15. 12. 2015 | Ladislav Vácha

Derby Vysočiny je znovu tady! Havlíčkův Brod jede do Pelhřimova

Soubor z Kotliny po týdenní přestávce vyjede k dalšímu soutěžnímu zápasu. A to jednomu z ńejprestižnějších, protože zamíří k derby Vysočiny na led dvanáctého Pelhřimova! Bruslaři potřebují nutně uspět, protože každé klopýtnutí je v neuvěřitelně našlapaném středu tabulky hodně znát. Hnát je budou kupředu i jejich věrní fanoušci, kteří pořádají autobusový výjezd. První vzájemnou bitvu zvládli doma o gól lépe svěřenci trenéra Tottera, kdo se bude radovat v odvetě? Úvodní buly proběhne ve středu 16. prosince v 18:00.

HC Lední Medvědi Pelhřimov

Založení klubu: 1932
Stadion: Zimní stadion Pelhřimov (kapacita 2 660 míst)
Klubové barvy: červená, bílá
Webové stránky klubu: hokejpelhrimov.cz
Umístění v poslední sezóně: 11. místo po ZČ, osmifinále play-off (porážka s Jabloncem nad Nisou 1:3 na zápasy)
Trenér: Aleš Kučera

Sestava z posledního utkání: Černý (Brunát) – Kubát, Kůrka, D. Kasalý, Z. Jelínek, Wasserbauer, Kopic – Martin Hadrava, Bezděk, Vylíčil, Votápek, F. Kasalý, Vysloužil, Baldwin, Bonnel, Siřiště, F. Beneš
__________________________________________________________________________________

HC Lední Medvědi Pelhřimov x BK Havlíčkův Brod

7-2-1-11 bilance 9-2-1-9
12., 26 bodů umístění 8., 32 bodů
87:105 skóre 71:68
10:5 (Jindřichův Hradec, doma) nejvyšší výhra 5:0 (Písek, doma)
3:10 (Žďár nad Sázavou, venku) nejvyšší prohra 3:7 (Bílina, doma)
Martin Hadrava – 23 bodů (15+8) nejproduktivnější hráč Lukáš Endál – 27 bodů (12+15)
Martin Hadrava – 15 gólů nejlepší střelec Lukáš Endál – 12 gólů
Martin Vysloužil – 12 asistencí nejlepší nahrávač Jevgenij Kondratěv – 18 asistencí
Richard Adam – 9 bodů (2+7) nejproduktivnější obránce David Vala – 12 bodů (2+10)
Martin Černý 5,40 (14 zápasů)
Dominik Svoboda 4,70 (9 zápasů)
Jan Čekal 2,20 (2 zápasy)
David Brunát 3,80 (1 zápas)
průměr inkasovaných gólů na zápas Čeněk Novák 2,64 (11 zápasů)
Jiří Zvolánek 2,87 (5 zápasů)
Lukáš Dusík 3,29 (7 zápasů)

Nejvíce zápasů zatím odchytal za Pelhřimov mladý brankář Martin Černý.
(Foto: Jakub Zábranský, hokejpelhrimov.cz)

Pelhřimov disponuje kvalitním útokem, ale trápí se v obraně

Medvědi neodstartovali novou sezonu vůbec dobře, když z úvodních pěti kol vytěžili jen dva body, když překvapivě vyhráli po prodloužení v Písku. Od té doby se však parta z Vysočiny zvedla a poměrně pravidelně střídá vítězství s porážkami. Obrovskou senzací byl domácí zápas se silným Táborem, který nečekaně prohrál 2:4 a vrátil se domů s prázdnou. Úplně se neočekávalo ani vítězství nad Řisuty, jež v Pelhřimově padly po divoké přestřelce 6:9. Svěřenci trenéra Aleše Kučery se nevedou vůbec špatně směrem dopředu, vždyť nastříleli už 87 branek, o 16 víc než Havlíčkův Brod. Drhne to však směrem dozadu, brankáři pustili za svá záda už 105 puků, což je čtvrtý nejhorší počin v západní skupině.

