24. 2. 2017 | Ladislav Vácha

Začíná osmifinále play-off! Brod v Kotlině vyzve houževnaté Řisuty

Tak, a je to tady konečně tady! To, kvůli čemu všichni hokejisté celou sezonu dřeli, začne ve 2. lize už v sobotu 25. února – prestižní play-off! Havlíčkův Brod vyhrál základní část skupiny Střed a stal se v české části soutěže nejlépe střílejícím týmem, když ho v tomto ohledu překonal jen našlapaný Vsetín. Bruslařům se postaví do cesty nepříjemné Řisuty, jejichž útok táhne bývalý Rebel Michal Borovanský a na střídačce nechybí hokejová legenda Martin Procházka. Série se hraje na čtyři vítězné zápasy, přičemž se oba soupeři po každém odehraném utkání střídají o domácí prostředí. Bitva o postup do čtvrtfinále začne v Kotlině v 17:00, přijďte Broďákům fandit! (Foto: Petr Kraus, fotokraus.cz)

HC Řisuty

Založení klubu: 1949
Stadion: Zimní stadion Slaný (kapacita 3 200 míst)
Klubové barvy: modrá, bílá a oranžová
Webové stránky klubu: hcrisuty.cz
Umístění v poslední sezóně: 12. místo po ZČ
Trenér: Martin Procházka

Sestava z posledního utkání: Ilašenko (Škubal) – Kolařík, F. Bílek, Babický, Matula, Keller – Hegenbart, Kos "C", Borovanský – Čurilla, Havlůj, Krpata – Fortelka, Janeček, Slavíček – Vyskočil
__________________________________________________________________________________

BK Havlíčkův Brod x HC Řisuty

22–3–2–9 bilance 14–2–2–18
1., 74 bodů umístění 8., 48 bodů
173:109 skóre 135:144
8:0 (Tábor, doma) nejvyšší výhra 10:2 (Klášterec n. O., doma)
5:8 (Tábor, venku) nejvyšší prohra 2:9 (Kobra Praha, venku)
Miroslav Třetina – 82 bodů (27+55) nejproduktivnější hráč Matěj Kos – 41 bodů (20+21)
Miroslav Třetina – 27 gólů nejlepší střelec Matěj Kos – 20 gólů
Miroslav Třetina – 55 asistencí nejlepší nahrávač Michal Borovanský – 24 asistencí
Tomáš Semrád – 40 bodů (10+30) nejproduktivnější obránce Filip Bílek – 14 bodů (6+8)
Čeněk Novák 2,82 (27 zápasů)
Michael Panec 3,97 (14 zápasů)
průměr inkasovaných gólů na zápas Jan Ilašenko 3,74 (25 zápasů)
Jablonec n. N. – Řisuty 1:3

Řisuty jsou malá obec, která měla v roce 2016 pouhých 343 obyvatel. Zimní stadion byste zde hledali marně, Buldoci, jak se hokejistům Řisut podle loga klubu přezdívá, hrají své domácí zápasy v 7 kilometrů vzdáleném Slaném. I když mnozí fanoušci možná slyší o tomto oddílu vůbec poprvé, jeho historie se píše už od roku 1949. Jedná se o tradičního účastníka třetí nejvyšší soutěže, který se na druholigové mapě objevil poprvé už v sezoně 2005/2006, když se mu povedlo postoupit z Krajského přeboru. Největším úspěchem Buldoků je účast ve finále play-off 2. ligy ze soutěžního ročníku 2012/2013, v němž pořádně potrápili Tábor (porážka 1:3 na zápasy). Řisuty pravidelně spolupracují s nedalekým Kladnem, o čemž svědčí i přítomnost jejich současného trenéra Martina Procházky. V předchozím soutěžním období obsadili Středočeši ve skupině Západ 12. příčku.

