21. 1. 2011 | Ladislav Vácha

Bilance v regionálních derby Rebelů s Duklou nejen pohledem statistik

Nelítostná a prestižní řež v podobě dalšího derby Vysočiny již opět tluče na dveře a fanoušci obou táborů nedočkavě vyhlížejí sobotní podvečer, kdy oba odvěcí rivalové v této sezoně už počtvrté zkříží své hole. Ve střehu číhá před očekávanou bitvou také naše redakce, která se právě na tyto regionální souboje zaměřila. V následujícím článku jsme si pro vás, hokejové fanoušky a naše čtenáře, připravili podrobný rozbor duelů mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou. Postupně jsme zrekapitulovali všechny boje od návratu Rebelů do 1. ligy, nahlédli do statistik a na závěr zkusila odhadnout průběh dalšího derby i naše redakce.

Velké shrnutí začněme přehledem jednotlivých zápasů mezi oběma odvěkými rivaly. Fanoušky z řad obou táborů určitě bude zajímat celková bilance se svým regionálním sokem. Co se týče soutěžních zápasů od návratu Rebelů mezi prvoligovou konkurenci, je úspěšnější Havlíčkův Brod, který vyhrál ve dvanácti duelech, zatímco Dukla Jihlava triumfovala v osmi případech. V jednu chvíli bojovníci z Kotliny vedli nad svým největším soupeřem dokonce už 8:1, jenže hokejisté z krajské metropole se postavili zpět na nohy a po stíhací jízdě z jejich pohledu hrozivý poměr výrazně zmírnili.

Sezona 2006 – 2007:

13. kolo, 18.10.2006:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 1:0

Branky a nahrávky: 5. Bakus (Morava, Rytnauer)
Střely na branku: 28:31
Návštěva: 3210 diváků
Zajímavost: V brance Rebelů se představil gólman Lukáš Hronek.

26. kolo, 29.11.2006:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 2:1

Branky a nahrávky: 4. L. Havel (Kreuzer, P. Jelínek), 15. Kubeš (Čermák) – 42. Dušátko (Šmarda, Fiedler). Střely na branku: 32:33
Návštěva: 3900 diváků
Zajímavost: Proti Rebelům snižoval přesnou trefou Jan Dušátko, který později v našem týmu působil, a asistoval mu Jonáš Fiedler, současný havlíčkobrodský útočník.

39. kolo, 24.1.2007:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 2:3 PP

Branky a nahrávky: 22. Kaňkovský (Lukáč, Lazorišák), 38. Fiedler (Lazorišák, M. Havel) – 36. Borovanský (L. Havel, Drtina), 38. Pavel Procházka, 62. P. Jelínek (L. Havel, J. Kolář).

Střely na branku: 30:40
Návštěva: 1730 diváků
Zajímavost: Za Havlíčkův Brod se střelecky prosadil Pavel Procházka, dnes obránce Písku, a za Duklu o sobě dal znovu vědět Jonáš Fiedler, tentokrát druhým jihlavským gólem.

52. kolo, 14.3.2007:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 7:2

Branky a nahrávky: 4. Šulc (Jonáš), 14. Jonáš (P. Jelínek), 20. Třetina (Malát), 34. Šulc (Voj. Němec), 40. Třetina (Čermák, Kubeš), 46. Borovanský (Šulc, P. Jelínek), 52. Borovanský (P. Jelínek) – 21. Bakus (M. Havel, Drtina), 60. Tkáč (Lazorišák, Dušátko).

Střely na branku: 42:26
Návštěva: 2300 diváků
Zajímavosti: Za Rebely zářil skvělý bek Jakub Šulc, který vstřelil 2 góly a přidal k nim ještě 1 asistenci. Zářil také útočník David Jonáš, čtyřiadvacetiletý forvard, jenž dnes nastupuje za druholigový Benešov. V brankovišti Havlíčkova Brodu čelil jihlavským střelcům Tomáš Linhart.

Sezona 2007 – 2008:

18. kolo, 3.11.2007:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 3:4

Branky a nahrávky: 23. Čachotský (P. Staněk, Bakus), 32. Bakus (Čachotský), 56. Rytnauer (Míka) – 29. Kreuzer (Vyhlídal, A. Jelínek), 42. Třetina (P. Jelínek, Borovanský), 43. Hodek (Čermák), 44. Třetina.