V pelhřimovském brankovišti zastává post jedničky jednadvacetiletý mladík Martin Černý, který už zasáhl do čtrnácti utkání. Záda mu nejčastěji kryl ještě o rok mladší Dominik Svoboda, ale do hry se dostal na dva zápasy i Jan Čekal a jediný start má na kontě David Bruňát. Z obránců se bodově nejvíc daří Richardu Adamovi (2+7), jenž je nejproduktivnějším bekem týmu, a velezkušenému matadoru Jiřímu Kubátovi (0+7), který se přeškolil z útočníka na beka. Medvědi disponují kvalitním a vyrovnaným útokem, v němž hrají první housle bývalý Broďák Martin Hadrava (15+8), který vládne kanadskému bodování i tabulce střelců, Libor Bezděk (13+8), nejlepší nahrávač Martin Vysloužil (6+12) nebo další exRebel Adam Vylíčil (6+11).

Pelhřimov doma naposledy skolil poslední Jindřichův Hradec, ale fanoušky napínala pořádně divoká přestřelka. „Mezi pozitiva bych zařadil prvních 10 minut úvodní třetiny a pak také třetí třetinu. Ve druhé třetině jsme si to zbytečně zkomplikovali, v této části nás Vajgar přehrával, ale nakonec jsme to zvládli,“ oddychnul si trenér Aleš Kučera. „Výsledek je pro nás velmi nepříjemný, dát venku pět branek je sice výborné, na druhou stranu dostat deset branek je smutné,“ povzdechl si na jindřichohradecké straně jeho protějšek Aleš Dvořák.

Soupiska Pelhřimova

Bývalý Rebel Martin Hadrava vládne produktivitě Ledních Medvědů.

Zápas plný zvratů zvládli proti Vajgaru lépe Lední Medvědi

Domácí vlétli na svého soupeře s velkou chutí a na začátku 11. minuty vedli už 3:0, když se postupně prosadili Martin Hadrava, Libor Bezděk a Charles Baldwin. V tu chvíli to vypadalo pro Pelhřimov jako procházka růžovou zahradou, ale Vajgar předvedl fantastický obrat! Luboš Voříšek vystřihl čistý hattrick a na 4:3 otočil Jakub Šafář. Lední Medvědi ale ještě před první sirénou smazali nejtěsnější ztrátu zásluhou Martina Hadravy a tentýž hráč za chvíli završil hattrick, čímž překlopil pomyslné misky vah zpět na stranu souboru z Vysočiny.

Ve třetí periodě domácí naprosto dominovali a zasadili soupeři dalších pět tvrdých ran do vazu, když se postupně zapsali do střelecké listiny Miroslav Kopic, dvakrát Libor Bezděk, jenž rovněž zkompletoval hattrick, a Filip Kasalý. Potupná desítka tak byla na světě a na konečných 10:5 v 55. minutě už jen symbolicky upravil konečné skóre jindřichohradecký Tomáš Fencl.

znak týmu 10 – 5 znak týmu

Branky a nahrávky: 8. Martin Hadrava (Votápek, Jelínek), 8. Bezděk (Kopic), 11. Baldwin, 29. Hadrava (Votápek), 32. Martin Hadrava (Votápek, Kasalý Dominik), 42. Kopic (Vylíčil), 43. Martin Hadrava (Filip Kasalý, Votápek), 47. Bezděk (Kopic, Kůrka), 48. Bezděk (Kopic), 52. Filip Kasalý (Martin Hadrava, Votápek) – 11. Voříšek (Brabec, Jon), 15. Voříšek (Kadlec, Drda), 24. Voříšek (Brabec, Popelka), 28. Šafář (Záhora, Tržil), 55. Fencl (Lazorišák, Kadlec). Rozhodčí: S. Mertl – Oudes, Horažďovský. Vyloučení: 4:5, navíc D. Kasalý (PEL) OT 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 370. Třetiny: 3:2, 2:2, 5:1. Průběh utkání: 3:0, 3:4, 10:4, 10:5.

HC Lední Medvědi Pelhřimov: Černý (Brunát) – Kubát, Kůrka, D. Kasalý, Z. Jelínek, Wasserbauer, Kopic – Martin Hadrava, Bezděk, Vylíčil, Votápek, F. Kasalý, Vysloužil, Baldwin, Bonnel, Siřiště, F. Beneš.

KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Švihálek (Pachmann) – Tržil, Port, Kadlec, Pípal, Popelka, Jon, Břečka, Lazorišák, Bílek, Bárta, Brabec, Fencl, Voříšek, Záhora, Zvoník, Šafář, Košťál, Drda.

Minulé zápasy Pelhřimova

HC Lední Medvědi Pelhřimov – HC Vlci Jablonec nad Nisou 1:4
HC Lední Medvědi Pelhřimov – HC Klášterec nad Ohří 4:2
HC Lední Medvědi Pelhřimov – HC Řisuty 9:6
HC Lední Medvědi Pelhřimov – IHC Písek 4:5
HC Lední Medvědi Pelhřimov – KLH Vajgar Jindřichův Hradec 10:5

Prostředí v Kotlině zná dobře jako své boty i přeškolený útočník Jiří Kubát.

Broďáci se přetlačují se Žďárem, elitní šestka už je daleko

Tuhý boj o nejlepší desítku v západní skupině druhé ligy pokračuje. Havlíčkův Brod se přetahuje o sedmé místo se Žďárem nad Sázavou, Plameny jsou na tom teď při stejném bodovém zisku lépe jen díky většímu počtu nastřílených branek. Svěřencům trenéra Sobotky se v poslední době neskutečně daří, vyhráli třikrát za sebou a Děčín v minulém kole doma nelítostně rozprášili po sladkém triumfu 12:3. Oba týmy z Vysočiny se musí mít na pozoru, protože na každé jejich zaváhání čekají nejbližší pronásledovatelé Nymburk, Písek a Řisuty. První šestka už je však daleko, na Kobru Praha jim chybí už 9 bodů. Bruslaři půjdou do boje po týdenní přestávce, v sobotu totiž nehráli a účastnili se hokejového plesu.

Naposledy se parta z Kotliny představila na půdě Klášterce nad Ohří, kde se na tříbodový triumf hodně nadřela. „Jsme rádi, že jsme vyhráli venku. Na začátku jsme byli špatně koncentrovaní a domácí dali z první akce gól. Pak jsme to otočili a kontrolovali hru. Ve třetí třetině jsme dostali zbytečný gól na 3:2, ale na druhou stranu je to možná lepší, než vyhrát 6:2,“ ohlédl se za vítěznou bitvou brodský kouč Aleš Totter. „Na takový výsledek jsme tu měli převahu, ale chtěli jsme hrát zodpovědně, a proto je dobře, že jsme ten těsný stav udrželi. V naší situaci jsou pro nás ty výsledky o gól cennější, než vysoká výhra,“ pochvaloval si.

Lukáš Endál si připsal v Klášterci gól a asistenci a znovu vládne produktivitě týmu.

Bruslaři dokonali obrat, ale o body se strachovali až do konce

Klášterec nad Ohří svého soupeře dokonale zaskočil a radoval se z vedení už po 14 sekundách hry, když zblízka skóroval do protipohybu gólmana Nováka zkušený Jiří Charousek. Hosté se tím ale nenechali rozhodit a už v 10. minutě bylo vyrovnáno, když před bránou dostal až moc volného prostoru David Kozlík a po několika dorážkách dotlačil puk za Kaššákova záda. Havlíčkův Brod se před první sirénou prosadil ještě jednou, když využil přesilovku Lukáš Endál.

Broďáci dál potvrzovali ošemetnou roli papírového favorita a gólman Kaššák, který byl pravidelně v permanenci, předváděl jeden dobrý zákrok za druhým. V úvodu 28. minuty už byl ale krátký i on na trefu kapitána Miroslava Třetiny, který si vybruslil před brankoviště z pravého křídla. Hokejisté od Ohře ještě zápas zdramatizovali, když ve 49. minutě snížil utěšenou střelou z pravé strany na nejtěsnější rozdíl Jan Hammerbauer, ale vyrovnání už se nedočkali.

znak týmu 2 – 3 znak týmu

Branky a nahrávky: 1. Charousek (Hrdlička, Deveri), 49. Hammerbauer (Toušek, Deveri) – 10. Kozlík (Ludvík), 17. Endál (Kondratěv, Třetina), 28. Třetina (Kulhánek, Endál). Rozhodčí: Matěj Sýkora – Tomáš Černý, Miroslav Šimán. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Třetiny: 1:2, 0:1, 1:0. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.

