12. 1. 2024 | Ladislav Vácha

Bruslaři narazí na nejsilnějšího soupeře! Dokáží v Kotlině překvapit suverénní Havířov i podruhé?

Havlíčkobrodští hokejisté se podruhé během tohoto týdne představí v domácím prostředí! V sobotu 13. ledna zkříží na ledě Kotliny hole s Havířovem, který si v současné době vede výborně a s obrovským náskokem vládne tabulce. Bruslaři už však doma dokázali nesmírně silného soupeře zaskočit, když v půlce října zdolali Slezany 4:3 po prodloužení. Postarají se proti horkému papírovému favoritovi i o další velké překvapení? Úvodní vhazování proběhne v 17:00. Vstupenky si opět budete moci zakoupit za 80 Kč s předstihem v online předprodeji. Přijďte Broďáky podpořit! (Foto: Karolína Vencovská)

AZ Havířov

Založení klubu: 1928
Stadion: Gascontrol Aréna (kapacita 5 100 míst)
Klubové barvy: bílá, černá, modrá
Webové stránky klubu: hc-havirov.cz
Trenér: Jiří Raszka

Havířov byl už dávno před začátkem tohoto druholigového ročníku pasován do rolí největšího favorita skupiny Východ a jednoho z největších aspirantů na postup do Chance ligy. A jak se od úvodního kola ukazuje, naprosto oprávněně! Slezané vyhráli ze sedmadvaceti zápasů hned 23, padli jen čtyřikrát a s komfortním sedmnáctibodovým náskokem na druhý Vyškov se vyhřívají na čele tabulky. Azet poprvé ztratil body v 7. kole, když prohrál v Kotlině 3:4 po prodloužení. S jedním bodem se vracel domů ještě dvakrát, a to z Kopřivnice (3:4sn) a z Vyškova (4:5sn). Jediným týmem, který v dosavadním průběhu sezony dokázal Raszkovu družinu obrat o všechny tři body, je Hodonín, který doma slavil těsné vítězství 2:1. V domácím prostředí jsou havířovští hokejisté zatím stoprocentní.

Hlavním trenérem Azetu je pětatřicetiletý Jiří Raszka
(Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz)

Současná forma hegemona východní skupiny je naprosto impozantní. Aktuálně se veze na skvělé vítězné vlně, když vyhrál už sedmkrát v řadě za plný bodový zisk. Může se pyšnit nejúdernějším útokem ve druhé lize, když nasázel už 172 gólů, a třetí nejlepší defenzivou v celé soutěži, když inkasoval 62 branek. Lepší jsou v tomto ohledu už jen Tábor (50) a Chomutov (59). Slezané v minulém kole splnili roli papírového favorita a vyhráli na ledě předposledního Valašského Meziříčí 5:1. Po dvou třetinách vedli 3:1 a odpor svého soupeře definitivně zlomili ve třetí dvacetiminutovce, kterou ovládli 2:0.

BK Havlíčkův Brod – AZ Havířov (sobota 13.1.2024, 17:00) online

„Vstup do utkání jsme měli dobrý, ale bohužel nám to tam tolik nepadalo. Jejich brankář předvedl skvělý výkon a pochytal nám několik stoprocentních šancí, takže soupeř pořád cítil nějakou šanci. Musím vyzdvihnout naši hru dozadu, naopak nám ale drhl přechod přes střední pásmo,“ uvedl pro web hc-havirov.cz po utkání na bobří hrázi hlavní kouč Havířova Jiří Raszka.

Havířov vyloupil led předposledního Valašského Meziříčí po přesvědčivé výhře 5:1
(Foto: Jan Kozák, hcvm.cz)

Pokud se podíváme do brankoviště Slezanů, nejvíce toho zatím odchytal David Sachr (13 zápasů, 760 minut). Čtyřiadvacetiletý gólman však naposledy chytal 11. listopadu proti Technice Brno, od té doby je mimo hru kvůli zranění. Dvanáct startů dosud zaznamenal jeho o jediný den starší kolega Martin Šindelka, jenž strávil mezi třemi tyčemi dohromady 677 minut. Na Sachrovu absenci vedení klubu zareagovalo angažováním Daniela Šimonů. který přišel z Nového Jičína a shodou okolností právě proti Ďáblům poprvé oblékl havířovský dres. Střelcům soupeřů čelil v obou předešlých zápasech na ledě Žďáru nad Sázavou a Valašského Meziříčí. Jeden start zapsal Marek Štipčák, jenž chytá Chance ligu za Prostějov.