Střely na branku: 25:32
Návštěva: 3170 diváků
Zajímavost: Havlíčkův Brod poslal do vedení 3:2 Daniel Hodek, současný forvard Dukly.

26. kolo, 1.12.2007:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 3:2

Branky a nahrávky: 2. P. Jelínek (Kreuzer), 4. J. Vašíček (Sklenář, T. Varga), 49. Třetina (Čermák) – 11. P. Staněk (Hradecký, Čachotský), 28. Hradecký (Krupka, Řehoř).

Střely na branku: 38:21
Návštěva: 2700 diváků
Zajímavosti: V havlíčkobrodských barvách ještě bojoval šikovný útočník Tibor Varga, který ještě v minulé sezoně hrál za Chrudim. Druhou asistenci na vyrovnávací gól Jihlavy zaznamenal její gólman Milan Řehoř. Do derby Vysočiny také naskočil Bedřich Ščerban, tehdejší obránce a dnešní jednatel Dukly Jihlava.

Sezona 2008-2009:

11. kolo, 8.10.2008:

Branky a nahrávky: 18. Endál (Neruda), 37. Svoboda (Třetina), 38. Třetina (Kraučuk) – 20. Rytnauer (P. Staněk, Hodek), 51. Hradecký (Ficenc, Říha).

Střely na branku: 33:22
Návštěva: 2450 diváků
Zajímavosti: Na první gól Rebelů asistoval skórujícímu Miroslavu Třetinovi gólman Stanislav Neruda. Z pohledu Jihlavy srovnal stav na 1:1 v poslední minutě úvodního dějství Ladislav Rytnauer, současný forvard bojovníků z Kotliny.

26. kolo, 22.11.2008:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 1:2

Branky a nahrávky: 43. M. Pšurný (Hodek, P. Staněk) – 8. T. Varga (Voj. Němec, Kubeš), 18. Endál (Dušátko, Vyhlídal).

Střely na branku: 25:29
Návštěva: 2627 diváků
Zajímavosti: Dravý útočník Lukáš Endál opět zaúřadoval, a to ve stejnou dobu jako při předchozích vzájemném měření sil, v 18. minutě. Na přesnou trefou mu přihrál Jan Dušátko, jenž dlouho působil právě v řadách odvěkého krajského rivala a dokonce se v jeho dresu proti havlíčkobrodským barvám v minulosti prosadil.

32. kolo, 13.12.2008:

Branky a nahrávky: 2. Bakus (Malena, Hodek), 45. Man (Malena), 56. Bakus (Hodek, Andersons) – 5.Voj. Němec (T. Varga, M. Ondráček), 36. Šulc (Endál), 39. Stromko (Kubeš, M. Ondráček), 46. Endál (T. Varga, Voj. Němec), 59. Endál (Svoboda).

Střely na branku: 43:37
Návštěva: 2460 diváků
Zajímavosti: Jihlavskými fanoušky nenáviděný Lukáš Endál opět zářil ve velkém stylu, když vstřelil dvě branky a k nim přidal ještě jednu asistenci. V dresu Dukly na sebe příjemně upozornil lotyšský zadák Janis Andersons, který se blýskl jednou gólovou nahrávkou a ještě v minulé sezoně hájil barvy Třince a z první ligy sestupujícího Šumperku. Utkání řídil z úlohy hlavního sudího Jakub Smitka, jemuž se poslední derby Vysočiny v sezoně 2010-1011 vyloženě nepovedlo.

40. kolo, 10.1.2009:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 0:4

Branky a nahrávky: 8. Říha (Ficenc), 13. Hodek (Bakus, Martinka), 17. Hanzal (Bezděk), 32. Rytnauer (Dolníček, Řehoř).

Střely na branku: 38:27
Zajímavosti: Znovu o sobě dal vědět Ladislav Rytnauer, který sladký triumf hostů z Jihlavy podtrhnul svou přesnou trefou. Druhou asistenci si u jeho zásahu připsal brankář Milan Řehoř, který výrazně předčil svého protivníka v brodském brankovišti, Jaroslava Suchana, když zlikvidoval všechny projektily častěji střílejících Rebelů a uhlídal si čisté konto.