HC Klášterec nad Ohří: Kaššák (Tichý) – Kuncl, Koblitz, Žižka, Pokorný, Váňa – Schönauer, Ringler, Huňady, Charousek, Vrtek, Hrdlička, Jáchym, Mála, Nguyen, Deveri, Hammerbauer, Toušek, Lehnert, Toman, Diviš.

BK Havlíčkův Brod: Novák (Dusík) – Duben, Lacina, Vala, Kolda, Loginovskij, Kulhánek – Chlubna, Vlasov, Kondratěv, Kuchta, Kozlík, Ludvík, Přidal, Třetina, Endál, Jelínek, Hlídek, Cejpek.

Fanoušci pořádají na derby do Pelhřimova autobusový výjezd.

Havlíčkův Brod promrhal náskok, ale derby nakonec zvládl

Hosté nastoupili do utkání bez zbytečného respektu a už za 30 sekund hry poprvé slavili. Filip Beneš se prohnal po křídle a parádní zápěstní ranou vymetl protější šibenici. Svěřenci trenéra Aleše Tottera se dočkali bleskového vyrovnání, když rána Jakuba Kořínka od modré čáry přepadla brankáři Svobodovi přes rameno až do sítě. A to nebylo vše! Při oslabení se ze strany prosadil i David Vala a na 3:1 zvýšil za přesouvajícího se brankáře Svobodu David Kozlík.

Potom se ale začaly dít na ledě věci! Po vyražené střele Jiřího Kubáta se probil ke gólové dorážce Martin Vysloužil a překvapenou Kotlinu dokonale šokoval v předposlední minutě prostřední části parádní dělovkou Libor Bezděk. Bruslaři ve třetí periodě na ledě jasně dominovali a zaslouženě si vzali ztracené vedení zpět, když z levého kruhu prostřelil brankáře Svobodu nad lapačku Tomáš Ludvík, čímž zajistil svému týmu všechny tři body.

znak týmu 4 – 3 znak týmu

Branky a nahrávky: 2. Kořínek (Kuchta, Kolda), 8. Vala (Endál, Duben), 18. Kozlík (Duben), 48. Ludvík (Kondratěv, Mendl) – 1. Beneš (Vylíčil, Kůrka), 35. Vysloužil (Kubát), 39. Bezděk (Vysloužil, Siřiště). Rozhodčí: Michal Dědek – Pavel Kříž, Ivan Čuňočka. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 685. Třetiny: 3:1, 0:2, 1:0. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3.

BK Havlíčkův Brod: Dusík (Zvolánek) – Vala, Duben "A", Kořínek, Mendl, Loginovskij, Kolda, Pecen – Přidal, Třetina "C", Endál "A" – Hlídek, Kozlík, Kuchta – Kondratěv, Vlasov, Ludvík – Kraučuk, Cejpek, Michálek.

HC Lední Medvědi Pelhřimov: Svoboda (Černý) – Kubát "C", D. Kasalý, A. Hájek, Adam, Kůrka, Rossman, Z. Jelínek – Vysloužil, Bezděk "A", Beneš – Martin Hadrava, F. Kasalý, Vylíčil – Kopic, Roupec, Siřiště, Bonnel.

Postavení v tabulce

Pelhřimov je stále ve hře o účast v elitní desítce a tím pádem i o předkolo play-off, protože na desátý Písek ztrácí jen 4 body. Zároveň si však musí dávat pozor na soupeře za sebou, protože na záda mu dýchá z odstupu jediného bodu Trutnov.

Havlíčkův Brod stále bojuje o každý bod v neskutečně nabitém středu tabulky. Jen kvůli horšímu skóre okupuje za svým soupeřem ze Žďáru nad Sázavou 8. pozici, ale zezadu se na něj tlačí z odstupu jediného bodíku Nymburk a desátému Písku s jedenáctými Řisuty na něj schází jen dva body.