Do brankoviště Řisut se v této sezoně postavili tři gólmani. Jasnou jedničkou je pětadvacetiletý odchovanec nedalekého Kladna Jan Ilašenko, který zasáhl do 25 zápasů. Záda mu nejčastěji kryl Dominik Chabr, jenž má na kontě 14 startů. Krátkou dvacetiminutovou anabázi absolvoval sedmadvacetiletý brankář Jiří Škubal. Nejproduktivnějším obráncem týmu je Filip Bílek (6+8), který odehrál v základní části, stejně jako zkušený Tomáš Babický (1+7), všech 36 zápasů. Stejně bodů nastřádal i třiadvacetiletý mladík Václav Kolařík (5+9), o čtyři body zpět následuje Jakub Sedláček (3+7) a 8 bodů posbíral František Matula (3+5). Klíčovým hráčem mužstva je kapitán Matěj Kos (20+21), jenž vládne s výtečnými 41 body kanadskému bodování a díky dvaceti gólům se může pochlubit i pozicí nejlepšího střelce. V elitním útoku mu zdatně sekundují nejlepší nahrávač Michal Borovanský (15+24), který zažil úspěšné roky v Havlíčkově Brodě, a dvaačtyřicetiletý matador Pavel Hegenbart (8+14). Famózním bodovým příspěvkem na sebe poutají pozornost i Ondřej Krpata (12+10) či Petr Janeček (11+11).

Buldoci vstoupili do této sezony naprosto pohádkově, když z úvodních sedmi kol nebodovali jen jednou (porážka ve Vrchlabí 1:6) a slavili hned pět výher, jednu z toho i nad silnými Klatovy (doma 2:1). Potom už se Řisutům tolik nedařilo, ale své největší tabulkové konkurenty, Bílinu a Sokolov, dokázaly ve všech vzájemných zápasech porazit. Hned ve dvou případech se jim povedlo vstřelit 10 a více branek, když Klášterec nad Ohří deklasovaly 11:2 a z Bíliny si přivezly sladký triumf 10:4. Středočeši se postarali i o několik překvapení, když hned dvakrát skolili Jablonec (6:3 a 3:1) a podruhé si vyšlápli i na Klatovy (venku 5:3). Není tak divu, že se probili do prestižního play-off, a to z poslední osmé postupové pozice s velkým náskokem na Bílinu.

Soupiska Řisut

V brankovišti Řisut nejčastěji čaruje pětadvacetiletý gólman Jan Ilašenko.
(Foto: Petr Kraus)

Kdo může patřit mezi klíčové hráče soupeře?

Jan Ilašenko (B)

Jak už to tak tradičně bývá, v play-off často rozhodují výkony gólmanů. Řisuty budou na svou jedničku hodně spoléhat, protože pokud chtějí papírového favorita překvapit, bude výborný výkon strážce jejich brankoviště základním kamenem. Pro odchovance Kladna to bude těžká zkouška, vždyť Bruslaři nastříleli nejvíce branek ve skupinách Střed a Západ.

Matěj Kos (Ú)

Pokud by před někým měla vyhlásit brodská defenziva stav nejvyššího ohrožení, je to právě hrající legenda řisutského hokeje. Odchovanec Kladna působí v kádru Buldoků nepřetržitě od sezony 2006/2007, kraluje produktivitě i tabulce střelců a naprostým právem nosí na dresu kapitánské céčko.

Michal Borovanský (Ú)

Bývalý hráč Havlíčkova Brodu, jemuž kdysi výrazně zkomplikovalo kariéru nepříjemné zranění oka z derby Vysočiny proti Třebíči, je stabilním článkem elitního útočného komanda Buldoků. V kanadském bodování mu patří skvělá 2. příčka a v kolonce asistencí má z týmu nejvyšší číslo právě on. Proti svému bývalému týmu bude mít navíc obrovskou motivaci.

