SOVA, jehož dělovka od modré čáry zapadlapřesně pod horní tyčku - 1:2. Svěřenci pod vedením trenérského tandemu Petr Novák - Jaroslav Benák byli při chuti a pokračovali v útočné aktivitě, jíž sice jejich soupeř na chvíli utlumil, jenže hrozícímu vyrovnání zabránit nedokázal.

Na konci 14. minuty se Havlíčkův Brod nahrnul do ofenzívy v hojném počtu a profitoval z toho zásluhou VÁCLAVA MEIDLA, který si sjel až do předbrankového prostoru a zblízka obstřelil gólmana Trvaje - 2:2. Nerozhodný stav ale vydržel v Kotlině pouze 38 sekund. Ihned po vhazování se brněnští hokejisté chopili kotouče a probili se do Suchanovy blízkosti, po čemž JAKUB KOREIS bleskově obkroužil bránu a zasunul puk i přes ležícího obránce k bližší tyčce, čímž překlopil pomyslné misky vah zpět na stranu svého týmu - 2:3. Hosté se snažili vytěžit ze své psychické výhody co nejvíce a ostřelovali gólmana Suchana ze všech možných pozic. Maskovaný muž v brankovišti Rebelů sice obstál na výbornou, ovšem jeho spoluhráči v poli si vypomohli nedovoleným zákrokem a darovali soupeři hru v početní převaze. Kometě vyšel zejména začátek přesilovky, potom už narážela jen na organizovanou a účinnou obranu bojovníků z Kotliny, kteří jí do větší příležitosti před první sirénou už nepustili.

Do prostřední části vkročili o něco pevnějším krokem hosté z Moravy, kteří měli na své straně územní převahu a častěji se probíjeli do zakončení. Jejich snaha vyústila ve vyloučení havlíčkobrodského kapitána Moravy, jenž musel zatáhnout za záchrannou brzdu, protože Kometa se vehementně tlačila do koncovky v předbrankovém prostoru. Svěřenci trenéra Venery prosti oslabenému soupeři vsadili na častou střelbu ze všech možných pozic a brankář Suchan měl plné ruce práce s tím, aby uhájil brodskou svatyni. Brněnský tlak poté trochu opadl, když se Rebelům podařilo několikrát poslat puk přes celé hřiště do bezpečného prostoru v Trvajově blízkosti. Další nálet do havlíčkobrodského pole už ale skončil gólovým efektem, když po Petru Šenkeříkovi vzal situaci do svých rukou exrebel HYNEK ZOHORNA, jenž se prosmýkl až před bránu a na sklonku 27. minuty bekhdendem o tyčku navýšil hubený náskok hostů - 2:4.

Domácí dlouho neváhali a zvýšenou aktivitou v ofenzivní fázi extraligovému soupeři pořádně zatopili. Nejdříve se musel chtě nechtě poroučet za katr vyloučený Ostrčil, jenž znepříjemňoval hákováním koncovku střílejícímu Voj. Němcovi, a v průběhu přesilovky se objevil sám před gólmanem Trvajem urostlý forvard Meidl, kterého ve vyložené šanci zastavili hosté nedovoleně a sudí nařídil trestné střílení. K tomu se podle pravidel rozjel sám postižený, jenže se svou střelou doprostřed branky si vylámal zuby na pozorném brankáři Trvajovi. Bojovníci z Kotliny tahali stále za delší konec pomyslného provazu a za útočnou snahu byli odměněni další přesilovou hrou, jíž se jim ale rovněž nepodařilo využít ve svůj prospěch a zkorigovat nepříznivý stav.

S blížícím se koncem prostředí části chuť Rebelů gradovala a gólman Trvaj neměl moc času na odpočinek, neboť na něj Havlíčkobrodští pravidelně doráželi. A maskovaný muž v brněnském brankovišti nakonec i přes veškerou svou snahu nezadržel havlíčkobrodskou bouři, když na začátku 38. minuty Rebelové vyhráli vhazování v útočném pásmu, vzápětí Martin Zábranský posunul kotouč na MILANA KOSTOURKA, jenž gólově korunoval svou premiéru v brodském dresu nekompromisní dělovkou, jíž našel účinný recept na Trvaje - 3:4. A s Kometou to mohlo vypadat ještě o poznání hůř, když domácí založili rychlý kontr a při přečíslení 3 na 2, které zakončil tvrdou ranou do Trvajovy výstroje Voj. Němec, se provinil zdržováním hry zadák Kempný. Havlíčkobrodští hokejisté už však vyrovnat do konce 2. třetiny nestihli.