Sezona 2009-2010:

14. kolo, 26.10.2009:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 4:1

Branky a nahrávky: 6. Čachotský (Malena, Hodek), 11. P. Staněk (Bakus, Hodek), 15. Malena (Čachotský, Hodek), 60. Hodek (Bakus) – 2. Svoboda (Endál, Knotek).

Střely na branku: 36:39
Návštěva: 2403 diváků
Zajímavosti: Havlíčkův Brod opět svého velkého soupeře přestřílel, přesto se trefil pouze jednou a prohrál. V závěrečných sekundách se do sebe pustili jihlavský Ladislav Rytnauer a havlíčkobrodský Martin Ondráček, po čemž si oba odnesli tresty na 5 minut plus do konce utkání. Brodské příznivce po konci utkání při závěrečné děkovačce ještě pořádně rozčílil právě Rytnauer, který se v další sezoně stěhoval do kádru mužstva z Kotliny.

29. kolo, 12.12.2009:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 3:4 PP

Branky a nahrávky: 32. M. Ondráček (Šulc), 58. A. Jelínek (Endál, Voj. Němec), 59. Voj. Němec (Svoboda) – 14. Ficenc (Haluza, Mareš), 29. Haluza (Mareš, Chvátal), 47. Haluza (Mareš), 62. Haluza (Dobrovolný, Chvátal).

Střely na branku: 50:31
Návštěva: 2600 diváků
Zajímavosti: Jihlavským hrdinou se stal útočník Petr Haluza, který byl u všech vstřelených branek, když sám zaznamenal hattrick a na první gól přihrával Tomáši Ficencovi. Jako osvědčený nahrávač se uplatnil Jaroslav Mareš, jenž si připsal tři asistence. Rebelové mohli být se ziskem bodu spokojeni i přesto, že na branku soupeře vyslali skoro o 19 střel více, protože vyrovnali až v posledních dvou minutách duelu z 1:3 na 3:3.

Předkolo play-off, 1. zápas, 12.2.2009:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 3:2 PP

Branky a nahrávky: 16. Stránský (Mareš, Szturc), 52. Čachotský (Hodek, Zeman), 66. Čachotský (Malena, Zeman) – 10. Šulc (Třetina), 22. Knotek (Šulc, Třetina).

Střely na branku: 43:35
Návštěva: 3340 diváků
Zajímavosti: Dvěma brankami se zaskvěl jihlavský špílmachr Tomáš Čachotský a stejným počtem asistencí se podílel na triumfu Dukly mladíček Adam Zeman. V brankovišti Rebelů vzdoroval domácím střelcům Dominik Furch, ale ani jeho 40 úspěšných zákroků porážku neodvrátilo.

Předkolo play-off, 2. zápas, 13.2.2009:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 2:3 SN

Branky a nahrávky: 19. Bezděk (Bakus), 20. Zeman (Malena, P. Staněk) – 11. Šulc (Endál, Třetina), 36. Knotek, rozhodující nájezd Třetina.

Střely na branku: 50:41
Návštěvnost: 3541 diváků
Zajímavosti: Druhý zápas série provázela neuvěřitelná střelba, když dohromady vyslali střelci ze svých holí na oba brankáře 91 střel. Havlíčkův Brod objevil skrytého střelce v obránci Jakubu Šulcovi, který se podruhé v řadě dokázal střelecky prosadit. Dramatickou bitvu rozhodovaly až samostatné nájezdy, v nichž zajistil rebelům významné vítězství Miroslav Třetina. Jedním z největších hrdinů se z havlíčkobrodského pohledu stal gólman Stanislav Neruda, jenž si připsal 48 úspěšných zásahů.

Předkolo play-off, 3. zápas, 15.2.2009:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 2:3 SN

Branky a nahrávky: 8. Svoboda (Voj. Němec, Holec), 35. Voj. Němec (Knotek) – 16. Takáč (Mareš), 33. Mareš (Man, Stránský), rozhodující nájezd Čachotský.

Střely na branku: 55:45
Návštěvnost: 2600 diváků
Zajímavosti: Také třetí klání nenašlo rozuzlení v základní hrací době, rozhodovat musely až samostatné nájezdy, po nichž se tentokrát radovala zásluhou Tomáše Čachotského Dukla Jihlava. Oba gólmani měli opět plné ruce práce, když dohromady museli čelit rovnému stu projektilů, které ohrozily jejich svatyně. Za hosty se opět zapsal do statistik Jan Stránský, ofenzivní výpomoc z extraligové Plzně.