Výbornou produktivitou se mohou pochlubit obránci Azetu, když už všichni nasbírali alespoň pět bodů. Nejlépe z nich si počíná pětadvacetiletý Ondřej Ševčík, který už si připsal 25 bodů (8+17). Za ním následují Marcel Kunc (5+19), Tomáš Valenta (2+14) a Dominik Ficek (3+9). Ke stabilním článkům zadních řad patří také třiadvacetiletý bek David Vosátko (4+5), Petr Ščurek (0+8) a Tomáš Havlík (1+4). Čerstvou posilou defenzivy je třiadvacetiletý zadák Jakub Michálek, jen zamířil do Azetu ze druhé nejvyšší soutěže Finska. V minulosti prošel mládežnickými kategoriemi Třince, kde si zahrál i extraligu. V Chance lize nastupoval za Frýdek-Místek a Šumperk.

Poslední dva zápasy Havířova odchytal gólman Daniel Šimonů
(Foto: Anna Daňsová, hokejzr.cz)

Ofenzivu Raszkova souboru nejvíce táhne devětadvacetiletý útočník Tomáš Franek (33+25), který vládne produktivitě a tabulce střelců nejen ve svém týmu, ale i v celé soutěži. Přes dvacet bodů už také nastřádali nejlepší nahrávač David Klimša (20+33), Daniel Spratek (12+27), Jan Křivohlávek (13+24), Lukáš Bednář (11+18), Matouš Ćmiel (9+17), Jakub Mrva (10+14) a Jakub Apolenář (12+9). Daří se i Šimonu Kratochvilovi (4+14). Číslo 11 najdeme v kolonce kanadských bodů u Jiřího Karafiáta (5+6), jenž začínal sezonu v Hodoníně, Dominika Pawliczka a Marka Haase (oba 6+5).

Z kabiny Bruslařů

Havlíčkobrodští hokejisté se v poslední době trápí. Po domácích porážkách s Hodonínem (1:3) a se Šumperkem (3:4) sice splnili povinnost, když vyloupili led předposledního Valašského Meziříčí 6:3, ale ve středu v Kotlině padli s Vyškovem vysoko 2:6. O vítězi v podstatě rozhodla už úvodní dvacetiminutovka, ve které Broďáci totálně propadli, když ji prohráli 0:5. Obrovskou ztrátu už proti výtečně hrajícímu sokovi nedokázali smazat a potřetí za sebou vyšli v domácím prostředí naprázdno. A aby toho nebylo málo, Bruslařům se v průběhu utkání zranili útočníci Vojtěch Holenda a Luboš Voříšek. Pozitivem bylo alespoň to, že nic nezabalili a poslední dějství vyhráli 2:1, od čehož se můžou do sobotního zápasu proti ambicióznímu Havířovu odrazit.

Havlíčkův Brod získal v dosavadním průběhu sezony 36 bodů, což mu aktuálně stačí na 7. příčku tabulky. Na šestou Kopřivnici ztrácí tři body a před osmým Šumperkem je při bodové shodě jen díky lepšímu celkovému skóre. Oba soupeři však odehráli o dva zápasy více. Na záda partě kolem kapitána Petra Kuchty dýchá ze dvoubodového odstupu regionální rival ze Žďáru nad Sázavou a tři body má k dobru na desátou Techniku Brno.

Bruslaři doma po katastrofální první třetině podlehli druhému Vyškovu vysoko 2:6
(Foto: Luboš Vácha)

Co se týče sestavy, do brankoviště by se měl tentokrát postavit Čeněk Novák. Mimo hru zůstává obránce Čermák a v útočných řadách se určitě neobjeví Vojtěch Holenda s Lubošem Voříškem, kteří kvůli zranění nedohráli středeční zápas s Vyškovem. Trenérům by měl být tentokrát k dispozici forvard Lukáš Bureš a z juniorky vypomůže Michal Janko.

