7. 2. 2018 | Štěpán Ondráček

Brod si poradil v derby s Plameny! Vyrovnané utkání rozřešil Chlubna

HAVLÍČKŮV BROD – Posázavské derby patřilo malé Terezce, ale také dekorování několika hráčů místního klubu. Poblahopřáno bylo panu Jaroslavu Bencovi k jeho blížícím se sedmdesátým narozeninám a také zlatým hokejistům ze Zimní olympiády dětí a mládeže. Utkání samotné se neslo v tónech domácích hokejistů, jež přehrávali svého krajského rivala. Stav derby byl dlouho vyrovnán a na jeho rozuzlení si diváci počkali až do třetí třetiny. V ní se dvakrát prosadili Adamovi svěřenci, kteří slavili důležité vítězství. Do listiny střelců se nesmazatelně zapsali Jan Milfait, Tomáš Chlubna a premiérovou trefu zaznamenal Vojtěch Šmíd.

Před začátkem utkání bylo slavnostně poblahopřáno Jaroslavu Bencovi, jenž za několik dní oslaví životní jubileum. Po skončení gratulací začalo posázavské derby v plném proudu. Na začátku úvodní třetiny se týmy předháněly v šancích, ale žádná z nich neskončila brankou. Blíže k první brance měli Žďárští, a to konkrétně Ondřej Stehlík, ale toho dokázal z blízka vychytat Čeněk Novák. Plameny se ocitly v přečíslení, ovšem Jaromír Pytlík nedokázal protlačit kotouč za domácího gólmana. Bruslaři měli v první třetině možnost dvojnásobné početní výhody, v níž zatápěli hostům. Miroslav Třetina našel Kryštofa Kulhánka, ale ten svojí dělovku nasměroval do lapačky Jiřího Slámy. Adamovi svěřenci dál tlačili Plameny v přesilovce, avšak na vynikajícího gólmana hostů si nepřišli. Poslední dvě minuty prvního dějství nabídly hru nahoru dolu. Nejprve se ve slibné šanci ocitl Lukáš Jícha, jenž vyprášil betony Nováka. Z následného protiútoku udeřili Bruslaři. Kryštof Kulhánek našel najetého Jana Milfaita, jenž si po pravé straně našel cestu k brankáři Slámovi. Domácí útočník udělal brzdu na vrcholku pravého kruhu a střelou nad levý beton gólmana Žďáru otevřel skóre. Hosty mohl dorazit Lukáš Endál, ovšem domácí snajpr nebyl úspěšný.

Druhá perioda ani nezačala a mohlo být vyrovnáno. Mezi kruhy se ocitl mládežnický reprezentant Jaromír Pytlík, avšak jeho záměr přečetl brankář Novák. Domácí celek sevřel svého soka v jeho pásmu, ale ani Voříškovo či Kuchtovo zakončení nedělalo brankáři Slámovi problém. Na rozdíl dvou branek mohl upravit David Michálek, ovšem hrací předmět jen o pár centimetrů minul prostor pod horní tyčí. Plameny mohly vyrovnat zásluhou Lukáše Bureše, ale toho skvěle vychytal Novák. Žďárští se nakonec dočkali smírné trefy. Lukáš Bureš poslal puk na Ondřeje Stehlíka. Ten využil clony před Novákem. Bruslaři dál dobývali branku Jiřího Slámy, ale ten se překonával ve svém modrém půlměsíci. Plameny hrály početní výhodu, leč ta se jim nevydařila. Naopak. Do přečíslení dvou na jednoho se dostalo útočné duo Miroslav Třetina - Lukáš Endál. Domácí kapitán nahrál na druhého jmenovaného, který hned z první vyprášil levý beton přesouvajícího se Slámy.

Do třetí třetiny vstoupily oba dva týmy s tím, že překlopí vítězství na svojí stranu. Žďárské mohl poslat poprvé do vedení Lukáš Jícha, avšak toho skvěle zastavil gólman Novák. Obrázek hry se oproti předešlým dvěma třetinám nezměnil, ovšem hosté přitvrdili v osobních soubojích. Hodně napilno měl brankář Jiří Sláma, který si poradil s pokusy Valy, Třetiny i Endála a držel své spoluhráče dál ve hře o důležité body. Vyrovnaný stav trval až do 47 minuty. Filip Beneš poslal do brejku Davida Michálka. Šikovný útočník se vyhnul svému strážci a dokonale vymíchal Slámu, avšak puk nad jeho beton nedostal. Celou akci doplnil dojíždějící obránce Vojtěch Šmíd, jenž uklidil kotouč za bezmocného brankáře Žďáru a mohl tak slavit premiérovou trefu v dresu Havlíčkova Brodu. Plameny se snažily vyrovnat, ale narážely na pozornou obranu v čele s Novákem. Hosté se hnali za vyrovnáním, ke kterému byli blízko čtyři minuty před koncem, ovšem Josef Kolda v dobré příležitosti minul. Zákonitě musel přijít trest, který na sebe nenechal dlouho čekat. Jiří Kopic vyhodil puk ze svého pásma, u kterého byl nejdřív benjamínek žďárské obrany, ale jeho zaváhání bylo osudné. Černé gumy se zmocnil Tomáš Chlubna, jenž střelou k levé tyči pečetil vítězství svého celku. Na zimním stadionu v Kotlině se slavilo hned dvojnásobně, jelikož na malou Terezku se vybralo 80 223 koruny, za což všem patří velké díky.

Podívejte se také na všechny uhašené požáry a další důležité momenty posázavského derby v podrobné reportáži.

Havl. Brod - Žďár n. Sázavou

Branky a nahrávky: 19. Milfait (Kulhánek, Novák), 47. Šmíd (Michálek, Beneš), 57. Chlubna (Kuchta, Kopic) – 31. Stehlík (Krupka, Kolda). Rozhodčí: Tomáš Micka – Michal Tasch, Ondřej Žídek. Vyloučení: 5:7, navíc Kuřítko (ZDS) 10 min. OT [NESP]. Bez využití. Diváci: 1304. Střely na branku: 50:21 (15:6, 24:6, 11:9). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Novák (D. Marek) – T. Semrád, Šmíd, Vala, Kulhánek, Kopic, Kříž, Balgalvis – Přidal, Třetina "C", Endál – Voříšek, Milfait "A", Šuhaj – Chlubna, Kuchta, Kozlík – F. Beneš, Ludvík, Michálek