21. 9. 2011 | Redakce, Ladislav Vácha

Rebelové doma ztratili první body, Mostu podlehli v prodloužení

Do havlíčkobrodské Kotliny dorazil ve 4. kole nové prvoligové sezony pořádně houževnatý soupeř. Mostečtí hokejisté dlouho vedli 1:0, domácí pak sice ve druhé části na chvilku vývoj zápasu otočili, ale ve 29. minutě bylo vyrovnáno. Stejná situace se opakovala také ve třetí třetině a po šedesáti minutách svítil na ukazateli skóre nerozhodný výsledek 3:3. Druhý bonusový bod za vítězství 4:3 si potom v prodloužení vybojovali Severočeši.

Do utkání o poznání lépe vstoupil Most, který se nastěhoval do útočného pásma a po tuhém boji o kotouč se brzy ujal těsného vedení. Už za 40 sekund hry se ocitl s pukem na holi sám před bránou Lukáš Rindoš, ale dostal se do velkého úhlu a před vyjíždějícím gólmanem Nerudou, jenž se mu snažil snížit střelecký úhel, přihrál do prostoru před brankoviště, kde číhal KAMIL CHAROUSEK a měl už snadnou úlohu trefit odkrytou část svatyně - 0:1. Pro Rebely to byla studená sprcha. Zanedlouho však mohl vyrovnat Voj. Němec, jenže zblízka pálil kousek nad horní tyčku brankáře Melichara. Pokračovalo se v oboustranně vyrovnané partii, jež s sebou přinesla v průběhu 3. minuty vyloučení mosteckého útočníka Borovanského, který ještě nedávno hájil havlíčkobrodské barvy. Domácí soubor si proti oslabenému soupeři dokázal vytvořit slibné šance, jenže s nimi naložil prachbídně. Nejdříve střílel z prostoru mezi kruhy útočník Kostourek, ale nastřelil jen Melicharovu tyčku.

Ve skvělé palebné pozici se brzy objevil také Polodna, jenž se nejdříve dostal ke střele zblízka po Komově odražené dělovce od zadního mantinelu, ale neseštěloval si přesně mířidla. Za několik sekund měl šanci na reparát, z bezprostřední blízkosti však jen vyprášil Melicharovy betony. Most se ubránil bez úhony a sám vrhl své síly do útoku, když se dvěma minutami provinil obránce Pavlík. Havlíčkův Brod však sehrál oslabení znamenitě a častými vyhozeními kouskoval útočnou snahu Severočechů, jimž se nedařilo najít účinný recept na aktivní napadání svého soupeře. V 10. minutě způsobili domácí hbitým pohybem v útočném pásmu zmatky v mostecké defenzívě, které vyústily až ve vyloučení zadáka Havelky. Bojovníci z Kotliny ale pokračovali v rozpačitém výkonu a oproti předchozím vystoupením na prvoligové scéně byli doslova k nepoznání.

Souvislejší tlak kolem soupeřovy brány nepřicházel, neboť na hole domácích se lepila spousta různých nepřesností, které je připravovaly o přesilovkové postavení. Nedisciplinovanost nebrala konců, jako v pořadí už čtvrtý hráč usedl za katr exbrodský forvard Ondráček, jenž se dopustil útočného faulu na beka Pavlíka, a odseděl si 2 plus 2 minuty za vysokou hůl. Havlíčkův Brod však pokračoval v nepřesvědčivém výkonu a do vyložených šancí se nedostával. Když už se svěřenci trenérského tandemu Novák - Benák probili k zakončení, ztroskotali na připraveném brankáři Melicharovi. Most úspěšně přečkal početní nevýhodu a po vyloučení Moravy mohl ještě navýšit svůj hubený náskok. Rebelové ale ukázali, že hra v oslabení patří na domácím ledě mezi jejich silné zbraně. Osmnáct sekund před první sirénou ještě zamířil chtě nechtě na lavici hanby mostecký bek a střelec jediné branky Charousek.

V úvodu prostřední části pokračovali Rebelové ve zbytku své početní převahy, jíž si vynutili v závěru první dvacetiminutovky. Gólově udeřit se jim sice ještě nepodařilo, ale naladili se na příznivou útočnou vlnu. Most se v plném počtu začínal čím dál více osmělovat a postupem času přebíral otěže zápasu do svých rukou. Při útočné snaze ale jako kdyby zapomněl na zadní vrátka, čehož Havlíčkův Brod dokonale využil ve svůj prospěch. Ve 27. minutě si všiml Jan Semorád před brankou v dobré palebné pozici číhajícího DAVIDA JONÁŠE, jemuž adresoval utěšenou, ale velmi mazanou a přesnou přihrávku, jíž šikovný forvard zužitkoval povedenou střelou bez přípravy do odkrytého koutu brány, kam se už nestihl brankář Melichard přesunout - 1:1.