Předkolo play-off, 4. zápas, 16.2.2009:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 4:2

Branky a nahrávky: 28. Šulc (Vyhlídal, Holec), 48. Třetina (Endál, Zohorna), 55. Knotek (M. Ondráček), 58. Endál – 1. Bezděk (Rytnauer, Bakus), 27. Čachotský (Bakus, Hodek).

Střely na branku: 46:39
Návštěvnost: 2400 diváků
Zajímavosti: Bojovníci z Kotliny už prohrávali 0:2 a zhruba v půlce zápasu to s nimi nevypadalo vůbec dobře, jenže senzačně se postavili na nohy a důležitým triumfem nenechali Duklu postoupit dále. Po krátké přestávce znovu udeřil brodský kanonýr Jakub Šulc.

Předkolo play-off, 5. zápas, 18.2.2009:

HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 3:1

Branky a nahrávky: 42. Ficenc (Mareš), 52. Bakus, 60. Bakus (Čachotský) – 52. A. Jelínek (Svoboda).

Střely na branku: 39:33
Návštěvnost: 4132 diváků
Zajímavosti: V rozhodujícím střetnutí padl na Horáckém zimním stadionu divácký rekord, když si našlo do ochozů cestu 4132 fanoušků. Dukla naplno zužitkovala výhodu domácího prostředí a po výhře 3:1 se radovala z vydřeného postupu přes odvěkého rivala z Vysočiny do další fáze vyřazovacích bojů.

Sezona 2010-2011:

15. kolo, 3.11.2010:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 3:1

Branky a nahrávky: 24. Meidl (Voj. Němec), 32. Třetina (Voj. Němec, Meidl), 56. Kempný (Voj. Němec, Třetina) – 26. Jeslínek.

Střely na branku: 28:46
Návštěvnost: 3950 diváků
Zajímavosti: V Kotlině sledovala prestižní derby Vysočiny od návratu mezi prvoligovou elitu rekordní návštěva, když si do ochozů našlo cestu 3950 příznivců. Jihlava výrazně Rebely přestřílela, když poměr střel činil 46:28 v její prospěch. Havlíčkobrodským hrdinou se však stal gólman Jaroslav Suchan, který kapituloval jen jednou a na triumfu 3:1 nesl výrazný rukopis. Pozadu nezůstal ani Vojtěch Němec, jenž u všech tří gólů bojovníků z Kotliny asistoval.

30. kolo, 20.12.2010:

Branky a nahrávky: 4. Čachotský (Bakus, Zeman).
Střely na branku: 28:41
Návštěvnost: 3663 diváků
Zajímavosti: Poměr střel vyzněl podobně a také ve prospěch hostů, tentokrát bojovníků z Kotliny, kteří rovněž odjížděli přes větší střeleckou aktivitu z ledu jako poražení, když se mezi tyčemi pro změnu zaskvěl brankář Milan Řehoř. Duel rozhodl jedinou trefou na začátku zápasu Tomáš Čachotský a Dukla vyhrála spíše fotbalovým výsledkem 1:0. Atraktivnímu duelu opět přihlížela vysoká návštěva: 3663 diváků.

32. kolo, 29.12.2010:

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Dukla Jihlava 5:3

Branky a nahrávky: 14. R. Novotný (Voj. Němec, Meidl), 23. Švaňhal (Zohorna), 24. Fiedler (Holec, Stromko), 46. Voj. Němec (Morava), 60. Holec (Třetina) – 6. Bakus (Ficenc, Malena), 13. Čachotský (Hodek, Dobrovolný), 27. Bakus.

Střely na branku: 28:32
Návštěvnost: 2780 diváků
Zajímavosti: Domácí tým si i potřetí v řadě připsal 28 střel na branku a znovu se radoval z cenného vítězství. Hosté z Jihlavy vedli už 2:0, jenže kontaktní branku vstřelil prvoligový debutant Radek Novotný, obránce z brodské juniorky, a nastartoval svůj tým k mohutnému obratu. Duklu tradičně držel Oldřich Bakus, který vsítil dva góly, ale ani ty na body nakonec nestačily. Havlíčkův Brod vyhrál 5:3, přičemž se jednou asistencí blýskl jeho kapitán Marian Morava, jenž dlouho hájil právě jihlavské barvy, a ze Slavie Praha dal o sobě znovu vědět rozehrávající se útočník Miroslav Holec, jenž pečetil havlíčkobrodský triumf střelou do prázdné brány.