Rozpis zápasů

1. zápas, sobota 25. února: BK Havlíčkův Brod – HC Řisuty (17:00)
2. zápas, pondělí 27. února: HC Řisuty – BK Havlíčkův Brod (18:00, ZS Slaný)
3. zápas, středa 1. března: BK Havlíčkův Brod – HC Řisuty (18:00)
4. zápas, pátek 3. března: HC Řisuty – BK Havlíčkův Brod (o času se jedná, ZS Slaný)

Případné další zápasy

5. zápas, neděle 5. března: BK Havlíčkův Brod – HC Řisuty (17:00)
6. zápas, úterý 7. března: HC Řisuty – BK Havlíčkův Brod (18:00, ZS Slaný)
7. zápas, čtvrtek 9. března: BK Havlíčkův Brod – HC Řisuty (18:00)

Brod ztratil herní pohodu, chce uspět po třech prohrách v řadě

Bruslaři splnili s přehledem svůj cíl a už před závěrem základní části měli první místo v tabulce jisté. V posledních kolech chtěli potvrdit svou dominanci a pokračovat před vrcholem sezony na vítězné vlně. Ale ejhle! Po osmi triumfech za sebou přišla nepříjemná domácí porážka v derby Vysočiny se Žďárem nad Sázavou, jenž je v tomto soutěžním ročníku jednoznačně nejneoblíbenějším soupeřem Havlíčkova Brodu, a o velká překvapení se následně postaraly i Moravské Budějovice a Písek. Zejména zápasy se Žihadly a Jihočechy se svěřencům kouče Romana Kaňkovského vůbec nepovedly, když je v obou případech trápila hlavně špatná disciplína.

Parta z Kotliny už nutně potřebuje zabrat, proti Řisutům je jasným papírovým favoritem. Zatímco Buldoci nemají co ztratit, pro Broďáky by byl případný neúspěch velkou ostudou. Havlíčkobrodská družina se musí poprat i s velkými ztrátami, na marodce totiž stále figurují útočník Lukáš Endál a obránce Tomáš Semrád, nad jejichž návraty se i nadále vznášejí velké otazníky. Očekává se, že tým nejvíce potáhne ve vyřazovacích bojích jeho kapitán Miroslav Třetina. Jeho forma je ohromující, o čemž svědčí i jednoznačné ovládnutí kanadského bodování základní části celé soutěže! Kvalita je jednoznačně na straně Havlíčkova Brodu, který by případná sobotní výhra pro zbytek osmifinálové série výrazně uklidnila.

Brodský kapitán Miroslav Třetina ovládl produktivitu 2. ligy s 82 body (27+55)!

Řisuty zvládly generálku na play-off a vyrabovaly silný Jablonec

Fanoušci sledovali u Nisy napínavou bitvu, jež s sebou přinesla první branku až na sklonku první půlky zápasu. Severočeši hráli přesilovku, když vyrobil obrovskou chybu brankář Stejskal. Ten špatně vyhodnotil situaci a vystartoval ze svého území proti nahozenému puku, u kterého byl ale dříve Václav Kolařík a v pohodě trefil odkrytou bránu. Vlci mohli srovnat ve třetí periodě při další hře v početní převaze, jenže opět neuvěřitelně zaspali a Petr Janeček poslal hosty z dorážky do dvougólového vedení. Na nejtěsnější rozdíl sice snížil v 52. minutě Jiří Babec, ale gólman Stejskal zanedlouho opět zaspal a výstrojí mu propadla až za záda nenápadná střela Matěje kose, jehož přesný zásah uzavřel na konečných 1:3.

znak týmu 1 - 3 znak týmu

Branky a nahrávky: 52. Babec (Demel) – 28. Kolařík (Janeček), 48. Janeček (Krpata), 54. Kos (Borovanský). Rozhodčí: Martin Horinek – Milan Svoboda, Kryštof Ovsík. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:2. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:2. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

HC Vlci Jablonec nad Nisou: Stejskal (Bouška) – Moravec, Pilař, Čechura, Pavlů, Zeman, Žalud, Pulec – Havlas, Bříška "C", Babec – Nevyhoštěný, Demel, Homolka – Brokeš, Frk, Švík – O. Bílek

HC Řisuty: Ilašenko (Škubal) – Kolařík, F. Bílek, Babický, Matula, Keller – Hegenbart, Kos "C", Borovanský – Čurilla, Havlůj, Krpata – Fortelka, Janeček, Slavíček – Vyskočil

Kapitán Matěj Kos táhne Řisuty. Vládne bodování i tabulce střelců, trefil se i v Jablonci.

