22. 1. 2011 | Pavel Buňat

Ze čtvrtého derby Vysočiny odchází vítězně Jihlava

Devětatřicáté kolo nabídlo očekávané derby mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou. Utkání na jihlavském ledě vyhráli domácí. Dukla neponechala nic náhodě a do vedení šla už na konci první minuty zápasu. Poté přidala dvě trefy ve druhé třetině, a o osudu zápasu tak bylo prakticky rozhodnuto. Třetí dějství sice ovládli Rebelové, Duklu svírali, seč mohli, na více než jednu branku to však nestačilo. Jihlava slavila zaslouženou výhru 3:1.

Havlíčkův Brod dorazil do Jihlavy bez Miroslava Třetiny a zraněného Ladislava Rytnauera. Prázdné místo v sestavě však zalepil uzdravený kanonýr Roman Vondráček, který se posledního ligového utkání zúčastnil na konci září. Mezi tyče se postavila stálice v podobě Jaroslava Suchana, na druhé straně Marek Benda, který zaskakuje za zraněného Řehoře.

Zaplněné ochozy viděly aktivní nástup domácích a branku hned v první minutě. Před Suchanem se objevil zcela osamocený Oldřich Bakus, jeho střelu dokázal havlíčkobrodský gólman vyrazit, jenže pouze k Tomáši Čachotskému, který uviděl odkrytou část branky a v čase 0:59 poprvé rozvlnil síťku. Po první brance se hra uklidnila, hrálo se bez vážnějších ohrožení obou gólmanů.

Hokejisté si nedarovali ani centimert ledu (hcdukla.cz, Zbyněk Zápotočný)
Jihlava mohla v polovině první třetiny navýšit skóre při přesilové hře, Suchan však mnoho práce neměl. A podobně na tom byl i Marek Benda při první přesilovce Rebelů. V posledních minutách prvního dějství nejprve Suchan musel zasahovat po střele Kucsery, poté měl plné ruce práce s Tomášem Čachotským. Nejproduktivnější hráč ligy ani nadvakrát nedokázal podruhé skórovat.

Úvod druhé třetiny se nesl spíše v obranném duchu. Po zakázaném uvolnění Rebelů se však ve 26. minutě vhazovalo v jejich obraném pásmu, ke střele se hned po buly dostal Aleš Padělek a nemýlil se – 2:0. Puk Suchanovi proletěl pod ramenem. Za další půlminutku na trestnou lavici usedl jihlavský Krupka, Havlíčkův Brod měl jedinečnou šanci na snížení, před prázdnou brankou ale promáchl Václav Meidl. Závěr třetiny patřil domácím. Do zajímavé pozice se dostal Jeslínek, svojí střelou z úhlu ale na Suchana nevyzrál. Havlíčkův Brod byl stále pod tlakem, z něhož Jihlava vybojovala třetí branku. V čase 38:22 po Padělkově přihrávce puk do branky usměrnil Peter Sojčík.

Na začátku posledního dějství měli hosté početní výhodu, paradoxně ale udeřili až ve vlastním oslabení. Čtyřiačtyřicátá minuta přinesla samostatný únik Miroslava Holce, jenž si s Bendou nadvakrát poradil – 3:1. Nabuzení Rebelové sevřeli Jihlavu v její obranné třetině a ohrožovali Bendovu svatyni ze všech stran. Na trestnou lavici usedl domácí hokejista Dobrovolný, a Brod tak vycítil svoji šanci. Střelu Moravy zablokovali domácí obránci, o chvilku později byl blízko dalšího snížení Lukáš Endál, který dostal křížnou přihrávku přes brankoviště a mířil do takřka odkryté branky. Proti jeho střele ale fantasticky lapačkou zasáhl Bedna. Diváci tehdy byli svědky nejspíše klíčového momentu utkání.

Benda při šanci Rebelů (hcdukla.cz, Zbyněk Zápotočný)
Po nevyužité přesilovce se hra přesunula zpět před Suchana, který musel krotit velmi nebezpečný pokus vyslaný z hole Jeslínka. Čáru přes rozpočet udělal svým vyloučením tři minuty před koncem Aleš Jelínek. Havlíčkův Brod se i tak ze všech sil snažil o vyrovnání, ale bez vážnějšího ohrození domácí klece. Dvě vteřiny před návratem Jelínka na led dal svým emocím průchod Lukáš Endál, kterého sudí Trombík vyloučil za hákování. Před odjezdem na trestnou lavici se ještě zapojil do menší šarvátky s hákovaným Jihlavanem. A za ostřejšího tempa se už utkání dohrálo. Rozhodčí sice už nevylučovali, oba celky ale hrály pořádně do těla.

Jihlava tak ovládla letošní čtvrté derby. Z předchozích třech dvakrát tři body brali Rebelové, jednou Dukla. Oba celky se tak v základní části rozešly smírně 2:2 na zápasy. V letošní sezoně už se mohou potkat pouze v play-off.

Utkání se neslo v duchu výborné fanouškovské kulisy, o kterou se postaraly oba tábory příznivců. Na Horácký zimní stadion dorazilo 4428 diváků.

1. liga

Branky a nahrávky: 1. Čachotský (Hodek, Bakus), 26. Padělek, 39. Sojčík (Padělek, Bezděk) - 44. Holec. Rozhodčí: Trombík - Dřínovský, Chocholouš. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4428. Střely na branku: 32:30 . Průběh utkání: 3:0, 3:1.