Návštěvnost:

Přejděme k návštěvnosti, jež je jednou z nejzářivějších ozdob prestižních derby Vysočiny. Do ochozů obou zimních stadionů si pravidelně nachází cestu spousta zvědavých a natěšených příznivců, kteří se svým vytrvalým podporováním oblíbeného klubu starají o úchvatnou atmosféru, která je už neodmyslitelnou součástí ostře sledovaných regionálních bitev. V tomto ohledu má mírně navrch Jihlava, o čemž jednoznačně svědčí přiložená tabulka:

Návštěvnost obou soupeřů
2933 Průměrná návštěvnost (celkem) 2933
3950 Nejvyšší návštěva 4132
2300 Nejnižší návštěva 1730
2838 Průměrná návštěvnost 3028

Statistiky:

Na řadu přicházejí hráčské statistiky. Při náhledu do nich nemůže naší pozornosti uniknout hned několik jmen, která se svou výtečnou produktivitou nejčastěji zapisují do hokejových análů. Na čele tohoto žebříčku figurují nejpilnější útočná esa ve sbírání kanadských bodů: havlíčkobrodský špílmachr Miroslav Třetina a jihlavský zkušený tahoun Oldřich Bakus. Zajímavostí je to, že si oba úderní forvardi připsali shodně po devíti přesných trefách.

Statistiky obou soupeřů
Týmové statistiky
12vítězství8
52:47skóre47:52
0čistá konta3
7:2 (doma, sezona 06/07)nejvyšší výhra 4:0 (venku, sezona 08/09)
Hráčské statistiky
Miroslav Třetina (15 bodů, 9+6)nejproduktivnější hráčOldřich Bakus (17 bodů, 9+8)
Miroslav Třetina (9 branek)nejlepší střelecOldřich Bakus (9 branek)
Vojtěch Němec (8)nejvíce asistencíDaniel Hodek (10)
Jakub Šulc (9 bodů, 6+3) nejproduktivnější obránceRostislav Malena (7 bodů, 1+6)

1čistá konta2
8 (HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Rebel Havlíčkův Brod 8:4)nejvíce obdržených gólů 4 (HC Benátky nad Jizerou – HC Dukla Jihlava 4:3 SN)
0 (HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Slovan Ústečtí Lvi 2:0)nejméně obdržených gólů0 (HC Dukla Jihlava – HC Rebel Havlíčkův Brod 1:0)
90,92 %úspěšnost zákroků 93,38 %
3,2průměr obdržených branek na zápas2,19

Co může rozhodnout další derby Vysočiny?

1. Domácí prostředí:

Můj dům – můj hrad. Známé rčení, které často platí nejen v hokeji, ale funguje všeobecně i v dalších sportovních odvětvích. Při pohledu do statistik se představili oba odvěcí rivalové z Vysočiny, Havlíčkův Brod i Dukla Jihlava, na svém ledě ve vzájemných bitvách shodně v deseti případech, přičemž Rebelové se radovali v Kotlině z cenného triumfu sedmkrát a hokejisté z krajského města přetavili výhodu domácího prostředí v prestižní úspěch celkem pětkrát. A jak zatím vypadá situace v probíhající sezoně? Oba znesvářené tábory se utkaly třikrát, přičemž se hokejové stánky obou regionálních konkurentů pokaždé proměnily v nedobytné pevnosti. Bojovníci z Kotliny využili z tohoto pohledu lepší výchozí pozici ke dvěma triumfům, zatímco Jihlava sklidila vítěznou radost jednou, jenže nadcházející bitva proběhne právě na jejím ledovém kolbišti.