Broďáci doma v roli favorita propadli a nestačili na Písek

Kaňkovského skvadra začala aktivně a tlačila se do koncovky, ale zároveň kupila chyby při rozehrávce, z nichž Jihočeši nebezpečně hrozili. V úvodu druhé periody se nabídla hostům dlouhá přesilovka 5 na 3, jíž bez milosti využili. Na modré čáře se opřel do puku Pavel Procházka, kus černé gumy ještě za letu zřejmě tečoval brusli bránícího hráče a skončil až za Novákovými zády. Broďákům se povedlo poměrně brzy při hře v početní převaze vyrovnat, když po krásném průniku Petra Kuchty z pravého křídla doklepl bekhendem kotouč za ležícího brankáře Hausera Filip Navrátil. Hokejisté od řeky Otavy však v podstatě okamžitě odpověděli a vzali si ztracené vedení zpět, když Jakub Jiřinec našel zpoza brány volného Václava Paška, jenž z voleje skóroval. Domácí měli tlak a hnali se za vyrovnáním, ale místo něj přišlo definitivní rozhodnutí, když David Pavlíček přesnou ranou z kruhu k protější tyčce podtrhl hodně překvapivý triumf Písku.

Branky a nahrávky: 30. Navrátil (Kuchta) – 25. Procházka (Šuhaj), 32. Pašek (Jiřinec), 60. Pavlíček (Červinský). Rozhodčí: Filip Vrba – Martin Musil, Roman Komínek. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 588. Střely na branku: 42:26. Třetiny: 0:0, 1:2, 0:1. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Panec) – M. Kříž, Kulhánek, Duben, Lacina, Bušek, M. Semrád – Přidal, Třetina "C", Michálek – Kuchta, Voříšek, Kozlík – Chlubna, Ludvík, Beneš – Křížek, Navrátil

IHC Písek: Hauser (R. Kříž) – Procházka "C", Hřebíček "A", Červinský, Pavlíček, Suda, Dvořák, Kozák – Pašek, Koupal, Klas, Šuhaj, Drda, Homolka, Jiřinec, Rod, Strnad

Kouzlo skvěle chytajícího gólmana Hausera neodčaroval ani Patrik Přidal.

Broďáci zvládli důležitou bitvu a doma skolili Řisuty

Bruslaři hostili v souboji "o šest bodů" tabulkového souseda z Řisut a už ve 3. minutě vybuchl v Kotlině mohutný gejzír radosti, když se při přesilovce natlačil před bránu Lukáš Endál. Na další trefu se čekalo až do přelomu první a druhé půlky zápasu, opět se trefil při hře v početní převaze, tentokrát dělovkou z voleje, Lukáš Endál. Definitivní razítko přidal na brodské vítězství Jevgenij Kondratěv, který pumelicí z první ve 48. minutě uzavřel na konečných 3:0.

znak týmu 3 - 0 znak týmu

Branky a nahrávky: 3. Endál (Duben), 30. Endál (Třetina, Kondratěv), 48. Kondratěv (Chlubna, Vala). Rozhodčí: Tomáš Veselý – Radek Špringl, Jan Pechánek. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 458. Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0. Průběh utkání: 3:0.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Zvolánek) – Semrád, Kulhánek, Kolda, Loginovskij, Vala, Duben "A", Kořínek, Lacina – Přidal, Třetina "C", Endál "A" – Kuchta, Kozlík, Beneš – Chlubna, Vlasov, Kondratěv – Hlídek, Cejpek, Ludvík.

HC Řisuty: Ilašenko (Škubal) – Kašák, Kužel, Dostál, Bílek, Muláček, Raclavský, Ovčinnikov, Sedláček – Sladký, Kos "C". Náprstek, Záleský, Brém, Krpata, Fortelka, Čurda, Slavíček, Arnošt, Janeček, Šilhavý.