Hosté se ještě ani nestihli vzpamatovat ze soupeřova úderu a jejich defenzíva kapitulovala podruhé. Už za 19 vteřin putoval kotouč po ose Aleš Sova - Marian Morava - JONÁŠ FIEDLER, přičemž posledně jmenovaný zkusil štěstí se svou střelou z mírného úhlu na pravé straně a prostřelil Melicharovy betony, čímž poslal svůj tým do vedení - 2:1. Severočeši se nehodlali s nepříznivým vývojem smířit a zařadili na vyšší rychlostní stupeň, který vyústil v Nerudově blízkosti ve Švaňhalův faul. A Mostu stačila necelá minuta k tomu, aby předčasně vyhnal mladého forvarda z hokejového vězení a vyrovnal. Na sklonku 29. minuty předvedl v útočném pásmu bleskovou akci, když rychlým pohybem vyšachoval brodskou obranu a po přihrávce Michala Borovanského zpoza branky se ocitl před odkrytou svatyní JAKUB BAUER, jenž se snad ani nemohl mýlit - 2:2.

Hra se následně vyrovnala a příznivcí v ochozech Kotliny sledovali zakončení na obou stranách kluziště. Postupem času si však začínali vynucovat územní převahu Havlíčkobrodští, kteří nechali bojovným a útočným hokejem zapomenout na mdlé počínání z úvodního dějství. Most se protlačil ve zbytku druhé třetiny už jen ke gólovce mladíka Mavrojanidise, jenž zkusil štěstí se svou střelou z velkého úhlu na pravé straně a málem se stal úspěšným střelcem. Puk se totiž nečekaně odrazil a trefil horní tyčku gólmana Nerudy. Za delší konec pomyslného provazu však tahali domácí Rebelové, kteří hýřili aktivitou a chtěli strhnout pomyslné misky vah zpět na svou stranu. Jako hybná páka jim k tomu mohlo posloužit Maxovo vyloučení ze 38. minuty, ale Havlíčkův Brod tuto hru v početní převaze nevyužil. V cestě za gólovým úspěchem mu stála především slabší koncovka. Brodští forvardi si totiž vypracovali brankové příležitosti, s jejich proměňováním to už však bylo horší. Lví podíl na jejich střelecké impotenci nesl také brankář Melichar, jenž předváděl skvělé zákroky, a držel akcie svého týmu před poslední třetinou hodně vysoko.

Poslední dvacetiminutovka nabídla ve svém útlém počátku vyrovnanou bitvu, při níž se hrálo nahoru - dolů. Tento stav nakonec vyhovoval více Rebelům, kteří nebezpečně zahrozili. Z mezikruží střílel na konci 42. minuty Knotek, trefil však jen pravou Melicharovu tyčku. Havlíčkův Brod měl výrazně navrch a hnal se za třetí vstřelenou brankou. Největší překážku ale znovu představoval ve velké pohodě chytající gólman Melichar, jenž držel brodské střelce na uzdě. Bojovníci z Kotliny tlačili svého soupeře a odhodlání získat další tři body z nich doslova sálalo. Drtivá územní převaha domácích přinesla další vyloučení, jehož se tentokrát dopustil mostecký forvard Andres. Rebelové tuto pomoc uvítali s otevřenou náručí a konečně zvedli hozenou rukavici z ledu.

V závěru 53. minuty střelu Radima Ostrčila vyrazil brankář Melichar jen k Petru Polodnovi, který zpoza branky adresoval zpětnou nahrávku k tyčce JANU KNOTKOVI, jenž se zblízka podél bližší tyče nemýlil - 3:2. Havlíčkobordská euforie však trvala pouze 6 sekund. Most vyhrál vhazování ve středovém kruhu a po Lukáši Žejdlovi se dostal k puku v prostoru levého kruhu BOHUMIL SLAVÍČEK, který vypustil ze své hole přesný a prudký projektil, jenž zapadl přesně ke vzdálenější tyčce - 3:3. Brodský soubor se tím nenechal otrávit a brzy znovu rozjel svůj útočný kolotoč. Ofenzivní snahu Rebelů však narušil sporný moment z 56. minuty, kdy domácí postupovali v přečíslení 2 na 1 a jednomu z hráčů zatarasil cestu pádem pod nohy protihráč. Sudí však do píšťalky k velké nevoli Havlíčkova Brodu nezadul.

Ba naopak, za nesporotvní chování potrestal právě bojovníky z Kotliny, kteří rázem hráli oslabení. Most v něm sice nic nebezpečného nevymyslel, jenže celek z Vysočiny se už zpět do tempa nedostal. Po závěrečné siréně tak platil stav 3:3 a na řadu přišlo prodloužení, které trvalo pouze 22 sekund. Jan Divíšek předložil kotouč do předbrankového prostoru na hůl JAKUBA MAXY, jehož projektil si našel cestu mezi Nerudovy betony a skončil v síti - 3:4. Prvoligový nováček tak v Kotlině překvapivě zvítězil a domů si vezl cenné 2 body.

Havl. Brod - Most

Branky a nahrávky: 27. Jonáš (Semorád), 28. Fiedler (Morava, Sova), 53. Knotek (Polodna, Ostrčil) - 1. Charousek (Rindoš), 29. J. Bauer (Borovanský, Kuncl), 53. Slavíček, 61. Maxa (Divíšek) Rozhodčí: Horák - Jílek, Šperl. Vyloučení: 5:8 . Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 982.

Neruda – Sova, Morava (C), Ostrčil, Pavlík, A. Jelínek, Koma, Protivný – Polodna, Kostourek, Rytnauer – Jonáš, Semorád, Němec – Stehlík, Knotek, Fiedler – Švaňhal, Zábranský, Musil