Podle nastoleného scénáře je teď na tahu Dukla, jež se v sobotu bude snažit srovnat v bilanci probíhajícího soutěžního ročníku na 2:2. Za zády ji poženou kupředu zaplněné ochozy Horáckého zimního stadionu, ale jak už to tak při derby bývá, také hosté nebudou čelit soupeři osamoceni. Rebely určitě přijede z Havlíčkova Brodu podpořit početná enkláva fanoušků, což má na atmosféru prestižních duelů vždy blahodárný účinek. Vyhecovaná bitva se totiž neodehrává jen v ledovém ringu mezi hokejisty, ale pravidelně spolu soupeří i oba fanouškovské tábory. V každém případě půjde do ostře sledovaného souboje z lepší výchozí pozice domácí Dukla. Uvidíme, zda toho dokáže využít ve svůj prospěch a potvrdí, že v této sezoně panuje naprostá hegemonie domácích vládců a soupeři nemají na území jejich hokejového stánku na růžích ustláno.

2. Brankáři:

Maskovaní muži jsou pravidelně nejsledovanějšími osobami na ledové ploše a na jejich výkonech často závisí osud celého týmu. Důležitost obsazení tohoto klíčového postu se nejvíce projevuje hlavně v bitvách, kdy jde opravdu do tuhého. V hokejovém prostředí se často říká, že mužstvo, které nedisponuje spolehlivým brankářem, nemůže pomýšlet na výraznější úspěch. Dvojnásobně toto tvrzení platí ve vyřazovacích bojích, kdy je na muže v brankovištích vyvíjený největší tlak. Výjimku netvoří ani prestižní derby Vysočiny mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou i přesto, že se v tomto případě nejedná o souboj v rámci prvoligového play-off.

Na svých bedrech nesou gólmani velkou zodpovědnost a čelí obrovskému tlaku, protože ve vyrovnaných střetnutích mohou právě jejich výkony překlopit pomyslné misky vah na tu či onu stranu a každé jejich zaváhání je v ostře sledovaných duelech o poznání více vidět. Není vůbec žádného sporu o tom, že také při nadcházející řeži o Vysočinu se bude na strážce obou brankovišti hodně spoléhat. Co se týče pozice mezi tyčemi, trenéři na obou stranách barikády si můžou spokojeně mnout ruce. V havlíčkobrodském brankovišti předvádí skvělé výkony Jaroslav Suchan, který by se měl postavit tváří v tvář jihlavským střelcům také v sobotu. Bylo by určitě obrovským překvapením, kdyby se tak nestalo. Dukla naopak sází na zkušeného Milana Řehoře, který patří ke klíčovým postavám jejího kádru a nese lví podíl na tom, že Jihlavané obývají průběžnou 3. příčku prvoligové tabulky.

V posledních duelech však před ním dostával přesnost jeho parťák Marek Benda, jenž se objevil mezi tyčemi ve třech případech a pokaždé vychytal hokejistům z krajského města vítězství. Naposledy si na něm vylámali zuby Medvědi z Berouna, v jejichž doupěti vyhrála Jihlava 3:0. Navíc Benda naskočil také do posledního derby Vysočiny na kluzišti brodských bojovníků, kde ale ani on neodvrátil porážku 3:5. Uvidíme, jací gólmani se představí v dalším dílu regionálního souboje.

3. Nedisciplinovanost:

Hodně důležitý faktor, jenž může sehrát v hokejovém klání hlavní roli. Cesta k vytouženému triumfu zřejmě povede přes čistou hru s minimem vyloučení. Pro oba tábory samozřejmě nebude vůbec lehký úkol udržet emoce na uzdě, protože se přece jen jedná o hodně vyhrocenou a prestižní bitvu, během níž mají určitě hokejisté mnohdy nervy na pochodu. Dá se s velkou pravděpodobností očekávat, že přísnou disciplínu budou oba trenérské tandemy po svých namotivovaných svěřencích vyžadovat. Častá oslabení se totiž mohou stát ze dvou pohledů tenkou hranicí mezi úspěchem a neúspěchem.

Nedisciplinované mužstvo nejenže poskytne darovanou přesilovou hrou svému rivalovi ideální příležitost ke skórování, s níž v dosavadním průběhu soutěže oba konkurenti dokázali několikrát naložit na jedničku podtrženou, ale také ho častá vyloučení připravují o spoustu sil, které mu pak mohou na konci atraktivního střetnutí zoufale chybět. Důležitou úlohu sehrají i rozhodčí, kteří před nabitými tribunami a vypjatou atmosférou nebudou mít vůbec lehkou práci. Hodně také o průběhu derby napoví, jaký nastolí v otázce soubojů a vylučování metr. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se oba nesmiřitelní sokové s otázkou disciplíny popasují.