Do havlíčkobrodského brankoviště se s nejvyšší pravděpodobností postaví Čeněk Novák
(Foto: Karolína Vencovská)

Sestavy z minulého utkání

BK Havlíčkův Brod: Maláč (9. Č. Novák) – J. Novák (A), A. Dvořák, D. Vacík, Zych, M. Krejčí, Benák, Kutlvašr – Tecl, P. Kuchta (C), Dymák – Havlát, Valášek, Kopic – Bureš, Pártl, Voříšek (A) – Pavelec, Holenda.

AZ Havířov: Šimonů (Šindelka) – Vosátko, Kunc, Ševčík, Valenta (A), Michálek, Ficek, Havlík – Karafiát, Křivohlávek (A), Apolenář – Franek, Haas (C), Bednář – Pawliczek, Spratek, Kratochvil – Antoníček, Ćmiel, Tvrdý – Pavlík.

Koho sledovat

Do středečního zápasu s Vyškovem měl nastoupit, ale nakonec ho Bruslaři z osobních důvodů neplánovaně postrádali. A jeho klid a důraz při zakončení jim hodně chyběl. Lukáš Bureš hodně pomáhá týmu nejen velkou bojovností, důraznou hrou, parádním bruslením a vzornou prací při oslabeních, ale i důležitými brankami. Skóroval už devětkrát a je čtvrtým nejlepším havlíčkobrodským střelcem. Z tohoto pohledu mu neskutečně sedla bitva na bobří hrázi, kde režíroval triumf souboru z Kotliny hattrickem! Dokáže na své střelecké galapředstavení navázat a skóruje i v sobotu do sítě aktuálního lídra tabulky?

Vedení Azetu si ho vyhlédlo v Hodoníně, kde ve dvaadvaceti zápasech získal 21 bodů (13+8) a byl jeho nejproduktivnějším hráčem. A jeho angažování se ukazuje jako skvělý tah! Jiří Karafiát zatím naskočil v havířovském dresu do pěti utkání a blýskl se v nich jedenácti body (5+6)! Není divu, že pětadvacetiletý hokejista je na druholigové poměry hodně nadstandardním útočníkem. Vždyť se může pochlubit extraligovými zkušenostmi, které nasbíral v dresu mateřského Zlína. Zahrál si i první ligu, v níž hájil barvy Vsetína, Přerova nebo ostravské Poruby. Trefil se už třikrát za sebou, když po jedné brance vsítil v Novém Jičíně i ve Žďáře nad Sázavou a hned dvakrát se zapsal do střelecké listiny na ledě Valašského Meziříčí. Prodlouží svou gólovou sérii i v Kotlině?

Poslední vzájemné utkání

Bruslaři se naposledy střetli s Havířovem 25. listopadu v Gascontrol Aréně. V úvodní dvacetiminutovce dlouho drželi bezbrankový stav, ale Azet udeřil v 19. minutě. Spratek našel hezkým pasem před bránou Šimona Kratochvila a ten zblízka propálil brankáře Dvořáka. Pouhou sekundu před první sirénou šli domácí do trháku, když při přečíslení dvou na jednoho zavěsil po Klimšově nahrávce přesně pod víko Tomáš Franek.

V prostřední části mohli hosté snížit, jenže nádherná Teclova střela z mezikruží orazítkovala jen břevno Šindelkovy brány. Na další branku se tak čekalo až do 45. minuty. Úspěšným střelcem se stal Jakub Apolenář, který při rychlém protiútoku skóroval po Ćmielově přihrávce. V 51. minutě dotáhl pohlednou kombinaci Slezanů do zdárného konce Tomáš Franek, který v 54. minutě z dorážky zkompletoval hattrick a uzavřel na konečných 5:0.

AZ Havířov – BK Havlíčkův Brod 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)

(Video: czechicehockey.tv)