Do závěrečného dějství šli Rebelové se zbytkem přesilovky v zádech, a i když ji v gólovou radost přetavit nedokázali, diktovali v úvodních minutách tempo hry. V závěru 43. minuty ale všem určitě pořádně zatrnulo, když se proti nahozenému puku vydal gólman Suchan daleko ze svého brankoviště a jeho výlet málem potrestal rozjetý Jak. Svododa, který sice vyhrál sprinterský souboj, jenže následně netrefil zcela opuštěnou bránu. V kolektivním sportu populární přísloví nedáš - dostaneš tak na sebe nenechalo dlouho čekat. MARTIN HADRAVA nejdřív při svém samostatném úniku ztroskotal na Trvajových betonech, ovšem puk zůstal v držení Rebelů, čehož využil Lukáš Poskočil a naservíroval prvně jmenovanému puk do předbrankového prostoru, kde mladý útočník bez přípravy přehodil Trvajův beton a vyrovnal - 4:4.

V následujících minutách připomínala hra spíše přesýpací hodiny, když se puk rychle stěhoval po hrací ploše a neustále měnil svého majitele. Šancí proto bylo k vidění jako šafránu a vše se více rozhýbalo až tehdy, kdy rozhodčí poslal na 2 minuty do hokejového vězení brodského útočníka Zábranského. Klub z haly Rondo zahájil mohutný nápor a sevřel svého prvoligového soka do pevného objetí. Domácí hráči sice úspěšně přestáli početní nevýhodu, ovšem Kometa se přesilovou hrou naladila na útočnou vlnu a brzy tvrdě udeřila. V úvodu 52. minuty předvedl povedenou spolupráci tandem Branislav Jankovič - JAN KŘIVOHLÁVEK a druhý jmenovaný už si věděl rady s tím, jak zblízka vyzrát na gólmana Suchana - 4:5.

O slovo se potom znovu přihlásila další hluchá chvilka, kdy se toho na ledovém kolbišti moc zajímavého nedělo. Havlíčkobrodskému souboru, který se hnal ze všech sil za kýženým vyrovnáním, čas ubíhal závratnou rychlostí. Brněnská defenzíva v čele s brankářem Trvajem měla spoustu práce, ale ustála i závěrečnou power-play neúnavných Rebelů. Více klidu do řad Komety vlil v průběhu 59. minuty MIROSLAV HOLEC, kterého vybídl ke skórování do opuštěné klece svou nahrávkou Roman Erat - 4:6. V poslední minutě atraktivního střetnutí nejdříve pálil od modré čáry hostující bek Šenkeřík, jehož dělovku gólman Suchan vyrazil betony na hole svých spoluhráčů, kteří vysunuli bleskovou a přesnou nahrávkou napříč středním pásmem do úniku osamoceného Hadravu, jehož blafák přečetl gólman Trvaj a po vyjetí ze svého brankoviště vypíchl mladému forvardovi na poslední chvíli puk z hole. Na konečném výsledku 6:4 ve prospěch extraligového celku se tak už nic nezměnilo.

Samostatné nájezdy:

Uspěli: Vojtěch Němec, Tomáš Protivný, Jan Knotek (všichni HBR)

Neuspěli: Roman Erat, Petr Hubáček, Andrej Podkonický (všichni KOM)

přát.. kolo, úterý 2.8.2011 od 17:30
ZS Kotlina
4:6
(2:3, 1:1, 1:2)
Havl. Brod - Kometa

Branky a nahrávky: 12. Sova (Kostourek), 14. V. Meidl, 38. Kostourek (Zábranský), 45. Hadrava (Poskočil) - 7. Jurák (Koreis), 8. Jar. Svoboda (L. Čermák), 15. Koreis (Malec), 27. Zohorna (Šenkeřík), 52. Křivohlávek (Jankovič), 59. Holec (Erat). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:6. Samostatné nájezdy: 3:0.

Suchan (Neruda) - Protivný, A. Jelínek, Sova, Morava (C), Poskočil, Pavlík, Novotný, Zítka - Vondráček, Knotek, Musil, V. Meidl, Zábranský, Kostourek, Hadrava, Voj. Němec, Jonáš, Stehlík, P. Štěpánek, Fiedler.