4. Psychická odolnost:

Významnou roli může také sehrát odolnost proti tlaku, který bývá při derby Vysočiny enormní. Oba fanouškovské tábory pojímají regionální souboj hodně prestižně,což je v ochozech zimního stadionu pravidelně a výrazně cítit. Díky neustálému podporování jihlavských a havlíčkobrodských příznivců vzniká báječná atmosféra, jež tvoří úchvatnou kulisu zajímavému dění na ledové ploše a doslova z ní přebíhá mráz po zádech. Určitě i samotní hokejisté se cítí v tomto bouřlivém prostředí jako ryba ve vodě, když už tak velkou motivaci ještě umocňuje přízeň fanoušků. Chuť se před nimi předvést v co nejlepším světle a přivést do jejich řad gólovou nebo vítěznou euforii, to jsou dvě vlastnosti, které vždy z bojovníků v ledovém ringu doslova sálají.

Velká očekávání a enormní nápor na psychickou stránku hráčů s sebou však mohou přinášet také negativní důsledky. Může se stát, že některý hráč pod tímto tlakem vyrobí individuální chybu, jež může soupeři lacino přihrát na smeč a rozhodnout celý duel. Při pohledu na soupisku obou klubů nalezneme v jejich řadách spoustu ostřílených a zkušených mazáků, kteří již mají s touto situací bohaté zkušenosti, ale také šikovné mladíky, na nichž se může důležitost střetnutí a očekávání početného publika nepříjemně projevit. Nechme se překvapit, jak se oba soupeři s touto stránkou nakonec popasují.

5. Útočná síla:

Produktivní ofenzíva, to je věc, na níž se určitě fanoušci obou táborů těší ze všeho nejvíce. Pestré hokejové menu a gólové hody působí na hokejovou veřejnost vždy jako hodně silný magnet, přičemž derby Vysočiny mají k naplnění tohoto ideálního scénáře vždy hodně dobré předpoklady. Atraktivní podívané během vyhecovaného klání nahrává do karet také aktuální rozpoložení obou konkurentů z Vysočiny, kteří si postavení v lepší půlce tabulky, jež tvoří silnou skupinu A, vydobyli útočným pojetím hry a jejich útočná síla je obrovská. Rebelové jsou se 137 vstřelenými brankami druhým nejlépe útočícím mužstvem soutěže, ale také jejich rival z Jihlavy se přehoupnul přes hezkou hranici sta nastřílených gólů do soupeřových sítí.

Značná útočná síla na obou stranách barikády je tou nejlepší pozvánkou na sobotní bitvu o Vysočinu, v níž se dá očekávat znovu ofenzivní galapředstavení. Spousta vzruchu před oběma brankami se během regionálních měření sil stala příjemnou tradicí a nikdo by se určitě nezlobil, kdyby pokračovala také v sobotu. Utkání by určitě hodně prospěl rychlý gól, který by donutil pokořenou stranu k ještě větší útočné aktivitě a otevření své hry. V každém případě se mají fanoušci na co těšit, o zábavu bude nepochybně hodně dobře postaráno. A v čem tkví největší síla obou soupeřů? První housle samozřejmě hrají elitní útoky, jejichž členové obývají z pohledu statistik horní příčky celé soutěže.

Zapomínat ovšem nesmíme ani na další útočná esa v barvách obou klubů, která již několikrát prokázala, že z mírného závětří jim nedělá vůbec žádný problém nečekaně udeřit a srazit svého soka do kolen. Možná právě tito hráči budou vidět nejvíce, protože se dá očekávat, že obě defenzívy si vezmou nejvýraznější útočné hvězdy do péče a na těch bude záležet, jak se s tímto neodbytným dozorem za zády nakonec popasují.

6. Štěstí:

Vrtkavá a ošemetná záležitost, jež je však důležitá a vyrovnané partii nakonec může vsadit konečnou tvář. Právě štěstí může nakonec být nekompromisním soudcem, který svým verdiktem do řad jedné strany vnese vítězné opojení a euforii, ovšem do druhé smutek a hořké zklamání. Dlouho nerozhodnou bitvu možná rozhodne naprostá maličkost. Šťastná teč, nečekaný odraz puku, jeden smolný zákrok brankáře, nepřesný verdikt rozhodčího… To je jen krátký výčet toho, co všechno nakonec může udat směr dalšímu vývoji utkání nebo celý duel dokonce rozhodnout. Na druhou stranu se však sluší říci, že se nejedná o tak nevyzpytatelnou a neovlivnitelnou věc.

Jak už se tak lidově říká: „Štěstí přeje připraveným a musí se mu jít naproti.“ A často je tomu opravdu tak. Paní Štěstěna se ráda přiklání ke straně, jež si jde neohroženě a trpělivě za svým cílem, hýří aktivitou a pravidelně zaměstnává soupeřovu defenzívu v čele s gólmanem. K jejímu zákroku je potom mnohem vyšší pravděpodobnost a její ovlivnění má rázem mnohem větší pole působnosti. Uvidíme, jak se bude vše vyvíjet během dalšího dílu seriálu s názvem „Velké derby Vysočiny“. V každém případě se jedná o faktor, který nesmíme na konci tohoto výčtu opomenout.

Pohledem naší redakce:

Richard Wagner:

„Tak určitě by byly tři body zlaté a já pevně věřím, že všechny body z HZS nakonec poputují do Kotliny. Rebelové sice trochu zaspí první třetinu, leč perfektní Suchan je podrží. Ve druhé třetině se Rebelové dvakrát prosadí. Kdo? To nevím. Závěrečná část přinese spoustu výborných brankářských zákroků na obou stranách a Jihlava stáhne dvoubrankové vedení Brodu, ale pojistka do prázdné brány vše vyřeší. Hvězdy? Tak hvězdou může být opravdu každý. Jak oba brankáři, tak i někdo ze zkušených harcovníků, či nějaký mladý hráč.“

Adam Karas:

Tip: 3:2 pro Rebel!
Hvězdy utkání: Miroslav Holec
Vývoj zápasu:

„Jihlava půjde velmi brzy do vedení, bude vést do začátku 2. třetiny a v průběhu druhé třetiny otočíme na 2:1. Ve třetí třetině Dukla srovná, ale v naší přesilovce na samém konci utkání zasadí poslední hřebíček do rakve Jihlavanů naše hvězda Miroslav Holec! Poté se fanoušci opijí do němoty… (směje se)

Pavel Buňat:

„Dukla neponechá nic náhodě a ujme se opět rychlého vedení. Rebelové do konce první třetiny srovnají, bude se hrát svižný hokej, většina akcí bude končit na připravených gólmanech. Ve druhé a třetí třetině půjde Dukla opět do vedení, Rebelové ale opět vyrovnají a utkání se bude za stavu 2:2 prodlužovat. Rozhodnou až nájezdy. Přál bych si, aby Havlíčkův Brod zvítězil, nájezdy jsou ale loterie.“

Eva Streichsbierová:

„Já nechci popisovat, jak se bude zápas vyvíjet, protože kdybych to dopředu uměla, mám letní byt na Kanárech a nevyčerpatelnou kreditku. (směje se) Spíš si přeju, aby to byl hokej se vším všudy. Drama, hodně gólů, parádní akce a super atmosféra. Něco, jako byl minulou sobotu zápas Brodu s Chomutovem. A skóre? 6:4 pro Rebely, ale zase jde spíš o přání.“ (usmívá se)

Jiří Bárta:

"No já si myslím, že to skončí 5:3 pro Rebel. Góly zaznamenají Miroslav Holec, Endy,Vojta Němců, Marian Morava... Rozhodující gól dá podle mě Knoťas.

Ladislav Vácha:

„Jak už to tak bývá, derby nikdy nemá jasného favorita. Stát se může všechno, ale přesto si zahraji na proroka a pokusím se odhadnout, jak bude prestižní bitva probíhat. Havlíčkův Brod půjde v průběhu úvodní dvacetiminutovky do těsného vedení, ale Dukla dokáže v prostředí části srovnat. Hokejisté obou táborů budou fanouškům servírovat pestré hokejové menu, plné bojovnosti, šarvátek, šancí a krásných zákroků brankářů. Na sklonku 2. třetiny se Rebelové opět ujmou těsného vedení, o které zhruba v půlce závěrečného dějství znovu přijdou. Nakonec jim ale přece jen bude patřit poslední slovo a domů do Kotliny si odvezou cenný triumf po výsledku 3:2.“